VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíce z rozpočtu spolknou dluhy a školy

Rychnov nad Kněžnou – Necelých jedenáct milionů korun na splácení dluhů plus úroky a stejnou částku spolknou také školy, školky a domov dětí.

7.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

To jsou jedny z největších položek v rozpočtu města na příští rok, který již schválilo zastupitelstvo. Další položky na seznamu jdou do mandatorních výdajů, kterých město nemá málo.

„Musíme podpořit školská zařízení, dotaci téměř osm milionů na provoz od nás dostane společnost Kultura s.r.o., přičemž na dalších dvě stě padesát tisíc korun přijde nákup knih do knihovny. Také bazén obdrží pět milionů korun. To jsou v zásadě asi největší výdajové položky," přiznal starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa.

Přitom zmíněných pět milionů korun, které „spláchne" bazén, je pouze část provozních výdajů. Z těchto peněz nelze pořídit žádné opravy ani inovace.

„Momentálně ani žádné úpravy dělat nemůžeme, protože v rámci udržitelnosti projektu musíme bazén pět let provozovat tak, jak je. Když ale potřebujeme udělat nějaké větší investice, musí to město zaplatit z rozpočtu navíc," vysvětlil Jiří Dudek, ředitel bazénu.

Provoz samotného bazénu však vyjde ročně zhruba na patnáct milionů korun, pět jich dostává od města a zhruba deset tvoří tržby ze vstupného.

„Pro představu, měsíčně platíme 350 tisíc za elektriku, 200 tisíc za teplo a 100 tisíc za vodu, když si člověk spočítá, kolik je to ročně, plus chemie, zaměstnanci a podobně, tak jsme na částce patnáct milionů," dodal Jiří Dudek. 

Co se týče příjmů, město Rychnov doufá, že dostane ze sdílených daní až 104,5 milionů korun.

„To je ale jenom doufání a taková rozpočtová rezerva, která kryje určitou míru nejistoty. Zhruba patnáct milionů získáme z daně z nemovitostí. Zbývající položky jsou už víceméně drobnější," uvedl starosta města Jan Skořepa.

Rovněž stojí za zmínku, že příspěvek na výkon státní správy opět klesá o další miliony, takže bude činit něco přes 21 milionů, tedy o sedm méně, než tomu bylo třeba v roce 2010.

Starosta počítá s tím, že pokud nějaké peníze zbudou, investovali by je do chodníků, které nejsou zrovna v dobrém stavu. Také by rádi zahájili rekonstrukci speciální školy v Kolowratské ulici naproti zámku.

„Rádi bychom ji zahájili v příštím roce, i když předpokládám, že udělat všechny práce během jednoho roku je nereálné a bude to trvat několik po sobě jdoucích let. Všechno ale bude otázka vývoje daní," řekl starosta s tím, že rozpočet je koncipovaný jako vyrovnaný.

Podle něho je potřeba také opravit Lávku ve Zbuzanech, investovat do škol a školek, vyměnit okna v jednom z bytových domů, opravit střechu ve škole v přírodě.

„Přestože se to nezdá, všechno to jsou milionové částky. Také počítáme s tím, že pokud se nám to podaří, tak bychom prodloužili přivaděč pitné vody o několik dalších desítek metrů," objasnil Jan Skořepa.

Jako dobrou zprávu město hlásí, že se nebude v příštím roce zvedat poplatek za odpad a nezvedne se ani cena tepla, které je produkováno městskou společností. „Částka se udrží do pět seti korun za giga joule, ovšem musím říci, že bez DPH, protože to my neovlivňujeme," dodal starosta.

Suma sumárum bude město v příštím roce hospodařit s necelými 217 miliony korun.

Do čeho půjdou peníze z městské kasy

Splátky dluhu města - 10 748 000 Kč
Základní školy, školky a ZUŠ - 9 814 000 Kč
Dům dětí a mládeže - 933 000 Kč
Plavecký bazén - 5 000 000 Kč
Školní jídelna RK + příspěvek na pánve a server - 3 900 000 Kč
Kultura s.r.o. + dotace na nákup knih - 8 230 000
Audis Bus s.r.o. (vyrovnávací platba za veřejnou službu) - 3 450 000 Kč
Technické služby (úhrada ztráty z provozu koupaliště) - 650 000 Kč
PZS, s.r.o. ( na provoz zimního stadionu) - 696 372 Kč

Autor: Kamila Císařová

7.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení