VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovlivní změna provozovatelů chod ústavů a domovů?

Rychnovsko - Nové provozovatele pro ústavy sociální péče a domovy důchodců začal hledat Královéhradecký kraj. Tito provozovatelé se budou hledat na základě koncesních řízení, které schválili krajští radní. Ústavy a domovy pro seniory však stále zůstanou majetkem kraje.

30.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Způsob financování

Vypsáním koncesního řízení začalo druhé kolo transformace sociálních zařízení. V tom prvním byly některé z domovů důchodců a ústavů převedeny na obce.

„Plánované změny souvisí s novou koncepcí financování. Prostředky bude nově přerozdělovat přímo kraj. Mohlo by tak dojít k pochybnostem, zda nezvýhodňujeme vlastní zařízení. Tomu předejdeme právě výběrem nezávislých provozovatelů,“ uvedl Jiří Hošna z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Koncesní řízení bylo vyhlášeno na několik domovů v rychnovském regionu. Týká se Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny, Domečků v Rychnově nad Kněžnou, Domova důchodců Albrechtice nad Orlicí a Domova Dědina v Opočně.

Právě v Opočně už čekají na zveřejnění výběrového řízení. Změna poskytovatele by neměla ovlivnit kvalitu péče. „Pro služby by se toho nemělo moc změnit, jejich kvalita by neměla jít dolů. Každý poskytovatel bude určitě žádat o státní dotaci, bez toho by to nešlo. Bude tím pádem podléhat státním inspekcím, které kontrolují veškerou péči o klienta. Inspekce jsou opravdu velice přísné,“ přiblížila situaci Alena Goisová, ředitelka Domova Dědina.

Noví provozovatelé

Pro ni samotnou se toho může změnit hodně. „Ve vedení musí být někdo kvalifikovaný, kdo s tím má zkušenosti. Takže je možné, že osloví i mě. Jinak bych musela přejít na jiné místo,“ pokračovala Goisová. Ostatní personál zůstane zachován.

Krajští zastupitelé se neobávají, že by noví provozovatelé viděli v nabídce pouze možnost finančního zisku. „Ziskovou činnost lze těžko při poskytování sociálních služeb provozovat, motivem je mnohem častěji altruismus. Nevylučujeme ale, že provozovatelé budou podnikat v jiné oblasti, jako je například vaření obědů pro místní pečovatelskou službu nebo poskytování doplňkových služeb,“ vysvětloval Hošna.

Ani případné finanční zájmy provozovatele se podle Hošny nemohou promítnout do kvality poskytovaných služeb. „Pokud by nedodržovali stanovená pravidla, přijdou o registraci. Nehrozí, že by klienti byli šizeni,“ vysvětlil Hošna.

Změny by se ale mohly nepříjemně dotknout zaměstnanců. „Pokud nastoupí nějaká soukromá firma, změní se platové tabulky, můžou nastat i personální změny,“ uvedl ředitel rychnovských Domečků David Lepka.

Královéhradecký kraj v současné době zřizuje šestnáct domovů pro seniory. Kraj je rovněž zřizovatelem deseti ústavů pro mentálně i zdravotně postižené děti, mládež a dospělé. Provoz těchto zařízení stojí ročně zhruba půl miliardy korun.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ
LUCIE KUDLÁČKOVÁ

30.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Servírka, která pobodala přítele, čeká na nový rozsudek

Krajský přebor ve fotbale: MFK Nové Město nad Metují - SK Dobruška.

Petřík: Byl to zápas 'průser'

'ZUŠka' zve na koncert Dominika Gála

Rychnov nad Kněžnou - V koncertním sále Základní umělecké školy se v úterý koná recitál mladého talentovaného klavíristy Dominika Gála.

To byl lup! Ukradli šest motorek

Královéhradecko, Trutnov - Každoroční jarní závody enduro pořádané v Petříkovicích letos navštívili nenechavci, kteří způsobili škodu téměř 900 tisíc korun. Během páteční noci neznámý pachatel násilím vnikl do vozidla Citroen Jumper, ze kterého odcizil motocykl KTM 350 EXC EFI a motocykl KTM 300 EXC.

Majitel Juty: 'Zaměstnanci jsou ti, kdo rozhodují'

Královéhradecko - Největší podkrkonošský zaměstnavatel Jiří Hlavatý řeší budoucnost své Juty. „V příštích deseti letech budeme pokračovat v masivních investicích do modernizací všech čtrnácti závodů. Někde jde o udržení pracovních míst a výroby, jinde o její nárůst. Ale všude cílíme na zlepšení pracovních podmínek," říká majitel textilky.

Cesta ke slavnému pískovci? Trhaviny, bagry a sbíječky

Královéhradecko, Kohoutov - Pískovec z kohoutovského lomu je pro své jedinečné vlastnosti známý po celé Evropě. Obdivují ho lidé na Hospitalu Kuks, na Pražském hradě i v Kroměříži.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies