VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje škola: pestré dny, pozorování v přírodě

Solnice - Pokud budete procházet nebo projíždět Solnicí, budovu základní školy určitě nepřehlédnete. Stojí při hlavní silnici na Dobrušku a tvoří jednu ze stavebních dominant města.

15.6.2009
SDÍLEJ:

Jan Ámos Komenský by zřejmě zajásal. O praxi a tvůrčí metody zde není nouze. Ve Rzech v terénu. Foto: ARCHIV/ZŠ Solnivce

I když byla škola na počátku dvacátých let minulého století postavena velmi velkoryse, nikdy neměla vlastní tělocvičnu. Tu se podařilo přistavět až v letech 2001-2002 společně s novou školní jídelnou. V roce 2006 pak prošla rozsáhlou rekonstrukcí i historická budova, a tak bude dál dobře sloužit dalším generacím solnických dětí.

Dnes má škola 252 žáků ve 12 třídách a 2 oddělení školní družiny. Již druhý školní rok vyučujeme podle školního vzdělávacího programu s názvem Moje škola. Zaměření školy je orientováno na environmentální výchovu včetně vícedenního pobytu v přírodě a na výtvarnou výchovu. Od tohoto zaměření se odvíjejí rozmanité školní akce, výstavy, vystoupení žáků či realizované projekty, které jsou součástí výuky, např. Den zvířat, Barevný podzim, Den zdraví, Voda nad zlato, Týden dřeva, Den slunce.

Již od roku 1996 je naše škola zapojena také v mezinárodním ekologickém projektu Globe, jsme tedy Globe školou spolu asi se stovkou dalších škol v ČR. Různá pozorování a měření z oblasti meteorologie, hydrologie, fenologie a pedologie jsou zařazena do školního vzdělávacího programu a jsou součástí výuky.

Zajímavou zkušenost také získávají žáci 9. ročníku. Mají za úkol dvě hodiny učit mladší žáky 6. a 7. ročníku, letos to bylo na téma les. Sami si připravují náplň hodin, pomůcky, výukový materiál. Přistupují k tomu různě, ale některé skupiny se připravují velmi svědomitě a odvádějí naprosto profesionální práci. Povinnou školní docházku ukončují deváťáci obhajobou své závěrečné práce a slavnostním rozloučením na zámku v Kvasinách.

V době mimo vyučování mají žáci možnost zapojit se do práce některého kroužku ve školním Centru volného času Nelin (nebuď líný). Mohou si vybrat kroužek anglického jazyka již v prvním a druhém ročníku, taneční kroužek, hru na kytaru, flétnu či keyboard, školní pěvecký sbor. Dalším hudebním kroužkem, který má na naší škole tradici, je pěvecký sbor mladších žáků s názvem Rolnička – přípravka Rychnovského dětského sboru. Velmi žádaný mezi žáky všech ročníků je florbal, pro žáky 2. stupně je určen archeologický kroužek. V letošním školním roce se do kroužků zapsalo 150 žáků. Naši nabídku bychom rádi rozšířili i na kroužky s technickým zaměřením.

Na závěr přijměte pozvání na výstavu. U příležitosti slavnostního rozloučení budeme na zámku v Kvasinách instalovat výstavu žákovských výtvarných prací. Pokud vás prázdninová putování do Kvasin zavedou, můžete se ve všední den od 8 do 15 hodin na zámku zastavit.
Mgr. Hana Jakubcová

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení