VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnanost na Rychnovsku strmě klesá

Rychnovsko - Sehnat práci na Rychnovsku není v poslední době velký problém. V míře nezaměstnanosti se může okres pochlubit třetím nejnižším místem. Bez práce je tady v současnosti jen 2,34 procenta lidí. Nezaměstnanost se snížila o 8, 6 procent. Lépe si vedou už jen části Prahy a Mladá Boleslav.

18.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv HD

Ke konci předchozího měsíce května bylo na úřadě práce v Rychnově nad Kněžnou evidováno jen tisíc nezaměstnaných. V nabídce však bylo téměř sedm set třicet volných pracovních míst, na jedno tak připadá pouze 1,4 uchazečů. Volná místa jsou k dispozici pro absolventy středních odborných učilišť, pro uchazeče se základním i vysokoškolským vzděláním. O něco hůře si při hledání práce vedou ženy, u nich je míra nezaměstnanosti 3,25 procenta.

Studenti se uplatní

Uchazeči ze středních škol a učilišť se nemusí děsit budoucnosti bez práce. Poptávka u okresních firem je vysoká, sehnat místo pro mladé zájemce by neměl být problém. „Naši studenti jsou už rozebraní předem, firmy si je pro sebe zamlouvají. Na úřadě práce nemáme dlouhodobě nikoho evidovaného, žádný student není nezaměstnaný,“ uvedl příznivou statistiku Jaroslav Serbousek, ředitel Vyšší odborné školy technicko–ekonomické a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou. „O strojírenské obory je ohromný zájem,“ dodal Serbousek. Studenti průmyslovky tak nemají žádný problém sehnat práci.

Zájem o učně

Bez výdělku nebudou ani žáci učňovských oborů. „Poptávka u nás určitě je, po strojařích asi největší. Automobilka o ně má velký zájem, dělá pravidelně besedy s žáky v posledním ročníku,“ informoval ředitel Středního odborného učiliště obchodu a řemesel v Rychnově nad Kněžnou Josef Plachetka. Zájem je podle něj i o ostatní obory. Řemeslníci často najdou práci přímo ve svém zaměření. „Učni chodí do různých firem na praxe a většinou tam pak i zůstanou na stálo. Teď máme sto tři pracovišť v takových firmách,“ upřesnil Plachetka. Nezaměstnanost žáků odborného učiliště tak není vysoká. „Každý rok je zpočátku evidováno okolo dvaceti absolventů, ti pak ale práci stejně najdou,“ objasnil ředitel.

Zájem mladých získat výuční list v některých oborech klesá. Obor prodavač tak nebude v příštím školním roce vůbec otevřen. Největší zájem je podle Plachetky o stavební obory, truhlář teď stagnuje. Kuchař a obchodník si stále drží svou pozici a stoprocentně naplňuje ročník. „O automechanika a autotronika je tradičně velký zájem,“ zakončil ředitel rychnovského učiliště Josef Plachetka.

Nezaměstnanost na Rychnovsku: Statistická tabulka květen 2008

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ

Nezaměstnanost si sáhla na dno a bude hůř

Rekord: Jen 281 126 lidí bez práce bylo v České republice na konci května. Je to pouhých pět procent ze všech práceschopných Čechů

Praha - Květnová míra nezaměstnanosti byla rekordně nízká. Dosáhla pouhých pěti procent. Celkem bez práce bylo 281 126 lidí, připočítají-li se matky na mateřské, lidé na rekvalifikaci, vězni apod., pak číslo dosáhne 302 507. Práceschopných Čechů je podle statistik přes pět milionů. Ekonomové ale varují, s dalším výrazným poklesem se můžeme nejspíše rozloučit.

Konec zlatých časů

„Prudké snižování se už pomalu stává minulostí. Tento trend končí. V příštím roce nečekáme výraznější pokles,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.
„V nejbližších měsících nás čeká stagnace. Nezaměstnanost se bude pohybovat kolem pěti procent, v závěru roku by mohlo dojít k sezonnímu poklesu, ale pak opět k vzestupu,“ uvedl Deníku.

Jeho slova potvrzuje Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. Ten tvrdí, že zpomalování ekonomiky by mělo zapříčinit postupný nárůst počtu nezaměstnaných.
„Je tedy možné, že právě v květnu nezaměstnanost dosáhla svého dna. Čekáme, že v dalších měsících míra nezaměstnanosti zamíří zpět k šesti procentům. V příštím roce by se pak měla pohybovat nad touto hranicí,“ uvedl Tomáš Vlk.

Zrovna nejrůžověji to nevypadá ani s regiony, kde bývá tradičně nezaměstnanost nejvyšší. I když v celorepublikovém průměru na jedno volné pracovní místo připadají dva nezaměstnaní, například v Mostě, Děčíně či Jeseníku je to více než deset uchazečů.

Investoři totiž z drtivé většiny přicházejí do oblastí, kde je paradoxně nezaměstnanost nízká. Mezi vyvolené patří třeba střední či jižní Čechy. Zahraniční firmy totiž dávají přednost připraveným průmyslovým zónám a propracované infrastruktuře.

Určitou naději pro regiony s vyšší nezaměstnaností skýtají velké investice z posledních dvou let, jako je příchod automobilky Hyundai do Nošovic nebo příchod společnosti IPS Alpha a Hitachi do průmyslové zóny Triangle na Žatecku.

Rozdíly v regionech

„Rozdíly jsou ale tak velké, že se je zřejmě nikdy narovnat nepodaří. Převážná část nezaměstnaných v těchto okresech je bez práce dlouhodobě, mají nízkou kvalifikaci a jsou starší. Poptávka po těchto zaměstnancích většinou není tak vysoká,“ konstatuje Petr Dufek.

Poměrně nebezpečné je do budoucna i zaměření investorů, kteří z převážné většiny podnikají v automobilovém průmyslu či elektrotechnice. Zvláště pak automobilismus je velmi citlivý.

Negativně na něj mohou dopadnout třeba ceny ropy, které se v posledním půlroce vydaly strmě vzhůru.

Co se týče přílivu pracovní síly ze zahraničí, podle odborníků z něho nemusíme mít strach. Naopak, je to záchrana pro řadu odvětví, která by bez cizinců zkolabovala.

Jedná se například o stavebnictví, kde je v současnosti českých zedníků zoufalý nedostatek.

VOJTĚCH JANDA

18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení