VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Němci už vědí, jak se řekne řízek i kofola

Rychnov nad Kněžnou – Od 6. do 12. října se již tradičně na Gymnáziu Františka Martina Pelcla uskutečnila první část výměnného programu s magdeburským gymnáziem.

28.10.2012
SDÍLEJ:

Studenti Gymnázia Františka Martina Pelcla na výměnném pobytu v NěmeckuFoto: Markéta Machačová

Letos přijelo patnáct německých žáků, kteří našli na týden domov u svých nových českých kamarádů. Výměnný program, jehož mottem je Evropsky řečeno/Auf europäisch gesagt, byl finančně podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a je v letošním ročníku zaměřen na vzájemné dorozumění českých a německých studentů.

Nejde tedy pouze o to, aby se naši studenti zdokonalili v němčině, ale i němečtí studenti přijeli s odhodláním proniknout do tajů českého jazyka a překonat záludnosti české výslovnosti. Zejména díky spolupráci se svými českými partnery byli mnozí němečtí studenti úspěšní a odjížděli s novou slovní zásobou v českém jazyce –  nemohla chybět slova jako bábovka, řízek a kofola.

Neučil se jenom český jazyk

Kromě výuky českého jazyka byly pro účastníky výměnného programu připraveny další aktivity. Seznámili se s Rychnovem, absolvovali prohlídku rychnovského zámku, kostela Nejsvětější Trojice a zvonice, vykoupali se v bazénu.

Jeden den patřil výletu do Orlických hor, zde němečtí i čeští studenti navštívili Anenskou rozhlednu, kostel v Neratově a také strávili nezapomenutelné odpoledne v chráněných dílnách Kopeček v Bartošovicích, kde si každý podle svého zájmu mohl vyrobit něco z hlíny, plsti nebo proutí.

Důležitou součástí programu je také tradiční výlet do našeho hlavního města, který se letos opět vydařil nejen díky krásnému počasí, ale i českým studentům, kteří se stali průvodci a přiblížili svým hostům význam pražských památek.

Celý týden utekl neuvěřitelně rychle a mnozí se loučili se svými partnery s neskrývaným smutkem. Přesto se všichni těšíme na druhou část programu, při které pojede česká skupina do Magdeburgu. Jsme velmi zvědaví, jaký program i práci na našem společném projektu si pro nás naši němečtí partneři připraví.

Studenti i pedagogové účastnící se tohoto výměnného programu by rádi poděkovali nejen městu Rychnov nad Kněžnou a firmě Matrix, a.s., za poskytnuté sponzorské dary, ale i pracovníkům školy, kteří tento projekt podpořili.   Markéta Machačová

Studenti Gymnázia Františka Martina Pelcla na výměnném pobytu v Německu

Autor: Redakce

28.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení