VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Narození vynikajícího stavitele varhan v Opočně připomíná pamětní deska

Opočno – Doslova pár desítek metrů od rodného domu světoznámého malíře Františka Kupky v Opočně (čp. 6 v Zámecké ulici) stojí rodný dům dalšího velkého rodáka, o němž se však dosud vědělo mnohem méně.

28.7.2016
SDÍLEJ:

OSKAR PETR, Šárka Škrabalová a Pavel Svoboda. Foto: Dana Ehlová

V čp. 14 na Trčkově náměstí v Opočně se 25. prosince 1852 narodil Emanuel Štěpán Petr, významný stavitel varhan, jehož dílna postavila těžko uvěřitelných tři sta padesát chrámových nástrojů. A tak zatímco v roce 2017 uplyne kulatých šedesát let od úmrtí Františka Kupky, od narození Emanuela Štěpána Petra to bude půlkulatých 165 let.

Od neděle 24. července připomíná narození Emanuela Štěpána Petra v domě na Trčkově náměstí pamětní deska, umístěná zde díky iniciativě spolku PROVARHANY, pro který se stalo zviditelnění významného stavitele varhan a opočenského rodáka jedním z hlavních projektů letošního roku.
Opočno toto úsilí uvítalo a podpořilo finančně, a tak se uskutečnilo slavnostní odhalení desky za přítomnosti vedení města a členů zastupitelstva, zástupců spolku PROVARHANY a v neposlední řadě vzácného hosta, hudebníka Oskara Petra, jehož prastrýcem Emanuel Štěpán Petr byl.

V úvodu slavnosti připomněl Pavel Svoboda, předseda spolku PROVARHANY, že za zviditelnění varhanáře u něj už před několika lety „loboval" hudební skladatel Luboš Sluka. „Jsem moc rád, že město Opočno finančně přispělo na pamětní desku, která bude vynikajícího stavitele varhan Emanuela Štěpána Petra připomínat," poděkoval Svoboda a dále zdůraznil „Petrova varhanářská dílna na Žižkově vyprodukovala během existence více než tři sta padesát varhan a například největší pražské chrámy, kromě katedrály sv. Víta, mají jeho varhany."

Přítomným zároveň osvětlil další zajímavé souvislosti: „V Opočně se roku 1830, dvacet dva let před Petrem, narodil také František Zdeněk Skuherský, jehož otec založil zdejší nemocnici. Byl ředitelem Varhanické školy v Praze a mimo jiné členem komise, která vybírala varhany pro Dvořákovu síň Rudolfina, kde sídlí Česká filharmonie. I díky těmto kontaktům jsem přesvědčen, že se oba opočenští rodáci znali."

Starostka Šárka Škrabalová poté řekla: „Jsem velice ráda, že Opočno má dalšího rodáka, kterého si můžeme připsat jako světového, který vynikl v oboru stavitelství varhan a varhanářství," a vzápětí dodala, že je město připraveno podílet se na záchraně vzácného královského nástroje v klášterním kostele Narození Páně.

Poslední slovo oficiální části slavnosti patřilo hudebníkovi Oskaru Petrovi, který je i úspěšným skladatelem a textařem, když je podepsán například pod písněmi Hříšná těla, Křídla motýlí nebo Medvídek. Hudební vlohy se v rodu Petrů dědí z generace na generaci, což potvrzují slova Oskara Petra: „Můj táta Oskar nebyl význačným muzikantem, ale zpíval ve Sboru pražských učitelů. Jeho bratr Josef byl sbormistrem a dirigentem orchestru Národního divadla v Bratislavě. Další bratr Jaromír Petr byl už v devatenácti letech klavíristou Osvobozeného divadla pod dirigentstvím Jaroslava Ježka. Hrál také českou hymnu v Rudolfinu, když v roce 1918 přiletěl T. G. Masaryk z emigrace z Ameriky. Jen nevím, zda to bylo na varhany nebo na klavír. Byl také korepetitorem Herberta von Karajana."
Odhalení pamětní desky připomínající jeho prastrýce přivedlo Oskara Petra do Opočna po dlouhých padesáti letech.

Možná se do tohoto města brzy znovu vrátí, aby se zde poprvé představil také jako uznávaný muzikant. (ehl)

Autor: Redakce

28.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení