VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana památných stromů i vodního ekosystému

Rychnov nad Kněžnou - Ve zpravodaji CHKO Orlické hory se Zdeněk Záliš věnuje památným stromům v okolí Rokytnice v Orlických horách, Pěčína a Velkého Uhřínova.

4.12.2008
SDÍLEJ:

Orlické horyFoto:

Je zde popsán i drážní buk u trati nad Pěčínem, jehož stáří je úctyhodné – kolem tří set let a obvod jeho kmene činí přes šest a půl metru. Nejstarším a nejmohutnějším známým jedincem druhu jilm horský je zase ten poblíž Velkého Uhřínova v osadě Tisovec. Má obvod kmene 430 cm a stáří přes dvě stě let. „Odolal i náporu nemoci – tzv. grafióze jilmů – kvůli které byl tento druh v minulých dvaceti letech na pokraji vymizení. Z tohoto stromu Správa CHKO několikrát sbírala osivo, ze kterého se podařilo vypěstovat a znovu vysadit několik stovek vzrostlých alejových stromů a 10 000 sazenic do vhodných lesních porostů,“ uvedl Zdeněk Záliš, který se v dalším čísle hodlá zaměřit na památné stromy v okolí Bartošovic v Orlických horách a Neratova.
Ohledně ochrany památných stromů je ve zpravodaji upozorňováno i na několik bodů ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Například je zakázáno památné stromy poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji, dále je jejich ošetřování prováděno jen se souhlasem orgánu ochrany přírody a ochranné pásmo takového stromu je, pokud není konkretizováno při vyhlášení stromu, ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene ve výši 130 cm nad zemí. V tomto pásmu není dovolena žádná škodlivá činnost, např. výstavba, terénní úpravy nebo chemizace či odvodňování.

Jeden z článků je věnován také problematice rybářství v chráněné oblasti. Jedním z toků, který nejvíce postihly nevhodné zásahy po povodni před deseti lety, je řeka Bělá. Povodeň v roce 1998 zcela změnila charakter říčního profilu a práce po ní spočívaly například ve vybagrování říčního materiálu do stran toku a měly za následek narušení celého říčního ekosystému. A to přesto, že povodeň tu vytvořila mnohé nánosy naplavenin.

V Deštném správce toku po dohodě s Obcí provedl tvrdou úpravu přirozeného toku řeky Bělé a podle ochránců v podstatě provedl opak revitalizace toku.
Kanál, který byl vytvořen v délce 4 km, totiž zničil přirozený říční ekosystém a způsobil i vážnou estetickou újmu krajině chráněné oblasti. To poznamenalo i rybí osádku řeky Bělé, a proto se o obnovu přirozeného charakteru řeky a tím i o zlepšení podmínek pro vodní organizmy pokusila místní organizace Českého svazu rybářského ze Skuhrova nad Bělou.

„Od roku 2004 provádí se souhlasem správce toku přepažování malými stupni z napříč umístěných klád. Na řece tak vznikají tůně a úkryty pro vodní živočichy a rovněž se zvětšuje zatopená plocha, což umožňuje i vývoj vodního hmyzu.

(bed)

4.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení