VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O azbestu ve školách dál mlčí

Rychnovsko - Ani po půl roce od zjišťování zdravotních rizik na českých školách prý Královéhradecký kraj seznam 28 dotčených vzdělávacích zařízení na svém území nemá k dispozici.

29.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Václav Pancer

Ruch okolo azbestu v českých školách poněkud opadl, ale problém samotný z povrchu nezmizel. I po řadě měsíců lidé v mnoha částech republiky netuší, nakolik se tento problém týká jich nebo jejich blízkých.

Do kategorie nevědomých spadají i obyvatelé Královéhradeckého kraje. Koncem loňského roku se krajský úřad dušoval, že seznam dotčených 28 škol na svém území nemá k dispozici. Ani po několika dalších měsících však v této otázce nenastal žádný posun.

Některé z krajů již dříve přistoupily k této problematice zcela otevřeně a snaží se zmapovat celou situaci. Královéhradecký k nim ale zatím řadit nemůžeme.

„Seznam škol, při jejichž výstavbě byl použit azbest, nemáme k dispozici. Obecně se v našem kraji s tímto problémem nepotýkáme. V rámci rekonstrukcí školních budov se řeší konkrétní případy odstraňování použitého azbestu. V tuto chvíli se jedná pouze o jednu střední školu v krajském městě," uvedl Imrich Dioszegi, tiskový mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Na otázku, jak může kraj vyloučit tento problém ve svých zařízeních bez zmiňovaného seznamu, mluvčí připustil, že v některých krajských školách mohou v budoucnu potíže nastat.

V současnosti se prý ale o jiném případu, než je zmiňovaná hradecká škola, neví, protože místní podmínky se zjišťují podle aktuálních potřeb oprav. Kauza se podle jeho slov týká spíše základních než středních škol, jichž je kraj zřizovatelem. To, proč krajský úřad seznam škol dosud neobdržel, s jistotou nezodpověděl.

„Krajský úřad o seznam žádal, ale s největší pravděpodobností se věc zasekla na ministerstvu," uzavřel tiskový mluvčí.

Takovou interpretaci ale zpochybňuje dotčené ministerstvo. „Seznamy nezveřejňujeme vzhledem k tomu, jaké důsledky by měl pro školy následný mediální tlak. Jejich zřizovatelé by již ale měli být informováni," uvedl Patrik Kubas z tiskového odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a dodal, že pouhá samotná přítomnost azbestových materiálů v objektu ještě nemusí znamenat zdravotní rizika.

Jejich zmapováním napříč celou republikou byla již na podzim pověřena školská inspekce. „Česká školní inspekce prováděla v listopadu loňského roku rychlé šetření potencionálních rizik výskytu azbestu na základě požadavku ministerstva, jemuž jsme předali veškerá získaná data, a dál se touto problematikou nezabýváme," sdělil Libor Vacek, náměstek ústřední školní inspektorky.

Již dříve se k výsledkům průzkumu odmítli vyjádřit i hygienici. Mluvčí Krajské hygienické stanice nyní problematiku azbestu okomentovala jen v obecné rovině. S důsledky jeho přítomnosti na lidský organismus odkázala na informace zveřejněné Státním zdravotním ústavem, ale zároveň upozornila, že není možné směšovat důsledky dlouhodobého působení azbestu při práci s jeho vlivem na uživatele staveb z boletického panelu.

„Veškeré zde zmíněné zdravotní důsledky vdechování azbestových vláken platí pro pracovní prostředí při překračování koncentrací 100 000 respirabilních vláken azbestu na metr krychlový. Bylo by chybou vztahovat tyto zdravotní důsledky ke koncentracím azbestových vláken v komunálním prostředí nebo ve školách. V monitorovaných školách se provádí opatření již u koncentrací v oblasti 1000 respirabilních azbestových vláken na jeden metr krychlový," uvedla Veronika Krejčí, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Podle informací Státního zdravotního ústavu patří azbest k významným karcinogenům. Tento jeho účinek je ještě výrazně posilován kouřením.

Dalšími riziky jsou nejrůznější onemocnění pohrudnice, jejichž výskyt je ale v současnosti spíše výjimečný a docházelo k němu u osob majících s azbestem pravidelný kontakt při práci, a to po dobu řady let.

Problém nastává až tehdy,když dojde k narušení azbestového materiálu a uvolnění jeho částí do ovzduší.

JAK TO VIDÍ SILVIE ŠPRYŇAROVÁ

Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Legendární výrok psychiatra a sexuologa Miroslava Plzáka byl sice adresován mužům v případě jejich menších milostných avantýr mimo domov, nicméně v tomto případě by seděl i na jednání úřadu. A kterého? No toť vlastně otázka. O to, kdo se řídí tímto heslem, by se mohly poprat dva. V případě zveřejnění škol, v nichž se objevil nebezpečný azbest, mezi sebou soupeří Královéhradecký kraj a ministerstvo školství. První tvrdí, že seznam jim ministerstvo neposkytlo a to kontruje, že jej krajům dalo již dávno. Takže, kde je zakopaný pes? jak to tak u nás bývá, bude to někde uprostřed. Ostatně to by mi ale jako matce dítěte bylo zřejmě jedno. Pídit se po skutečnosti, kde že se to stala chyba a najít toho, kdo selhal, je sice fajn, nicméně odpověď na otázku, kde že by měl být azbest odstraněn, nedá. Takže nechť si úředníci přehazují pomyslný míč ze strany na stranu, ale rodiče by si fakta zasloužili.

 

Autor: Michal Friček, Silvie Špryňarová

29.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení