Způsob financování

Vypsáním koncesního řízení začalo druhé kolo transformace sociálních zařízení. V tom prvním byly některé z domovů důchodců a ústavů převedeny na obce.

„Plánované změny souvisí s novou koncepcí financování. Prostředky bude nově přerozdělovat přímo kraj. Mohlo by tak dojít k pochybnostem, zda nezvýhodňujeme vlastní zařízení. Tomu předejdeme právě výběrem nezávislých provozovatelů,“ uvedl Jiří Hošna z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Koncesní řízení bylo vyhlášeno na několik domovů v rychnovském regionu. Týká se Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny, Domečků v Rychnově nad Kněžnou, Domova důchodců Albrechtice nad Orlicí a Domova Dědina v Opočně.

Právě v Opočně už čekají na zveřejnění výběrového řízení. Změna poskytovatele by neměla ovlivnit kvalitu péče. „Pro služby by se toho nemělo moc změnit, jejich kvalita by neměla jít dolů. Každý poskytovatel bude určitě žádat o státní dotaci, bez toho by to nešlo. Bude tím pádem podléhat státním inspekcím, které kontrolují veškerou péči o klienta. Inspekce jsou opravdu velice přísné,“ přiblížila situaci Alena Goisová, ředitelka Domova Dědina.

Noví provozovatelé

Pro ni samotnou se toho může změnit hodně. „Ve vedení musí být někdo kvalifikovaný, kdo s tím má zkušenosti. Takže je možné, že osloví i mě. Jinak bych musela přejít na jiné místo,“ pokračovala Goisová. Ostatní personál zůstane zachován.

Krajští zastupitelé se neobávají, že by noví provozovatelé viděli v nabídce pouze možnost finančního zisku. „Ziskovou činnost lze těžko při poskytování sociálních služeb provozovat, motivem je mnohem častěji altruismus. Nevylučujeme ale, že provozovatelé budou podnikat v jiné oblasti, jako je například vaření obědů pro místní pečovatelskou službu nebo poskytování doplňkových služeb,“ vysvětloval Hošna.

Ani případné finanční zájmy provozovatele se podle Hošny nemohou promítnout do kvality poskytovaných služeb. „Pokud by nedodržovali stanovená pravidla, přijdou o registraci. Nehrozí, že by klienti byli šizeni,“ vysvětlil Hošna.

Změny by se ale mohly nepříjemně dotknout zaměstnanců. „Pokud nastoupí nějaká soukromá firma, změní se platové tabulky, můžou nastat i personální změny,“ uvedl ředitel rychnovských Domečků David Lepka.

Královéhradecký kraj v současné době zřizuje šestnáct domovů pro seniory. Kraj je rovněž zřizovatelem deseti ústavů pro mentálně i zdravotně postižené děti, mládež a dospělé. Provoz těchto zařízení stojí ročně zhruba půl miliardy korun.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ
LUCIE KUDLÁČKOVÁ