VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Nevolili jsme, kraj nemá o hory zájem,“ míní Rokytničtí

Rokytnice v Orlických horách - Tradice pokračuje. Volební účast v Rokytnici byla nejnižší z okresu – pouhých 27,87 procenta.

16.10.2012
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Václava Simeonová

Nejnižší účast ve volbách do krajského zastupitelstva byla v Rokytnici v Orlických horách, a to pouhých 27,87 %. Horské městečko tak potvrdilo pověst sídla s velmi nízkým zájmem o politiku.

Počet odevzdaných hlasů tak nepřekvapil ani místního starostu, který ovšem z této skutečnosti žádnou radost nemá.

„Na vysvětlení této skutečnosti se mne někdo ptá skoro po každých volbách. Je to asi dáno skladbou obyvatel. Mezi nimi jsou věrní voliči některých stran, ale pak také množství lidí, kteří se nezajímají vůbec o nic a nikomu nevěří," řekl Petr Hudousek, podle něhož je význam kraje nezpochybnitelný. Doby, kdy k urnám chodilo okolo 70 procent lidí, jsou ale podle starosty nenávratně pryč.

To, že nezájem občanů o politiku je stabilního rázu, potvrdila i předsedkyně tamní volební komise. „U voleb jsem byla už několikrát, ale vždycky to bývá podobné. Lepší je to pouze při volbách do obecního zastupitelstva," uvedla Eva Levá. Podle ní byla při hlasování o něco lépe zastoupena starší generace, ale rozdíl prý nebyl nijak výrazný.

Pro většinu oslovených občanů Rokytnice byla zpráva o nejnižší účasti z celého okresu sice novou informací, nikoliv však překvapivou. A to i pro ty, kteří svou občanskou povinnost splnili.

„U voleb jsme s manželkou samozřejmě byli. To, že účast byla nízká v celé republice, mne ani nepřekvapuje. Je to dáno stavem společnosti. V Rokytnici k tomu přispívá to, že lidé na významných postech nemají zájem o nás, kteří žijeme na horách. Nezájem o volby je snad taková forma odplaty," zhodnotil Josef Šafář.

Tomu by odpovídal i fakt, že podobně nízká účast byla i v některých dalších horských obcích, například Sedloňově, Zdobnici nebo Olešnici. Naopak v Deštném nebo Orlickém Záhoří byla nadprůměrná. To ale bylo nepochybně způsobeno tím, že místní voliči mohli dát hlas svým spoluobčanům.

Výsledkem nebyl překvapen ani místní trafikant, který ale sám volit byl. „Lidé už dnes nemají k ničemu důvěru. Bylo také obtížné vybrat si z nabízených kandidátů. Někteří lidé z Rokytnicka sice na listinách byli, jenže na nevolitelných postech," uvedl Jaroslav Veselý.

Většina rokytnických občanů si tak v pátek ani v sobotu cestu do volební místnosti na zdejším městském úřadu nenašla. „Ze současné politiky nemám dobré pocity. Nejít k volbám asi není úplně to nejlepší, ale já jsem vůbec nevěděla, komu dát hlas," svěřila se Marie Kroulová.

Pane hejtmane, nevolili jsme proto, že…

Marie Mamiňáková
U voleb jsem nebyla. Nechodím volit nikdy, protože politickou situací jsem znechucena. Ať bude u moci  kdokoliv, bude si hrabat pro sebe a na obyčejné lidi nebude brát žádný ohled. Politické dění nesleduji ani v televizi.

Lukáš Hůlka
Volit jsem nebyl, protože jsem to kvůli práci nestihl. Jinak bych určitě přišel.

Zuzana Seidlová
Volit jsem nebyla. Dříve jsem chodila pokaždé, ale stejně to nevede k ničemu. Politické dění už vůbec nesleduji. Jakmile se v televizi objeví některý z politiků, vypínám ji.

Jana Veselková
Volit jsem nebyla, protože krajské volby mě opravdu moc neberou. K těm komunálním ale chodím, protože ty lidi člověk alespoň zná.

Anna Trofimenková
Lidé jsou tak naštvaní, že mne neúčast ve volbách vůbec nepřekvapuje.

Autor: Michal Friček

16.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení