VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opočno chce v příštím roce investovat do zeleně

Opočno - V příštím roce hodlá město investovat do zeleně a rádo by k tomu využilo dotaci. Projekt za více než milion korun se týká vybraných lokalit v intravilánu města, kde dojde k ošetření dřevin, novým výsadbám a sadovým úpravám.

31.10.2015
SDÍLEJ:

Opočno - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

„Jedná se o obnovu stromořadí a sadové úpravy v Nádražní ulici, obnovu stromořadí před mlékárnou v Podzámčí, dosadby v areálu autokempu Broumar a jeho nejbližším okolí a ošetření památných stromů v centru města a naměstském hřbitově," prozradil Jaroslav Koudelka, vedoucí odboru životního prostředí.

Stěžejní akcí celého projektu bude odstranění stávající aleje kulových javorů v Nádražní ulici a v Podzámčí před mlékárnou a jejich nahrazení novým stromořadím malokorunných platanů s kulovitou korunou. „Stávající alej, čítající celkem 122 kusů stromů, je celkově ve špatném zdravotním stavu, vykazuje sníženou vitalitu a je třeba ji s ohledem na stejnověkost nového stromořadí kompletně obnovit. Navržený druh dřeviny dorůstá do výšky zhruba čtyři až šest metrů, má pravidelnou, hustě větvenou korunu a dobře snáší pravidelný řez. Tento středně až dlouhověký druh snáší dobře i městské prostředí, roste dobře ve zpevněných površích a toleruje aplikaci posypových solí," prozradil vedoucí odboru.

V rámci sadových úprav budou v travnatém pásu severní řady stromořadí v místech připojení vedlejších ulic (Družstevní, Jiráskova a Tyršova) provedeny keřové výsadby, které zatraktivní ulici. Výsadby jsou navrženy do oblouků, které podpoří oblouky připojení bočních ulic a při své výšce do padesáti cemntimetrů nebudou bránit rozhledům v křižovatkách ulic. Záměrně byly zvoleny keře s velmi dlouhým kvetením, přibližně od května, června až do září. „Naproti restauraci Jordánek je na jižní straně ulice navržena výsadba nízkého živého plůtku z růžově kvetoucího tavolníku, který se objeví rovněž v ostrůvku křižovatky s Tyršovou ulicí," popsal vedoucí odboru.

U Broumaru

V lokalitě autokempu u Broumaru byla vytipována místa pro umístění nových výsadeb, které jsou navrženy tak, aby poskytly požadovaný stín, avšak nezaplnily plochu, která primárně slouží ke kempování a umístění stanů či karavanů. Uprostřed oplocené plochy je navržena výsadba javoru mléče a dubu letního. Podél jihozápadního plotu areálu budou vysazeny tři skupiny vyšších domácích listnatých keřů tavoly kalinolisté a svídy krvavé.

Tavola i svída budou snášet zastínění ze strany přilehlých vyšších porostů za plotem a spolu se dvěma solitérními jilmy vhodně doplní chybějící zeleň v této části areálu. Mimo oplocené území, v ploše mezi plotem a rybníkem, je navržena výsadba dvou střemch, které nahradí přestárlou olši břehového porostu určenou ke kácení.Památné stromy se nacházejí ve čtyřech lokalitách města Trčkově a Kupkově náměstí, areálu kostelíku P. Marie a na hřbitově. V rámci navržených pěstebních opatření bude zdravotním řezem ošetřeno celkem 14 stromů. Jedná se o odbornou údržbu stromů za účelem zlepšení či udržení jejich vitality a přirozeného vývoje.

Autor: Redakce

31.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení