VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na louce řádily naklepané kosy

Nebeská Rybná - V Nebeské Rybné se konal druhý ročník folklórní akce Orlický sekáč, lidová slavnost si očividně získává oblibu.

6.6.2011
SDÍLEJ:

Orlický sekáč 2011Foto: Pavel Illich

V obci v Orlických horách se o desítky let vrátili v čase. Důvod? Lidová letní slavnost Orlický sekáč, jejíž druhý ročník v sobotu uspořádal v Nebeské Rybné golfový klub Symbióza. Hlavním bodem programu byla soutěž v kosení louky, hodnotil se především čas, ale také kvalita pokosení.

„Oproti prvnímu ročníku byla dvojnásobná účast. Těší nás nárůst v kategorii žen, dobrým signálem je i to, že přišli téměř všichni, kteří tu byli vloni. Zdá se, že si to svoji oblibu mezi sekáči i diváky získává, za což jsme moc rádi,“ přiblížil za pořadatele Josef Jehlička.

Letošního ročníku Orlického sekáče se zúčastnilo sedmadvacet mužů, které čekala plocha louky 10 x 10 metrů, a deset žen, které kosily 5 x 10 metrů. Ačkoliv, do této kategorie byl zařazen také nejmladší účastník klání, syn rokytnického starosty Petr Hudousek.

Systém soutěže byl tentokrát pozměněný. „Letos do finále postoupilo šest těch s nejlepšími časy, zatímco loni postupovali vítězové skupin,“ vysvětlil Jehlička, a neopomněl zhodnotit výkony podávané na louce. „Výkony jsou obdivuhodné. Třeba mezi ženami zvítězila paní dříve narozená. Ale průběžný přehled jsem příliš neměl, snažil jsem se být všude.“

Sám se ovšem soutěže rovněž zúčastnil. „Nedělal jsem si ambice stát na bedně, jak se říká, ale šlo mi to. Kosu jsem naklepal dobře, za strniště mě chválili, takže jsem spokojený,“ pravil pořadatel.

Vítěz kromě putovního poháru a vázy získal jateční jehně. „Myslím, že nějaká zemědělská či chovatelská cena je potřeba. Zkrátka jsme zemědělci, chcete-li sedláci,“ podotkl Jehlička. Udělovala se ovšem třeba také cena CHKO, a to soutěžícímu, který se aktivně podílí na údržbě porostů v takové oblasti.

A jaké vůbec byly časy? V kategorii, ve které se kosilo 10 x 10 metrů louky, se finálová šestice dostala pod deset minut, přičemž vítězný čas činil 6 minut a 35 vteřin. Mezi muži sedm sekáčů úkol nesplnilo. Buď snahu předem vzdali, nebo nestihli dosekat během vymezených dvaceti minut.

Kromě soutěže sekáčů byl součástí sobotního dění v Nebeské Rybné rovněž bohatý doprovodný program. Živá lidové muzika a zpěv, koňské povozy, pro děti unikátní dřevěný, vyřezávaný a ručně malovaný kolotoč, pro ty větší možnost vyzkoušet si golf na přilehlém odpališti. „Radost mi udělali koňáci, přijeli s chladnokrevnými koňmi i jezdci na koních, navíc vtipně oblečení. Perfektní byla u vstupu finanční stráž u závory, nechali jsme vyhotovit i předválečné dvojjazyčné cedule obce Nebeská Rybná,“ líčil Josef Jehlička. A rozhodně to nebylo všechno. Dechová hudba z Černíkovic, harmonikář či polský soubor Jaskier se staraly o hudební doprovod akce. Po oficiálním ukončení programu však zábava měla pokračovat i nadále.

Převzali ocenění

Muži: 1. Josef Chaloupka (čas 6:35), 2. Jan Štěpánek (7:11), 3. Jaroslav Šabata (7:13).
Ženy: 1. Irena Viesnerová (7:08), 2. Simona Müllerová (8:19), 3. Zlatuše Nováčková (10:57).
Cena CHKO: Martin Grunt.
Nejmladší účastník: Petr Hudousek ml., nejstarší účastník: Josef Hilsch (oba nedokončili).

Autor: Pavel Illich

6.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení