VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obřadní místnost se brzy promění v muzeum

Častolovice – Obyvatelé Častolovic se konečně dočkají svého vlastního muzea, které by se mělo začít budovat v září letošního roku. S nápadem zřídit v městečku muzejní expozici přišli členové Spolku přátel Častolovic.

13.7.2011
SDÍLEJ:

Přibližně takto by měly vypadat prostory nového muzea v Častolovicích, které by tam rádi začali budovat již letos v září. Získaná vizualizace je dílem studentky Martiny Řeháčkové.Foto: Archiv Spolku přátel Častolovic

Myšlenka pak postupně získávala konkrétní rysy. Byla zpracována vizualizace a předložený projekt byl po několika jednáních vedením radnice schválen k realizaci.

Muzeum vznikne přestavbou obřadní místnosti, kde bude v nově zrekonstruovaných prostorách o rozměrech 6,5 x 5 m instalována stálá muzejní expozice. Ta se stane multifunkčním, multižánrovým a variabilním místem, kde budou vystaveny exponáty z různých odvětví historie.

Exponáty z domu

A kde muzeum získá exponáty? „Již asi od roku 2004 se zaobírám sbíráním historií Častolovic a doma mám velké množství exponátů, které se nejspíše ani do té místnosti nevejdou. Mimo jiné jsem získal například staré jízdní kolo značky Neptun, různou literaturu, knihy či fotografie. Takže si s materiálem vystačíme sami,“ vysvětluje Jiří Václavík, místostarosta městyse a také člen Spolku přátel Častolovic.

Prostor bude využit také pro uskutečnění různých přednášek, besed, výstav a koncertů. Zároveň pak bude nadále sloužit i jako volební místnost.

Při pořádání tematických výstav většího rozsahu je možné využít i sousední zasedací místnost a chodbu před Úřadem městyse Častolovice.
Akce a výstavy v muzeu budou mapovat historii Častolovicka, potažmo Podorlicka, zejména se zaměřením na stavební vývoj, osobnosti, historii podnikání, kulturu, sport a přírodu. „Spolek se nechce v žádném případě omezit pouze na minulost, proto by část expozice měla představovat i jakési vizeum, které bude zajímavou formou seznamovat návštěvníky s připravovanými záměry a vizemi do budoucna,“ uvádí Václavík.

Provoz muzea má zajišťovat město společně se Spolkem přátel Častolovice a uzavře se dohoda i se Spolkem přátel města Týniště nad Orlicí.
Spolek podal v rámci čtvrté výzvy programu Leader 2007 žádost o finanční dotaci na projekt Přestavba bývalé obřadní místnosti na Muzeum Častolovicka. Záměr podpořilo rovněž současné vedení radnice a předložený projekt byl po několika jednáních schválen k realizaci.

Nastal čas čekání

Tento projekt Přestavby obřadní místnosti na Muzeum Častolovicka, památku místního významu, doporučila k financování výběrová komise společnosti MAS NAD Orlicí. Programový výbor 13. června schválil toto doporučení a podpořil projekt požadovanou dotací ve výši 162 tisíc korun. Celkové náklady na přestavbu by měly být 180 tisíc korun. „Zbylých osmnáct tisíc bude uhrazeno městysem Častolovice,“ přibližuje Václavík. Nyní musí proběhnout registrace projektu na Státním zemědělském a intervenčním fondu, administrativní kontrola a kontrola přijatelnosti. Až po této proceduře by měla být se spolkem podepsána dohoda o realizaci projektu. „Nyní jsme tedy ve fázi čekání na dotace, dále nás čeká přechod na podvojné účetnictví, výběr zhotovitele a předfinancování projektu,“ dodává Václavík.

Spolek přátel Častolovice se může pochlubit ještě jedním úspěchem. Jeho internetové stránky totiž byly vybrány Národní knihovnou České republiky k zařazení do reprezentativního vzorku českého webu. Cílem je jejich dlouhodobé uchování pro budoucí historické a výzkumné účely.

Autor: Kamila Císařová

13.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení