VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Rabštejn vyvolal rozpory

Kostelec nad Orlicí - Projekt rekonstrukce Palackého náměstí vyvolává ve městě rozporuplné reakce. Lidem se nezamlouvá plánovaná přestavba kulturního klubu Rabštejn vedle městského úřadu. Stávající budovu by měla nahradit nová stavba. Nejen podle místních, ale i podle osloveného architekta by novostavba nekorespondovala se současným náměstím.

9.7.2008
SDÍLEJ:

Kostelec nad Orlicí.Foto: Archiv RD

Nákladný projekt

Za projekt město zaplatí téměř sedm milionů korun, pak bude žádat Evropskou unii o dotaci. Takový plán se ale občanům nelíbí, sepisují petici, vyjadřují se v anketních lístcích. Celkem 424 lidí je proti nové stavbě, pouze jedenáct dotazovaných by přestavbu schválilo. Rekonstrukce náměstí by měla stát 140 milionů korun, samotná přestavba Rabštejna činí 63 milionů. „Je to mimořádně nákladná stavba, která nevídaným způsobem zatěžuje rozpočet města. Kostelec má čtyřicet milionů dluhů a tohle si nemůže dovolit,“ sdělil obyvatel Kostelce nad Orlicí Konstantin Korovin, který podal petici.

Obyvatelům se nelíbí celé výběrové řízení. Podle Korovina by měla být vypsána architektonická soutěž. Navíc se podle něho architekt Aleš Granát nechal inspirovat italskou stavbou z dob fašismu. Podobného názoru je i městský zastupitel Luboš Lerch. „Od začátku jsem byl proti. Poslední koncepce průčelí se mi zásadně příčí. Projekt je zbytečně předražený, je to podle mě za účelem obohacení určitě skupiny lidí. Ta budova je torzo, které patří tak do Drážďan jako vzpomínka na druhou světovou válku,“ vyjádřil se Lerch.

Na městském úřadě stavbu nevidí tak černě. „Nikdo vlastně neviděl, jak je celý dům navržený. Spor se týká hlavně čelní zdi, kterou jsme chtěli zachovat, ale památkáři to nepovolili. Pan architekt nám svým návrhem vyšel vstříc. Nedá se říci, že se to lidem nelíbí. Informace, které podává pan Korovin, nejsou úplně pravdivé,“ řekla včera místostarostka Irena Weisserová.

Názor odborníka

Místní ale chtějí získat vyjádření České komory architektů. Jejich názor, že by stavba nekorespondovala s náměstím, potvrdil i oslovený historik architektury Zdeněk Lukeš. „Pokud bude dána přednost novostavbě, pak by mělo jít o špičkovou a přitom kontextuální architekturu, tedy dílo, které v prostoru historického náměstí nebude působit rušivě,“ uvedl odborník Lukeš v dopise. Současnou studii nepovažuje za vhodné řešení a obává se, že by na prestiži města nepřidala.

„Náměstí potřebuje rekonstrukci, s tím souhlasíme, je vizitkou města. Chceme ale, aby to celé posoudila veřejnost,“ míní Korovin.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ

9.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení