VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nástroje jsou úžasným svědectvím historie našeho národa či celé Evropy

Přepychy – Houslistu a výraznou osobnost české hudební scény Jaroslava Svěceného není třeba dlouze představovat.

1.6.2016
SDÍLEJ:

Houslista Jaroslav Svěcený.Foto: Petr Zikmund

Jaroslav SvěcenýJaroslav Svěcený 
(* 8. prosince 1960 Hradec Králové) je český houslový virtuóz.

Na svém kontě má více než čtyřicet jedna nahraných kompaktních disků světového houslového repertoáru.

Jedná se o popularizátora a propagátora vážné hudby. Po studiu na pražské konzervatoři a AMU se stal nejen sólistou, ale také znalcem historických houslí a stavby houslí.

Tyto staré nástroje sám také vystavuje, předvádí i nahrává jejich zvuk na CD.

Nevyhýbá se ani občasnému vystupování s uměleckými soubory z oblasti populární hudby.

9. prosince 2010 získal zlatou plaketu prezidenta republiky.

Koncertuje s úspěchem doma i po celém světě, pořádá svátky hudby a hudební festivaly, propaguje hudbu na rozhlasových vlnách. Méně známé je však to, že působí i jako uznávaný soudní znalec v oboru smyčcové nástroje.

Královéhradeckému rodákovi ovšem není lhostejný ani stav jiných hudebních nástrojů, a tak přijal nejen pozvání k benefičnímu koncertu na záchranu varhan v kostele sv. Prokopa v Přepychách, ale stal se i patronem celého projektu.

Koncert Jaroslava Svěceného se uskuteční v rámci Noci kostelů dne 10. června v 15 hodin a celý výtěžek bude věnován na obnovu varhan.

Narodil jste se v Hradci Králové, městě významných stavitelů houslí. Ovlivnila tato skutečnost výběr nástroje ve vašich hudebních začátcích?
K houslím mě přivedl můj dědeček – kapelník, houslista, učitel. Už od mých pěti let jsem s ním navštěvoval dílnu mistrů houslařů Pilařů v rodném městě, kde úžasnou atmosféru známé dílny dotvářela nádherná vůně laků. Když jsem viděl restaurované nástroje a slyšel vyprávění o jejich historii, tak bylo rozhodnuto.

Co vás – houslistu – vedlo k tomu, že jste se rozhodl benefičně vystoupit pro záchranu varhan v Přepychách a navíc být patronem tohoto projektu?
Hudební nástroje, krásná muzika, její prezentace a popularizace jsou nedílnou součástí mého života. Zachránit kvalitní hudební nástroj je duševní i duchovní investicí do budoucna, obzvlášť v dnešní době je naprosto nutné upozorňovat a zachraňovat hodnoty, které fungují několik staletí. V Přepychách se objevím poprvé, o stavu tamních varhan mě informoval výborný varhaník Pavel Svoboda, se kterým jsem již dvakrát koncertoval na velikonočním festivalu Smiřické svátky hudby, kde byly kdysi varhany z 18. století také v žalostném stavu. Díky úsilí mnoha lidí a institucí se nám podařilo získat prostředky a dnes je z nich parádní koncertní nástroj, který si v březnu pochvaloval například ředitel kůru Svatovítské katedrály, varhaník Josef Kšica. Je to vždycky o lidech a jejich kulturním povědomí. S velkou radostí jsem se proto stal patronem projektu na záchranu varhan v Přepychách.

V rámci Noci kostelů vystoupíte nejen v Přepychách, ale večer také v katedrále sv. Víta v Praze, kde bude přítomen kardinál Duka. S jakými pocity jste přijal pozvání do našeho nejznámějšího kostela právě v rámci Noci kostelů a za přítomnosti pana kardinála?
Je to pro mne vždy čest vystupovat v této slovutné katedrále, kudy procházely dějiny dávných i nedávných časů. Každé setkání s panem kardinálem Dukou je pro mne výjimečné, jsme doslova a do písmene krajané, a tak se na večerní koncert ve Svatovítské katedrále velmi těším a budu ho hned o čerstvých zážitcích z Přepych informovat.

Jste soudním znalcem s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje, uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jak náročné bylo získat takové oprávnění a co vás k tomu vedlo?
Bylo to logické vyústění mého původně celoživotního koníčka, který se stal mojí jakousi druhou profesí a určitou přidanou hodnotou. Lidé ze všech koutů naší vlasti a mnoha dalších zemí se na mne obracejí s hudebními nástroji, píši na toto téma publikace, nahrávám historii tohoto oboru na zvukové a audiovizuální nosiče, pořádám výstavy.
Například celý květen mám výstavu Slavné housle na vlnách rozhlasových v galerii Vinohradská 12, tedy v hlavní budově Českého rozhlasu v Praze.

Stav v oblasti historických varhan je velmi neutěšený. Lze vysledovat nějakou paralelu se stavem smyčcových nástrojů, především houslí?
Určitou paralelu v tom je asi možné najít, ale mistrovské smyčcové nástroje jsou velmi často v soukromém vlastnictví jednotlivců, interpretů či sběratelů.
Ti samozřejmě investují do svého majetku, což v případě interpreta smyčcových nástrojů je de facto nedílná součást jeho profese a v případě sběratele skvělé zhodnocení vynaložených prostředků.
Cena za zrestaurování historických varhan je často také mnohem vyšší než investice do opravy kvalitního smyčcového nástroje. Naprosto zásadní u restaurování všech těchto instrumentů je volba kvalitních mistrů houslařů či varhanářů.

V rámci koncertního projektu Violino představujete mistrovské housle významných houslařů 17. až 21. století. Jsou mezi nimi i nástroje, které se díky vám podařilo objevit či zachránit?
To je jeden z hlavních cílů tohoto projektu a námět na moji další publikaci. Mnoho z těchto nástrojů by mělo dnes špatný osud, některé z nich by již neexistovaly vůbec. Tyto nástroje jsou často úžasným svědectvím historie našeho národa či celé Evropy, a to nemusí být vždy drahé.

V únoru letošního roku jste s úspěchem navštívil Chile a představil se mimo jiné na festivalu SEMANAS MUSICALES v tamním Frutillaru. Můžete se nyní s určitým časovým odstupem podělit o dojmy z vašich zaoceánských koncertů?
Na 48. ročníku mezinárodního festivalu jsem v jeho historii vystupoval jako první Čech a získal od vedení cenu za nejlepší letošní festivalový koncert. Říká se, že tamní sál disponuje nejlepší akustikou v Jižní Americe. Stavěla ho stejná společnost jako proslulou operu v Sydney. Na festivalu vystupovala řada světově proslulých hudebníků, a tak jsem šťastný, že jsem uspěl a dostal pozvání na jubilejní 50. ročník.

Prozradíte, co důležitého vás jako sólistu v nejbližší době čeká?
V květnu mě čeká koncertní zájezd do Indonésie, potom na Blízký Východ, mezitím však také vystoupím u nás doma, protože kontakt s českým publikem je pro mne hnacím motorem. Těším se s vašimi čtenáři na viděnou na svých koncertech.  Dana Ehlová

Autor: Redakce

1.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení