VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zmije už roky zvou specialistu

Orlické hory - Chráněné lokality s sebou mohou nést problémy, své o tom vědí v Orlickém Záhoří. Správa CHKO Orlické hory se chystá na léto.

19.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Archiv

Informační panely jsou po zimě zpět na svých místech v terénu, přípravy na hlavní turistickou sezonu v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory vrcholí. Na jaře se správa CHKO věnuje rovněž úřednickým záležitostem, a sice žádostem o nové výstavby.

Závažnější problémy zatím pracovníci řešit nemuseli, hlavní nápor lze očekávat až v průběhu letních prázdnin. Tím pádem dosud není turistickým ruchem nikterak významně ohrožována zdejší fauna a flóra. „S vedením turistických cest funguje taková dohoda, že trasy by měly vést tak, aby lidé viděli zajímavá místa chráněné oblasti, ale přitom aby cenná území zůstala v klidovém režimu. Třeba přes přírodní rezervaci by měla vést jen jedna cesta,“ přiblížil David Rešl, vedoucí správy CHKO Orlické hory.

Sýců přibylo

Mezi ohrožené živočichy patří v lesních porostech sovy nebo sýc rousný, pták porovnatelný se sýčkem obecným. „Pro sýce jsou vyvěšovány budky, které kontrolujeme. Mohu říci, že jsme v nich zaznamenali nárůst obsazenosti, což je pro nás potěšitelné,“ podotkl Rešl.

Z mokřadních rostlin jmenoval rosnatku okrouhlolistou, která se nejčastěji vyskytuje na rašeliništích, zařadit ji lze mezi masožravé. V tématu ohrožené květeny došlo i na zmínku o území s vzácnými orchidejemi v Orlických horách. „To už je několik let stará věc. Původně jsme mysleli, že tam negativně působí nějaký vandal, ale pozorováním jsme zjistili, že se jednalo o divoká prasata, která si chodí pro hlízu,“ poznamenal vedoucí správy CHKO.

Takzvané endemity, tedy organismy vyskytující se jen na malém území a nikde jinde, v Orlických horách nenajdete. Situace je tu obdobná jako v jiných lokalitách. Přestože ve fauně jsou některé druhy v ohrožení, totální vyhynutí v dohledné době zřejmě nehrozí.

Patálie s plazy

Každoročně se v létě v přírodě objevují hadi, v takové souvislosti obvykle panuje obava ze setkání se zmijí. „Nemyslím si, že by jich letos mělo být nějak hodně. Žádné informace o zvýšeném výskytu plazů zatím nikde nehlásili. Je to sice náš jediný jedovatý had, ale neměla by se kolem toho dělat zase až taková hysterie,“ uklidňoval David Rešl.

Ve správě CHKO vědí, že v Orlickém Záhoří se objevuje muž se zaměřením právě na zmije. „Objednávala si ho obec, předpokládám, že k tomu dojde i letos. Jednalo se o dohodu. Byl zjištěn výskyt tohoto plaza, takže takový člověk pro větší bezpečnost provádí odchyt hadů a jejich vypuštění do volné přírody, kde je poté vše bez problémů.“

Patálie se zmijemi řeší obec už dlouhé roky. Jenže jelikož ves patří do soustavy chráněných lokalit Natura 2000, je na ně vesměs krátká, přednost má totiž chřástal polní. Pro tyto ptáky je údajně vhodný vyšší travní porost, ten však nahrává výskytu hadů.

V zájmu ptáků smějí v Orlickém Záhoří takovou trávu sekat až po 16. srpnu. Proto už mnoho let do obce jezdí specialista na zmije, aby se obyvatelům ulevilo. „Je to každý rok stejné, protože tady se neuklízí pozemky. Letos ho budeme zvát budeme minimálně třikrát. Pro zmije je tu ideální prostředí, ale je už špatně, když se vám objeví na dětském hřišti nebo u školy,“ komentoval zkušenosti starosta Vojtěch Špinler.

Za služby „lapače“ zmijí jsou ve vsi vděční. Aby ne, už k nim jezdí asi deset let. „Ta práce ho baví, má k ní vztah, hadům při přesunu neublíží. Správa CHKO jeho počínání toleruje. Měli jsme tu už několik uštknutí, teď je aspoň v centru obce klid. Není totiž úplně dobré, když za vámi přiběhne některá matka, že na dětském pískovišti leží dvě zmije. Ale je to asi problém všech příhraničních obcí,“ doplnil Špinler.

K rušivým elementům v Orlických horách ovšem nepatří jen plazi, ale také stroje a na nich neohleduplní lidé. Jednat se může o motorky či čtyřkolky. Letos už se v chráněné oblasti s tímto nešvarem setkali. „Nějaká hlášení už byla, ale spíš se zatím jedná o přejezdy. Následně už najdeme jenom stopy a vlastně to nemůžeme ani dořešit. Snad jedině tím, že se na danou lokalitu zaměříme opakovaně. Odhaduje se to těžko. Zatím jsem nezaregistroval, že by někdo hlásil něco opakovaného, možná už si místní zvykli,“ pousmál se David Rešl.

Nicméně správa CHKO Orlické hory má jistou podporu. V terénu situaci monitorují i dobrovolní strážci a také lesní dělníci jsou podle vedoucího Rešla v tomto ohledu s pracovníky zajedno.

Autor: Pavel Illich

19.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení