VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacient žádá o smrt? Selhává rodina, lékař, společnost

Rychnovsko - Eutanazii neboli důstojnou smrt by nepřijal nikdo z kandidátů do Senátu ČR.

25.7.2008
SDÍLEJ:

Foto: Tomáš Daněk

Mají lidé právo rozhodovat o smrti, či životě? První návrh zákona o eutanazii předložila senátorka z Rychnovska Václava Domšová (SNK – ED), která chce na podzim znovu kandidovat do Senátu. Jak by kontroverzní téma řešili její soupeři, ostatní kandidáti na Rychnovsku? Shodují se napříč politickým spektrem: Eutanazii by nepovolili.

Lékaři nesouhlasí
Diskutované téma se úzce týká Drahomíry Peřinové (KDU– ČSL), dětské lékařky z Pardubic. Jednoznačně se vyjadřuje proti navrhovanému zákonu o důstojné smrti. „Ukončení života pacienta by znamenalo vraždu z rukou lékaře,“ řekla Peřinová. Své poslání vidí v zachraňování lidských životů. „Celý systém vzdělávání, následná praxe i můj životní postoj je založen na léčení a pomoci nemocným všemi dostupnými možnostmi,“ nepřekvapila svým postojem lékařka.

Označit stav pacienta za beznadějný je podle ní velmi ošidné a nepřesné. „Co platí nyní, nemusí platit za chvilku. Pokud pacient žádá o ukončení života, znamená to, že selhává lékař, rodina a společnost,“ míní kandidátka lidovců. Dodala, že nemocným hodně dlužíme a měli bychom jim zajistit vše potřebné k důstojnému životu.

„Eutanazie je velmi lehce zneužitelná v mnoha směrech a pohledech. Jednoznačně jsem tedy proti takzvané důstojné smrti v souhlasu se základním přikázáním,“ zakončila Drahomíra Peřinová.

Možnost zneužití
Jiný úhel pohledu na eutanazii má právník Miroslav Antl (ČSSD). S návrhem také nesouhlasí. „Z hlediska trestního zákona je to nepřijatelné. Lékaři nemají v pravomoci vzít lidský život. Myslím si, že je to populistický návrh,“ konstatoval Antl. „Samozřejmě jsou případy, kdy je člověk vážně nemocný, ale právně a hlavně lidsky je eutanazie nepřijatelná,“ sdělil jasně svůj názor. Nikdo podle něho nemůže rozhodovat o životě jiného člověka.

K názoru lékařů, kteří eutanazii nepřijímají, se přiklání i Bedřich Chasák (KSČM): „V podstatě bych proti nebyl, ale myslím si, že nejsme připraveni jako národ. Přináší to s sebou velké riziko. Chápu vážně nemocné pacienty, ale v naší republice je na to ještě brzy.“

Možnost zneužití se nelíbí ani Vladimíru Benákovi (ODS). „Je to velmi kontroverzní téma. Pochopil bych, kdyby o sobě někdo rozhodoval při plném vědomí,“ sdělil Benák. Narážel tak na takzvaný Living will, tedy rozhodnutí každého člověka, zda chce být udržován při životě na přístrojích. U ODS je to diskutovaný problém. (gaš)

ANKETA v rychnovských ulicích:

Daniel Novák, Černíkovice:
Eutanazii bych asi neschválil, ale moc jsem o tom nepřemýšlel. Je to určitě problematické. V některých případech by se to mohlo zneužít. Takže jsem proti.

Kamila Štěpánková, Rychnov nad Kněžnou
O problému eutanazie jsem zatím moc nepřemýšlela. Všechno by se muselo posuzovat případ od případu. Jednoznačně určit by to nešlo. Každá situace je jiná.

Eva Valentová, Rychnov nad Kněžnou

Eutanazii bych povolila. V případě, že lidé trpí a přejí si zemřít, umožnila bych jim to. Z čeho mám ale strach, je zneužití. Byla by nutná přísná právní úprava.

Tomáš Kubíšek, Prostějov
V principu bych s umožněním eutanazie souhlasil. Nakládání s vlastním tělem je právo každého člověka. Důležitá by byla podoba zákona, aby se nedal zneužít. (gaš, luc)


Jaký máte názor na eutanazii? Je česká společnost zralá na přijetí zákona, který by ji umožnil? Zapojte se pod textem do diskuze

Místo události:
25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení