VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modelařina v sobě nese potřebu manuální zručnosti

Vamberk - Hlavní organizátor a duchovní otec festivalu modelářů BZUK FILM 2009 Zdeněk Sršeň již delší čas cítil při setkáních organizovaných rychnovskou hospodářskou komorou (RHK) velký hlad po technických profesích ve firmách a nedostatek technických kroužků na školách.

7.10.2009
SDÍLEJ:

Mistr světa z roku 2001 Jiří Špinar a organizátor Bzuk festivalu 2009 Zdeněk Sršeň diskutují u příležitosti výstavy ve Weldis Sporthotelu. Foto: Aleš Chvojka

Moderní modelařina v sobě nese potřebu manuální zručnosti, ale i počítačové gramotnosti a navíc při závodech aut a lodí i pořádnou dávku adrenalinu. „Domluvili jsme se s RHK, že se pokusíme zbořit některé mýty o modelářích. V rámci programu volba povolání a deseti lekcí techniky RHK zajistila pracovnice komory paní Vrbová organizaci pozvánek a dopravu žáků a studentů přihlášených škol,“ uvedl Zdeněk Sršeň.

Jak doplnil, na připravené RETRO projekci nejlepších modelářských filmů posledních 5. ročníků festivalu diváci viděli filmy Naše radosti, Pan Modelář, Eurobot 2005, Blaník L13 a Truckfest od regionálních autorů modelářů Milana Michálka, Martina Lockera a Jiřího Ujčíka, Miloše Dodka a Bzuk teamu (na fotografii). „Podle ohlasu mládeže i jejich učitelů soudím, že první průsečík mezi studenty a modeláři byl nalezen,“ bilancuje pořadatel.

Na 270 mladých lidí se dále mohlo osobně seznámit s Jiřím Špinarem z Borohrádku, několikanásobným mistrem ČR, Evropy i světa a s Karlem Bartákem ze Žamberka na výstavě jejich vlastních modelů lodí. Spojení generací (stáří a mládí) tvořilo druhý nalezený průsečík. Dvě třetiny mladých napjatě poslouchali vyprávění a ukázky funkcí modelů.

Krásné plakáty z vamberské tiskárny měly za cíl nalákat na páteční RETRO projekci též veřejnost. Lidé unaveni po pracovním týdnu využili hezké počasí na podzimní práce a modeláři odjeli na výstavu Modelhobby do Prahy. V tomto případě se veřejnost s modeláři téměř nestřetla.

„K neuvěřitelné shodě mezi porotou a diváky naopak došlo, když se na prvních třech místech objevily stejné filmy, jen druhý a třetí si vyměnily místa. Absolutní však bylo vítězství domácího Milana Michálka (též loňského vítěze) u poroty i diváků. Toto dvojí vítězství bylo nakonec oceněno Hlavní cenou Střihové studio Pinnacle verze 14 od společnosti Exac Praha,“ pokračoval Sršeň.

Cenu poroty věnovanou střediskem Impuls z Hradce Králové si za tři snímky vysloužil Antonín Dodek z Lupenice. Odborná porota ve složení Vidu Gunaratna z Prahy, Ondřej Hejna z Hradce Králové a Jaroslav Doleček z Dlouhé Vsi byla výborná a plně profesionální. Modeláři se od filmařů mají čemu přiučit a možná to bude fungovat i naopak, že filmaři najdou u modelářů novou inspiraci.

Festivalu se díky slovenskému filmu Z kaluže do zlata podařilo protnout i poslední průsečík – porovnání domácí a zahraniční tvorby. Film Petera Zudly ze Slovenska měl vnitřní náboj, který ho u odborné poroty vynesl na 2. místo a diváci ho ocenili na 3. místě společně s filmem Amfibie S39 Sikorsky autora Bohuslava Malíka ze Živanic.

Známý rychnovský amatér Jaromír Schejbal získal naopak u diváků druhé a u poroty místo třetí. Pět průsečíků se tedy podařilo protnout. Škoda jen, že nemodelářská veřejnost zůstala tentokrát stát stranou.

Třikrát naplněný sál Weldis Sporthotelu v Dlouhé Vsi stál přesto za úsilí tomu věnované. Děkujeme hospodářské komoře, autorům, porotě i všem sponzorům,“ dodal hlavní pořadatel. (zr)

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení