VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Míst ve školách je víc než dětí

Rychnovsko - Zatímco vloni odpovídali za doručení přihlášek na střední školy ředitelé základních škol, letos jsou to rodiče dětí.

5.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Možnost odeslat přihlášku uchazeče o studium na střední školu trvá do 15. března. V letošním roce je funkční novela ministerstva školství, díky které přechází odpovědnost za doručení přihlášky ke středoškolskému studiu z ředitelství základních škol na rodiče dětí.

Zpola prázdné nebo napůl plné

Novinkou přijímaček je tzv. zápisový lístek, který má zajistit, aby se neopakoval problém předešlých let. „Žák si třeba podal dvě přihlášky a uspěl na obou školách. Tím pádem některé školy byly oficiálně naplněné, ale fakticky poloprázdné,“ vysvětlil ředitel ZŠ TGM v Borohrádku Karel Přibyl, který věří, že zápisový lístek situaci zpřehlední, bude totiž obsahovat potvrzení o přijetí té školy, kterou se student rozhodne skutečně studovat.

„Míst je více než dětí, polovička škol je otevřená dětem bez přijímaček, takže se na ně dostanou i žáci výrazně podprůměrní, kteří díky bezpřijímačkovému systému nemají motivaci učit se,“ popisuje problém dále ředitel Přibyl. Talentované děti z borohrádecké školy odcházejí už z páté třídy na víceleté gymnázium. Paradoxně díky tomu dochází k situaci, kdy je těžší dostat se na učiliště než na střední školu s maturitou.

Žáci se nejvíce hlásí tradičně na obchodní akademie v Kostelci nebo v Chocni a na technické obory. „Největší nával je na obor kadeřnice do Hradce Králové nebo do Třebechovic. Zde je také Škola veřejné ochrany,“ říká ředitel Přibyl.

Chlapci ze Základní školy Mozaika v Rychnově nad Kněžnou prý preferují technické obory, dívky se chtějí uplatnit spíše ve službách nebo zdravotnictví.

Termíny podání přihlášek na střední školy

Uchazeč podává přihlášku pro 1. kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání do 15. března 2009, v případě přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou do 30. listopadu 2008.

Nově je způsob předávání přihlášky stanoven současným zněním školského zákona tak, že uchazeči podávají přihlášky přímo řediteli příslušné střední školy, o kterou mají zájem. Nepředkládají ji již prostřednictvím základní školy jako to bylo v minulých letech.
Počet přihlášek na střední školy

Nově si žáci základních škol mohou podat až tři přihlášky na střední školy. To platí i pro žáky pátých nebo sedmých ročníků základních škol podávajících přihlášky na víceletá gymnázia.
Termíny prvního a druhého kola přijímacích zkoušek

V návrhu novely vyhlášky, kterou se upřesňují podrobnosti o organizaci přijímacího řízení, se navrhuje období dvou týdnů (od 22. dubna 2009 do 7. května 2009) pro konání přijímacích zkoušek v 1. kole přijímacího řízení. Návrh vyhlášky je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení.

Ředitelé středních škol si budou sami stanovovat, který den udělají přijímací zkoušky.

Termíny přijímacích zkoušek (pokud se rozhodnou je uskutečnit) musí ředitelé středních škol zveřejnit spolu s kritérii přijímacího řízení a předpokládaném počtu přijímaných žáků do 31. ledna 2009 (pro obory vzdělání s talentovou zkouškou do 30. října 2008).
Výsledky přijímacích zkoušek

Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí zašle ředitel školy do 7 dnů po termínu konání přijímací zkoušky. V případě, že se přijímací zkoušky nekonají, zašle ředitel školy rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí do 7 dnů po rozhodnutí.

Školský zákon ukládá uchazeči novou povinnost. Na školu, kterou si vybere, bude muset do 5 pracovních dnů od doručení rozhodnutí o přijetí předložit tzv. zápisový lístek (obdrží jen jeden pro přijetí na následující školní rok). Ve škole, kde uchazeč zápisový lístek neuplatní, ztratí nárok stát se jejím žákem. Na tato místa mohou pak ředitelé středních škol vypsat další kolo přijímacího řízení, a to ihned po skončení prvního kola přijímacího řízení.

Autor: Iva Růžičková

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení