VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový biokoridor pomohl zazelenat okolí Rychnova

Rychnov nad Kněžnou – Nový biokoridor vznikl v těsné blízkosti Rychnova nad Kněžnou, mezi bývalou traktorkou a místní částí Končiny.

18.12.2015
SDÍLEJ:

Nový biokoridor se rozprostírá hned v těsné blízkosti bývalé traktorky. Foto: Stanislava Rohrová

Na tomto místě přibylo v posledních dnech téměř osm tisíc stromů a keřů. Nová zeleň zahrnuje velmi rozsáhlou plochu, stromy obepínají cestu v délce téměř dvou kilometrů, a to v rozlehlém pásu, který je široký patnáct metrů.

Co je biokoridor?
Jedná se o území, které neumožňuje rozhodující části organismů trvalou dlouhodobou existenci, avšak umožňuje jejich migraci mezi biocentry a tím vytváří z oddělených biocenter síť.
Biokoridory jsou v naprosté většině případů přírodní plochy: strouhy, meze, aleje, souvislé pásy křovin, živé ploty a podobně.
V ojedinělých případech však může jít i o pozměněnou část krajiny – například pole mezi dvěma lesy, nebo i o umělý prvek – přechod pro zvěř přes dálnici.
Existuje regionální a nadregionální biokoridor.

Zdroj: Wikipedie

Stromy a keře 
za jeden milion
„Biokoridor vznikl v rámci regenerace městské zeleně, která probíhala v letošním roce. Nová výsadba tak vznikla nejen pouze ve městě, ale i právě v blízké lokalitě Končiny," prozradila místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.
Zřízení nového biokoridoru vyšlo zhruba na jeden milion korun. Zahradníci zde vysázeli jak listnaté stromy, tak keře. Vyrostou zde například duby, buky, olše, ale i ovocné stromy, a nebudou chybět samozřejmě ani keře.

„Vysázeli jsme zde kolem tří tisíc stromů a přes pět tisíc keřů. Snažili jsme se vybrat dřeviny, které patří do této krajiny a jsou tu původní," vysvětluje v reportáži pro rychnovskou televizi referentka odboru životního prostředí Martina Langerová.

Nový biokoridor má všestranné využití: zamezí přívalové vodě a jeho účel je také protierozní.
Podle místostarostky Jany Drejslové se právě při větších deštích valí voda po poli přímo do Rychnova. Nová výsadba pomůže zachovat i přírodní ráz. Jedná se o krajinný prvek, který doplňuje zelení okolní lesy a propojuje také zdejší pole. „Je potřeba, aby se lesy v okolí stále dovysazovaly, až stromy a keře v okolí Končin vyrostou, vznikne zde krásně místo plné zeleně, které bude pěkné na pohled a zároveň bude plnit potřebnou funkci," dodává Jana Drejslová.

Autor: Stanislava Preclíková

18.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení