Sokol

Sokol v Týništi je letos po obnovení funkce spjat s městem již jednadvacet let. Tehdy se o to zasloužil Miloslav Červinka, jemuž za oprášení zašlé slávy patří poděkování. Potěšitelná je skutečnost, že v Orlické župě je Týniště co do aktivity hodnoceno mezi nejlepšími. V současnosti má Sokol třináct oddílů, mezi nimi i ten pro rodiče s malými dětmi nebo věrnou gardu. Ta se schází jednou měsíčně v klubovně, různorodé aktivity připravuje Libuše Nováková.

Dalším významným jménem je Miroslav Cibula, náčelník zastupující všestrannost nejen v Čechách, ale i v zahraničí, přičemž se navíc pravidelně umísťuje na předních pozicích.

Výboru se do řad cvičitelů podařilo získat nové mladé lidi. Prý mají nadšení pro práci i dobré nápady, věnují se především mládeži. „Především náčelnice Martina Köhlerová dbá na vysokou úroveň cvičebních hodin, kladně je hodnocena členy výboru i rodiči,“ nastínila starostka Sokola Jana Horská. Organizaci řídí sedmnáctičlenný výbor, přičemž někteří jsou neustále věrní, řadí se mezi ně právě i Horská. Potěšující je rovněž vysoký počet dvaadvaceti cvičitelů, kteří chystají pro své svěřence nejen zajímavé hodiny, ale i výlety a různé další aktivity.

V současnosti se v Sokole připravují na 15. sokolský slet v Praze, kterého se má zúčastnit sedm skupin týnišťských cvičenců. Důležitý nácvik začne v září. Ani při aktuálních oslavách Sokol nepřijde zkrátka, v kostele se budou žehnat jeho vlajky.

Český červený kříž

Historie Českého červeného kříže (ČČK) v Týništi se začala psát v padesátých letech minulého století, po druhé světové válce. Tehdy v předsednictví stanuly dvě tvůrčí osoby, dámy Wagenknechtová a Švarcová. V té době mezi základní úkoly patřilo očkování, pomoc s hygienou či vaření polévky, bylo tomu tak celostátně.

Za podpory doktora Žabokrtského se v letech 1955-60 začala vytvářet skupina červeného kříže, nakonec byly dvě, a sice v souvislosti se skutečností, že město bylo vesměs dělené železničními kolejemi, když vznikalo sídliště U Dubu. S každou skupinou byla spjata významná jména – Žabokrtský, Vlasák, Mikysová, Urbánková, případně Štandera a Vaníková.

„V sedmdesátých až devadesátých letech se v obou skupinách týnišťského červeného kříže vyskytovalo dohromady asi tisíc lidí,“ vybavila si jeho současná předsedkyně Milena Herelová. Jenže roky ubíhaly a počet členů se snižoval, v současnosti jich jedna skupina na sídlišti čítá zhruba stovku. Důvodem může být i zvýšení členských příspěvků, což pro převážně starší zájemce o vstup do řad ČČK může být problém.

Momentální náplň práce tvoří především školení ostatních lidí v poskytování první pomoci, získávání bezplatných dárců krve, případně výběr těch, kteří si zaslouží odměňování. Naopak pracovat nemohou takzvané zdravotní hlídky, neboť chybí proškolení podle Evropské unie. Nicméně i tak členové ČČK v Týništi dbají na základní humanitární zásady.

Svaz chovatelů

Týnišťská základní organizace svazu, která vznikla roku 1913, a zanedlouho tak oslaví významné stoleté výročí, v současné době čítá jednačtyřicet členů. Organizaci řídí jedenáctičlenný výbor, který se schází jednou měsíčně. Náplní práce je zajišťovat a pořádat ptačí trhy, výstavy i další akce, dále opravovat a vylepšovat chovatelský areál.

Vloni chovatelé uspořádali celkem osm výstav, mezi nimi bylo šest speciálních republikových a jedna okresní, na letošní první máj připadl memoriál Josefa Holického. Se stejným počtem expozic se počítá i pro letošní sezonu. V činnosti je rozhodující především konání ptačích trhů, které jsou hojně navštěvované. Konají se každý měsíc vždy o čtvrté neděli, výjimku tvoří prosinec se třetí nedělí. „Zveme nejen chovatele z okresu, ale i další. Nejedná se jen o exotické ptactvo, k sehnání je u nás i ostatní: králíci, holubi, drůbež a podobně. Je možné u nás zakoupit kvalitní chovný materiál,“ informoval předseda týnišťského chovatelského svazu Jaroslav Vojtěch.

Práce při chovu králíků si v organizaci drží svůj standard na dobré úrovni, nejlepších výsledků dosahují přátelé Vojtěch, Hušek, Ojezdala, Forman, Koutský a Červinka. S holuby se potom daří pánům Markovi a Vaníkovi, s drůbeží přátelům Bezdíčkovi, Hromkovi a mladému chovateli Janáčkovi. Dokladem úspěšné práce je řada ocenění, čestných cen či zisk šampionů. To zároveň svědčí o vzorné reprezentaci v okolí.

Důležitá je i spolupráce s dalšími chovnými organizacemi. Holice, Nové Město nad Metují, Třebechovice pod Orebem, Letohrad, Slatina u Vysokého Mýta, Skuhrov nad Bělou, Bílý Újezd a Rychnov nad Kněžnou – to je jejich výčet znějící z Týniště.

Chovatelé dále pracují na vylepšení svého areálu „na Bobkárně“. „Byla provedena výměna oken, budova dostala novou fasádu, došlo k zastřešení hlavního vstupu. Letos plánujeme rekonstrukci toalet a rozvodů požární vody do hal. Ve výhledu na další období je v zadní části areálu vybudovat ještě jednu krytou halu. Sice je to stavba na delší dobu, ale věřím, že se to podaří,“ nastínil předseda Vojtěch, který funkci plní již ve druhém volebním období.

Závěrem lze podotknout, že zajišťování výstav a ptačích trhů zabezpečují členové svazu, kteří odvádějí pořádný kus práce, za což jim podle předsedy patří poděkování. Chovatelé by rádi ve svých řadách přivítali další, především mladé zájemce, ale to se zatím nedaří. Nicméně současní členové doufají, že situace se časem obrátí k lepšímu.

Sportovní klub

Týnišťský sportovní klub existuje od roku 1919. Momentálně v něm působí třináct aktivních oddílů, dohromady čítá více než osm set členů.

V minulosti některé provozované sporty již zanikly, jednalo se například o hokej, cyklistiku, házenou, motorismus či box. Naopak známý je fotbal, který už v době před válkou působil v I. A třídě, která tehdy byla třetí nejvyšší soutěží, tedy na úrovni dnešní ČFL. Na slušné úrovni se tehdy hrál i hokej nebo volejbal.

Aktuální činnost se opírá především o fotbal, atletiku, košíkovou, kuželky, kanoistiku a orientační běh. Táňa Metelková, to je kupříkladu známá běžkyně současné doby. Momentálně v různých soutěžích působí dvaatřicet celků sportovního klubu. „Potěšitelné je, že se daří pracovat s mládeží. Máme i školu atletiky nebo tenisu,“ prozradil předseda klubu Jiří Dostál.

Zároveň podotkl, že v uplynulých pěti letech se v Týništi podařilo získat tři státní dotace, peníze zamířily především na nové povrchy sportovišť, případně vybudování menšího hřiště s umělou trávou v areálu fotbalového stadionu. Klub momentálně ke svým účelům využívá sportovní stadion, hřiště v Olšině, loděnici a víceúčelovou halu v lokalitě U Dubu.

Dobrovolní hasiči

Sbor dobrovolných hasičů v Týništi nad Orlicí byl založen roku 1873 pro ochranu obyvatelstva před požáry. Jednotka tehdy byla vybavena koňskou stříkačkou. Jak léta ubíhala, obměňovala se i technika určená k likvidaci požárů a různých živelních katastrof.

V současné době má sbor v Týništi nad Orlicí 52 členů, z toho jich 22 tvoří výjezdovou jednotku.

Zásahová technika u sboru má v současnosti toto složení: T – 148 CAS 32, MB – Atego CAS 15, MB – Sprinter na dopravní nehody. V loňském roce jednotka zasahovala u čtyřiadevadesáti událostí.

Sbor se zároveň podílí na městských aktivitách - počínaje sběrem železného šrotu, konče již tradičním hasičským plesem nejen pro příznivce týnišťských hasičů.

Letos město slaví výročí 650 let od první písemné zmínky. Pro tuto významnou událost členové sboru nechali zhotovit za finanční podpory města u firmy Velebný a Fan. repliku historického praporu sboru. Tomu bude žehnáno při slavnostní mši k zahájení těchto oslav.⋌ (ill, zr)