VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O život v Podbřezí se starají ženy, turisti i myslivci

Podbřezí - Sdružení žen a myslivců stejně jako Klub skaleckých turistů jsou činné po celý rok.

28.10.2009
SDÍLEJ:

Tradiční posvícení v Podbřezí.Foto: DENÍK/ Barbora Čermáková

Sdružení žen

V obci má již dlouholetou tradici. Ženy organizovaly různé akce a nebo při nich pomáhaly. V těchto aktivitách pokračují i dnes. Z akcí pro děti to jsou např. karnevaly, dětské dny a mikulášské nadílky. Nejen pro své členky organizují besedy (o zdraví, pohybu, módě, o vaření, cestování, aranžování květin atd.). Několikrát uspořádaly burzu dětského oblečení v Dobrušce. K pravidelným akcím patří již několik let Babský bál. V minulosti také pořádaly zájezd do divadla v Pardubicích.

Sdružení žen se aktivně podílelo i na některých větších akcích obce. Byla to oslava 100 let od založení školy, sjezd rodáků spojený s vysvěcením znaku a praporu, 120. výročí založení zdejšího hasičského sboru. Byla to příjemná posezení u kávy a koláčů upečených právě ženami ve zdejší škole.

Myslivecké sdružení

Po vzájemné dohodě bývalých členů Mysliveckého sdružení Podorlicka Skuhrov nad Bělou byly během roku 1990 vytvořeny tři samostatné celky. Tím bylo na ustavující schůzi 21. června 1991 opět obnoveno Myslivecké sdružení Podbřezí s celkovou výměrou 654 ha.

V roce 1998 se začalo s výstavbou chovných a aklimatizačních voliér pro chov bažantů. V současné době jsou myslivci schopni ročně odchovat na 600 kusů bažantích kuřat. Na Panském rybníku odchovávají kachny divoké. Již několik let se úspěšně věnují chovu divokých králíků, již byli dovezeni ze Skotska. Pro sdružení je odměnou postupné rozšiřování králíka divokého v honitbě.

Podařilo se rovněž založit oblast chovu koroptve polní, která byla vždy zemědělci vítána. Myslivci také organizují výstavu loveckých trofejí na zámečku Skalka.
Ročně myslivci uspořádají tři hony na drobnou zvěř, tyto akce většinou končí Poslední lečí v restauraci na Skalce.

Klub skaleckých turistů

Je místní obdobou Klubu českých turistů. Hlavní náplní je pěší a vysokohorská turistika, příležitostně doplňovaná cykloturistikou a v zimě také lyžařskou turistikou.
Právě zimní výlety na běžkách často zahajují turistickou sezonu. Pokud je sníh, směřují turisté do okolí obce, nejčastěji však na blízké hřebeny Orlických hor, v minulosti také do oblasti Krkonoš.

Mezi tradiční akce patří Špacír za krásami jarní přírody pořádaný každoročně 8. května, kterého se hojně zúčastňují i sváteční turisté. Pravidelnou celoroční náplní činnosti KST jsou nedělní vycházky či vyjížďky po zajímavých koutech blízkého i vzdálenějšího okolí, zpestřené jedno či vícedenními výlety po české a slovenské krajiny.

Kalendářní rok pravidelně KST uzavírá 30. prosince předsilvestrovským pochodem.

(op)

28.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení