Kdosi totiž u místního sídla krajské veterinární správy odhodil uhynulého psa.

K nečekané události došlo již na Nový rok odpoledne. Strážníkům výskyt nehybného zvířete přímo na ulici nahlásil někdo z kolemjdoucích o uplynulé sobotě krátce po půl čtvrté odpoledne, proto na místo ihned vyrazila dvoučlenná hlídka.

Oba policisté o několik dní později stále vcelku nevěřícně komentovali zaznamenaný případ, přičemž si nepřáli být jmenováni.

Navzájem si však přitakávali a doplňovali se. „U plotu před areálem jsme našli pohozenou fenu německého ovčáka. Zřejmě byla přivezena autem, okolo bylo několik stop. Pes neměl žádné tetování, takže byl bez průkazu původu, k dohledání majitele nám nepomohla ani místní znalost,“ zaznělo úvodem.

Čtyřnohý domácí mazlíček nejspíš zahynul týž den. „Mohlo to být dopoledne, protože fena na místo byla dána ještě za tepla. Poznat to šlo podle roztátého sněhu pod ní.“ Psa však již nešlo zachránit, tudíž bylo potřeba ho z místa odstranit.

Žádné stopy týrání

Podle strážníků došlo k likvidaci mrtvého zvířete podle zákona. Jelikož se nepodařilo vypátrat majitele, případ se zjevně dál nebude řešit. „Třeba v případě týrání by mohlo dojít k porušení veterinárního zákona, ale pes na první pohled nejevil známky něčeho takového. Naopak byl v dobré kondici.
Další lidé se volají například, když se jedná o sraženou divokou zvěř, tam je možné kontaktovat správce honitby. Nebo když najdete psa volně pobíhajícího někde na cestě, vyžaduje to zajistit veterinární vyšetření,“ bylo tento týden vysvětleno na služebně rychnovské městské policie.

Byli šokovaní

Událost je tedy zarážející hlavně v tom, že někdo se takto „pohodlně“ uhynulého zvířete zbavil. „Takový hyenismus nás překvapil, ve službě jsem se ještě s ničím takovým nesetkal. Okolo chodili lidé, někteří při pohledu na mrtvého psa i plakali,“ pravil jeden z tehdy zasahujících strážníků. „Vždyť to jde udělat i jinak. Ošetřovatelé mají i mrazicí boxy. Nebo je možné kontaktovat i nás, v takovém případě jsme schopni dotyčnému poradit co dál,“ doplnil vzápětí druhý. Lze jen doufat, že neznámý rádoby pejskař jednal ve zkratu a že se skutečně bude jednat o ojedinělý nehezký čin podobného charakteru.

Toulaví psi

Údivu strážníků se nelze divit, obvykle řeší mnoho ne tolik zarážejících „psích“ případů. Jedná se především o odchyt zatoulaných čtyřnohých mazlíčků. U některých se dá snadno a rychle dohledat majitel, a tak zvíře šťastně skončí v teple domova. Pokud se nepodaří zjistit, komu pes patří, zpravidla končí v lukavickém útulku. I v takových případech se však po čase může ozvat strádající páníček či panička.

Za uplynulý rok Městská policie v Rychnově nad Kněžnou eviduje jedenašedesát případů odchycené zvěře, drtivou většinu tvoří právě psi. Během pouhých několika dní letošku zaznamenali strážníci další dva takové zásahy.

Ovšem k mrtvé feně od rychnovské „veteriny“ se těžko někdo přihlásí. Co v takovém případě dělat? I městská policie může tápající majitele nasměrovat. „Záleží na tom, co je to za zvíře. Pokud se jedná o domácí, dá se to řešit přes veterinu, která případně za určitý poplatek zajistí kafilerii.
Někteří lidé ovšem zvířata zakopávají doma, ačkoliv se to nesmí. Obrátit se lze i na krajskou stanici, která dokáže mrtvá těla odborně zlikvidovat. V případě hospodářských zvířat už to však není legrace, tam se musejí odebírat třeba i vzorky, aby se zjistila příčina úmrtí,“ přiblížil velitel rychnovských strážníků Miloš Friml.

Rychnovská městská policie má blízko i k Lize na ochranu zvířat. „Spolupracujeme s paní Starkovou ze Slatiny, která se v tom poměrně angažuje a oslovila nás. Takže například když odchytíme kočku, nabídne nám její umístění v případě, že útulek pro naše město je plný,“ doplnil Friml.