VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad lidmi z ulice drží města pomocnou ruku

Rychnovsko – Lidé bez domova se v rychnovském okrese objevují pouze zřídka, přesto tu takové případy jsou a někde je už aktivně řeší. Ne všechna města jsou na to ale připravena. Chtějí se touto situaci zabývat až v případě, že opravdu nastane.

24.1.2014
SDÍLEJ:

Dva bezdomovci si ustlali 9.května na lavičkách v Rybově ulici v Hradci Králové.Foto: DENÍK/David Taneček

Ubytovny či azylové domy v okolíKasárenská ubytovna společnosti Helpion v Rychnově nad Kněžnou.

Dům Matky Terezy v Hradci Králové – sociální zařízení pro lidi bez domova, které zřizuje

Oblastní charita Hradec Králové. Pro muže a ženy.

Diakonie Broumov – Ubytování podmíněné prací. Kdo pracuje, může zde bydlet. Mohou to být i manželské páry.

Občanské sdružení Cema Žamberk – hlavně pro ženy a matky s dětmi

„Zatím jsme tu žádné takové případy neměli, mohlo by se to samozřejmě stát, ale zatím k ničemu takovému nedošlo, proto jsme to nijak neřešili. Žádné azylové byty tu nemáme, pokud by k tomu ale došlo, určitě bychom to nějak vymysleli," podotýká starosta Kostelce nad Orlicí Jiří Bartoš.

Nebudeme dávat 
z vlastní kasy

V Dobrušce to vidí starosta zcela jasně, není to starost  jednotlivých měst a obcí. „Takové situace má řešit stát, my lidem z ulice nemůžeme dávat peníze. Pokud by se ale například jednalo o občana Dobrušky, nabídli bychom mu byt, na který by mohl dostávat příspěvek. Nemůžeme to ale všechno financovat," prozrazuje Petr Tojnar.

Ten také dodává, že se jeden člověk v Dobrušce nějakou dobu potuloval, teď ale nebyl nikde dlouho vidět.

V Opočně je jiná situace, zde už takové potíže museli řešit, a to i opakovaně, jsou na to ale připraveni díky terénním pracovníkům.

„Velice často se nám tu potulují skupinky, které holdují alkoholu a drogám, to je pro nás v současné době největší problém. Ale  občas se tu objeví i lidé bez domova. Jedním z případů byla šestnáctiletá těhotná dívka, pak se tu potuloval manželský pár, který přespával všude možně. Snažíme se jim podat pomocnou ruku, zajistit ubytování," vysvětluje starosta Opočna Štěpán Jelínek.

V Opočně se sociální problematikou zabývá Jaroslav Koudelka, vedoucí oddělení sociálních věcí.Ten se snaží pomoci lidem bez domova

Setkáváte se s takovými případy často?
Spíše často řešíme drogovou problematiku nebo alkohol. Co se týče bezdomovců, měli jsme tu ale jeden složitější případ.

O co se konkrétně jednalo?Byl tu občan, kterému jsme vyjednali ubytování v Helpion, poté pobýval v opočenské léčebně pro dlouhodobě nemocné, dostal se i do Anglie, teď je v Červené Vodě. Problém byl v tom, že s námi moc nespolupracoval, nedodržoval podmínky, proto ho z ubytoven třeba vyhodili.

Proč si myslíte, že tito lidé nespolupracují?Je to složitá problematika, někteří totiž ani pomoct nechtějí, přijdou jen pro peníze. V tuto chvíli se jim dál ale poskytnout pouze dávka v hmotné nouzi. Přesto se snažíme těmto lidem pomoci. Ten konkrétní člověk, o kterém jsem mluvil nebyl schopen sám někde fungovat.

Jakým způsobem se lidem bez domova snažíte pomoci?Pomáháme jim například s hledáním vhodného ubytování, s vyřízením potřebných dokumentů, zajištěním pravidelných lékařských prohlídek nebo pouhou radou. Ne všichni ji ale přijmou.

Podle něho je ale tato spolupráce velmi složitá, takovíto lidé totiž často ani pomoc nepřijmou. Mají už svůj zavedený styl života.

Město se bude snažit pomoct

„V tuto chvíli ale nevím o nikom, kdo by tu někde v opuštěných domech přespával. Na situaci jsme však připraveni, vše se dá nějak udělat. Máme tu 38 bytů pro sociálně slabší rodiny, i ty by se takovým lidem daly poskytnout, dá se to vyřešit i v krátkém časovém horizontu," dodává Štěpán Jelínek.

Na Rychnovsku se lidé bez domova nevyskytují tak často jako ve velkých městech, přesto takové případy jsou.

Rychnov nad Kněžnou
Z regionu je to zhruba 10 lidí za zimu. Během roku se to musí neustále řešit, protože bezdomovci střídají ubytovny.
Sociální pracovníci se s řadou lidí potkávají, celkově se ví o 40 lidech, z nichž 20 procent jsou ženy, objevují se tu ale i senioři.

OpočnoHlavně drogová problematika, alkohol. Bezdomovců méně, občas se ale složitý případ objeví.

Nejčastěji se sdružují na nádražích, v čekárnách, kde je teplo, a v zastávkách. Potom to jsou také restaurace nižší cenové skupiny. Samozřejmě také tam, kde je nějaká ubytovna.


Bezdomovci se zabývají převážně pracovníci sociálního odboru, kteří se pohybují i v terénu.

„Pokud se lidé ubytují na ubytovnách, zjišťujeme, odkud přišli, zda nemají nějaké problémy. Hodně se sem sdružují také proto, že si myslí, že stále funguje emauzský dům," prozradil vedoucí rychnovského sociálního odboru František Vogl.

V Rychnově nad Kněžnou se už s takovýmto jedincem také setkali.

„Byl to člověk, který neustále přespával na zastávkách, je to už delší dobu, asi dva roky. Nesetkáváme se s těmito případy nijak často, je to pouze ojediněle, pokud ale nastanou, řeší se to. Takového člověka určitě nevyhodíme na ulici, seženeme mu ubytování, to je ale čistě pro občany města," svěřuje místostarostka Rychnova nad Kněžnou Michaela Zimová.

Autor: Stanislava Preclíková

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení