VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Odešel poslední politik s čistýma rukama'

Rychnovsko - Porevoluční prezident Václav Havel byl pro mnohé symbolem boje proti komunistickému režimu. Zavzpomínat na něj bude možné na více místech okresu.

20.12.2011 1
SDÍLEJ:

Bývalý český prezident Václav Havel.Foto: REUTERS/Micha­el Gottschalk

Vzpomínky na Václava Havla se najednou dostávají do popředí. Jeho odchod byl nečekaný a pro mnohé šok. „Odešel poslední politik s čistýma rukama a také symbol celé revoluce, a tím pádem tady zůstane velmi smutno,” řekla zpěvačka Věra Martinová. Tím je pro mnohé vyjádřeno vše.

Kondolence však nepřicházejí jen od známých osobností, ale i od obyčejných lidí. Ti ani nepotřebují oficiální knihu. Jednou velkou kondolencí se staly sociální sítě či blogy. V jednom z nich zavzpomínal na Václava Havla i rychnovský rodák Jiří Krám.

„Bude trvat hodně dlouho, než historie ocení to, co jste udělal. Já jsem se svým životem spokojený. Jsem rád, že jste tu revoluci, nebo co to vlastně bylo, udělal. Díky tomu vám teď můžu psát z Londýna a nemusel jsem sem emigrovat. A čím déle tady jsem, tím víc si uvědomuji, že ten život, který lidi žili tady, byl úplně jiný. Zatímco vaši vrstevníci tady byli dobře oblékaný, měli barvy, tak vy - a teď myslím celou generaci s vytahanými svetry - jste asi vyrostli v pěkným shitu. Co si já, díky vám, a za což vám ze srdce děkuji, už neumím představit. Ne, já bych opravdu neměl na to být disident a věřte mi, že bych nikdy nedokázal to, co vy. Protože jsem pohodlný sobec, který by asi emigroval tam, kde nyní je. Sorry, nedal bych to. Na druhou stranu mám respekt k lidem jako vy, že jste dokázali nakonec to, v čem jste žili, změnit. A to pro všechny, nejen pro sebe, jak bych to udělal já. Neměl bych vaši odvahu, protože bych v tom neviděl smysl. Vy ano, přestože vás to úsilí jistě stálo moc sil a velkou část zdraví. Udělal jste dobrý kus práce Pane Havle. I když vám teď především vaši looseři generace a moje generace, budou nadávat, přijde doba, kdy tohle všecko pomine. A co si lidi budou pamatovat, je to, co doba za Havla přinesla,” píše Jiří Krám.

Jak sám dodává: „Odmítl jsem na vás pět ódy, protože by to nebylo PRAVDIVÝ. Stejně tak bych vám nemohl vyznat LÁSKU, protože láska je určena pro lásku, nikoliv k uctívání. Na druhou stranu, nemám důvod vás NENÁVIDĚT. A LŽI, ty nechám těm zbabělcům, co nic sami nedokázali.”

Václav Havel byl pro mnohé ikonou boje proti komunistickému režimu. Takto na něj bude vzpomínat i Jiří Jošt z Rychnova. „I když jsou nějaké věci, ve kterých jsem s ním nesouhlasil, byl skvělým člověkem,” dodal.

Václav Havel zemřel ve svých 75 letech v milované chalupě na Hrádečku. Měsíc před jeho odchodem ze světa odešel i jeho kamarád Martin „Magor” Jirous.

Kondolenční knihy a plánované pietní akce

BOROHRÁDEK - Na úřadě vlají černé vlajky svěšené jen na půl žerdi.

DOBRUŠKA - Kondolenční kniha či listy budou zřejmě k dispozici poté, jakmile bude vyhlášen státní smutek. Stejně tak bude následně vyvěšen černý prapor.

KOSTELEC NAD ORLICÍ - Všechno je moc čerstvé a o dalším postupu teprve rozhodne rada města na svém zasedání.

OPOČNO - Na městském úřadu je k dispozici kondolenční kniha.

ROKYTNICE V ORLICKÝCH HORÁCH - Vlajky jsou svěšeny na půl žerdi a v informačním centru budou umístěny kondolenční archy. Následně je radnice zašle rodině. Uctít památku se chystá starosta již ve středu, kdy bude rakev s ostatky prezidenta vystavena ve Vladislavském sále.

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU - Město vyvěsilo černý prapor a chystá zřídit místo, kde bude možné přijít podepsat kondolenční knihu. Společnost Kultura, která provozuje Pelclovo divadlo a v něm i nově kinokavárnu, zvažuje změnu programu a zařazení některého z filmů či projektů Václava Havla.

TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ - Město vyvěsilo černou vlajku a o dalších případných akcích se teprve bude rozhodovat.

VAMBERK - Kondolenční listy jsou k dispozici v informačním centru. Následně budou archy zaslány buď rodině nebo přímo na hrad. Samozřejmostí bylo vyvěšení černého praporu.
Jak vzpomínáte na prezidenta Havla?

Václav Havel odešel ve věku 75 let z tohoto světa. První porevoluční prezident spojovaný především s demokracií v České republice zemřel ve spánku ve své milované chalupě na Hrádečku. Jak na něj vzpomínáte, a co byste chtěli vzkázat všem jeho zastáncům i odpůrcům? Potkali jste se s ním? Máte zajímavé fotografie? Pošlete je do redakce Rychnovského deníku a zavzpomínejte na jednu z největších osobností československých dějin. Vzkazy, fotky, vzpomínky zasílejte na: silvie.sprynarova@denik.cz

(sir, cis, ab)

20.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení