VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo současného parkoviště by mělo vzniknout 'živé centrum'

Častolovice - Častolovické náměstí dnes podle architekta působí jako rozšířená autobusová zastávka.

19.4.2012
SDÍLEJ:

JIŽNÍ STRANA NÁMĚSTÍ, kde jsou v současnosti objekty v nevyhovujícím technickém stavu a v jeho části zeje prázdná díra, by se měla dočkat zcela nové zástavbyFoto: Studie architekta Františka Křeliny

Dlouhodobým záměrem častolovické radnice je proměna centrální části městyse. Veřejné prostranství poblíž kruhového objezdu je sice všeobecně považováno za náměstí, ale jeho funkci rozhodně neplní.

„Častolovice v současnosti náměstí ani nemají, protože centrální prostor není prostorově vymezený a působí spíše jako rozšířená zastávka autobusu. Jeho hlavní část slouží jako veřejná plocha pro parkování a pohyb pěších je zde přinejmenším problematický,“ shrnul současný stav František Křelina, architekt pověřený přípravou studie.

K rozhodné obměně současného stavu vybízejí i další okolnosti. „Za bývalými statky na náměstí je dostatečný prostor, který by našel nové využití. I přes velikost Častolovic jsou zde již nyní problémy s parkováním,“ uvedla starostka Jarmila Novohradská s tím, že hlavním důvodem, proč se již před lety radnice rozhodla vykoupit zdejší nemovitosti, je nevyhovující technický stav většiny budov.

Je jasné, že výrazná proměna sídla na soutoku Bělé a Orlice je během na dlouhou trať, ale pokud se podaří dotáhnout všechny záměry do konce, rozhodně to bude stát za to.

Na místě současné zástavby by vznikly bytové domy i nová občanská vybavenost. „Vzniklo by kvalitní veřejné prostranství, které umožní bezkolizní pohyb pěších a nezanedbatelné místo zde bude mít i veřejná zeleň,“ řekl dále architekt. Lokalita by měla plynule navazovat na sportovní a rekreační zónu díky nové lávce pro pěší. Hlavně by ale měla být schopna plnit svou společenskou a kulturní funkci.Budoucí přeložka silnice I/ 11 pak bude jakýmsi bonusem.

Ve studiích se neopomněli ani potřeby některých skupin obyvatel, proto by měl za náměstím vzniknout dům pro seniory. „Bude nabízet malometrážní byty, které by bylo možné využít i jako startovací. Hlavně by ale měl sloužit seniorům, kterým v současnosti nemáme co nabídnout,“ vysvětlila starostka. O realizaci zmíněného domu se již nyní uchází jeden zájemce. Podle starostky mluví pro novou výstavbu na náměstí i to, že dřívější záměry na vznik bytových domů v okrajových částech se setkaly s nesouhlasem místních.

Provedení záměru bude vyžadovat nemalé finanční prostředky, proto bude častolovická radnice po schválení nového územního plánu spoléhat na spolupráci s developery. Na uskutečnění svých vizí ale místní pracují již řadu let. Městysi se podařilo vykoupit většinu objektů na náměstí. Zbývá se dohodnout s posledním vlastníkem, na jehož podmínky nebylo dosud zastupitelstvo ochotno přistoupit.

Vize městyse

Na místě objektů určených k demolici by měla vzniknout nová zástavba, která bude nabízetbytové kapacity i občanskou vybavenost.

Za náměstím by měl být postaven dům s malometrážními byty, které budou k dispozici především pro seniory. Jeho součástí bude i lékařská ordinace.

Výrazně by mělo přibýt zeleně a klidových ploch.

Autor: Michal Friček

19.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení