VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovlivní změna provozovatelů chod ústavů a domovů?

Rychnovsko - Nové provozovatele pro ústavy sociální péče a domovy důchodců začal hledat Královéhradecký kraj. Tito provozovatelé se budou hledat na základě koncesních řízení, které schválili krajští radní. Ústavy a domovy pro seniory však stále zůstanou majetkem kraje.

30.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Způsob financování

Vypsáním koncesního řízení začalo druhé kolo transformace sociálních zařízení. V tom prvním byly některé z domovů důchodců a ústavů převedeny na obce.

„Plánované změny souvisí s novou koncepcí financování. Prostředky bude nově přerozdělovat přímo kraj. Mohlo by tak dojít k pochybnostem, zda nezvýhodňujeme vlastní zařízení. Tomu předejdeme právě výběrem nezávislých provozovatelů,“ uvedl Jiří Hošna z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Koncesní řízení bylo vyhlášeno na několik domovů v rychnovském regionu. Týká se Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny, Domečků v Rychnově nad Kněžnou, Domova důchodců Albrechtice nad Orlicí a Domova Dědina v Opočně.

Právě v Opočně už čekají na zveřejnění výběrového řízení. Změna poskytovatele by neměla ovlivnit kvalitu péče. „Pro služby by se toho nemělo moc změnit, jejich kvalita by neměla jít dolů. Každý poskytovatel bude určitě žádat o státní dotaci, bez toho by to nešlo. Bude tím pádem podléhat státním inspekcím, které kontrolují veškerou péči o klienta. Inspekce jsou opravdu velice přísné,“ přiblížila situaci Alena Goisová, ředitelka Domova Dědina.

Noví provozovatelé

Pro ni samotnou se toho může změnit hodně. „Ve vedení musí být někdo kvalifikovaný, kdo s tím má zkušenosti. Takže je možné, že osloví i mě. Jinak bych musela přejít na jiné místo,“ pokračovala Goisová. Ostatní personál zůstane zachován.

Krajští zastupitelé se neobávají, že by noví provozovatelé viděli v nabídce pouze možnost finančního zisku. „Ziskovou činnost lze těžko při poskytování sociálních služeb provozovat, motivem je mnohem častěji altruismus. Nevylučujeme ale, že provozovatelé budou podnikat v jiné oblasti, jako je například vaření obědů pro místní pečovatelskou službu nebo poskytování doplňkových služeb,“ vysvětloval Hošna.

Ani případné finanční zájmy provozovatele se podle Hošny nemohou promítnout do kvality poskytovaných služeb. „Pokud by nedodržovali stanovená pravidla, přijdou o registraci. Nehrozí, že by klienti byli šizeni,“ vysvětlil Hošna.

Změny by se ale mohly nepříjemně dotknout zaměstnanců. „Pokud nastoupí nějaká soukromá firma, změní se platové tabulky, můžou nastat i personální změny,“ uvedl ředitel rychnovských Domečků David Lepka.

Královéhradecký kraj v současné době zřizuje šestnáct domovů pro seniory. Kraj je rovněž zřizovatelem deseti ústavů pro mentálně i zdravotně postižené děti, mládež a dospělé. Provoz těchto zařízení stojí ročně zhruba půl miliardy korun.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ
LUCIE KUDLÁČKOVÁ

30.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ. Trnovští pořadatelé tradičně připravili množství hodnotných cen, které obdržely všechny týmy.

Chystá se: Jubilejní desátý Trnov Cup

Galerie „P“ v malebném zákoutí Potštejna zve na letní výstavu

Potštejn - Díla šesti umělců se sešla na sobotní vernisáži letní výstavy v galerii „P" v Potštejně.

Dravý automobilový proud přinese nová pracovní místa

Královéhradecko, Červený Kostelec - Další investované miliony a další pracovní místa. Automobilový průmysl kvete nejen v Kvasinách na Rychnovsku, ale i na Náchodsku se tomuto expandujícímu směru věnuje několik firem.

Malíř Kupka se symbolicky vrátil do rodného kraje

Opočno, Dobruška - Opočenské velké náměstí zdobí nové umělecké dílo. V cípu jeho středu byla v sobotu odhalena busta malíře Františka Kupky.

Noví nájemníci ve Dvoře Králové. Do zoo se vrátily hyeny žihané

Královéhradecko, Dvůr Králové - Návštěvníci královédvorské zahrady se mohou po třiceti letech těšit na hyeny žíhavé. Zvířata, která nápadně připomínají psy, dorazila do zoo v minulém týdnu, v současné době si zvykají na nové prostředí v pavilonu šelem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies