VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opočno má s nemocnicí jasné plány

Opočno – Areál bývalé nemocnice by již brzy mohl připadnout městu. Podle starosty Štěpána Jelínka se dolaďují poslední dokumenty.

5.6.2014
SDÍLEJ:

Areál bývalé nemocnice by mohl najít nové využití. Pod město přejde snad koncem června. Foto: Deník

Hradecký kraj o ukončení provozu ztrátové nemocnice v Opočně rozhodl v roce 2010.

O dva roky později v jedné z budov vznikla poliklinika, kde jsou ordinace praktických lékařů.

V areálu zrušené nemocnice kromě polikliniky sídlí výjezdní středisko záchranářů a léčebna dlouhodobě nemocných.

Objekt léčebny dlouhodobě nemocných a část pozemku potřebného pro přístup k němu si kraj ponechá ve vlastnictví.

Nyní areál s nejvyšší pravděpodobností přejde do vlastnictví města. Královéhradecký kraj ho převede bezúplatně.

Podle vedení Opočna by tu mohly vzniknout nové ordinace, kadeřnictví, ale například také prádelna. Ve hře jsou i chráněné dílny či domov důchodců.

„Královéhradecký kraj ještě upravuje smlouvy, ale myslím, že převod pod město je víceméně jistý. Mohlo by k němu dojít už na konci června. Zastupitelstvo ho již schválilo," popisuje. Převod z kraje na město bude bezplatný.

Místo se možná najde i pro dílny

Opočno má s areálem velké plány, a to především se spodní budovou. Otevřít by se tu měly dvě ordinace lékařů a také například kadeřnictví. To ale podle starosty nebude všechno.
„Sídlit tu bude i bezpečnostní agentura. V horním patře bychom v budoucnu rádi viděli prádelnu," poznamenává Štěpán Jelínek.
Podle jeho slov se našli také zájemci, kteří by v prostoru chtěli provozovat chráněné dílny pro zdravotně postižené.

Stav  nedovolí vysoké nájemné

Nájemné za prostory podle starosty Opočna nebude vzhledem ke stavu budovy dosahovat příliš závratných výšin.  „Nájemné se bude pohybovat v rozumné výši," podotýká Jelínek.
Za branou areálu budou také sídlit technické služby města. Ty už tam fungují dnes, platí však nájem Královéhradeckému kraji.
První pacienty a zákazníky by mohla spodní budova přivítat již v létě či s příchodem podzimu, jak předpokládá starosta.

Opočno má jasnou představu, jak využít spodní budovu areálu bývalé nemocnice. Horní objekt si však na nové nájemníky bude muset počkat. „Budovu chceme zakonzervovat, do trubek topení nalít nemrznoucí směs a vykonat další potřebné kroky," poznamenává starosta Opočna Štěpán Jelínek.
Podle jeho slov by v budoucnu i tato část areálu mohla najít své využití.

„Líbilo by se nám, kdyby tu fungovalo nějaké zdravotní či sociální zařízení typu domova důchodců a podobně," komentuje to starosta.
Areál nelze však jen využívat, je logické, že se musí i udržovat, a to stojí peníze. Údržbu podle Štěpána Jelínka rozhodně nepokryjí příjmy z nájmu. „Máme však vyčleněné prostředky z rozpočtu města. Počítali jsme s tím," poznamenává.

Najmou správce

Opočno navíc na dvě třetiny úvazku najme správce, který se bude o areál starat. „Je jasné, že se objeví nutné investice. Například úpravy topení a rozvodů elektřiny," popisuje starosta.
Podle něj není ani vyloučeno, že se město v budoucnosti pokusí získat na opravu objektu nějakou dotaci. „Zatím však potřebujeme zjistit, jaké budou provozní náklady. Rada v pondělí navíc schválila zaměření stávajícího stavu, abychom věděli, na čem jsme," dodává starosta Štěpán Jelínek.

Autor: Barbora Zemanová

5.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení