VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi základní lidská práva patří právo na vzdělání

Rychnov n. K. – Každý člověk je osobnost a odlišuje se různými schopnostmi, zájmy a potřebami. Ale ne každý je schopen na své potřeby adekvátně reagovat a bez obtíží jim čelit. Mají i děti s těžkým mentálním postižením právo na vzdělání?

30.11.2009
SDÍLEJ:

Rehabilitační třída rychnovské Základní a praktické školy Kolowratská.Foto: ARCHIV/ZŠ

„V naší škole je zřízena rehabilitační třída. Třídu navštěvují děti s těžkým a hlubokým mentálním postižením v kombinaci s tělesným či smyslovým postižením. Výuka je přizpůsobena možnostem a schopnostem žáků. Vyučuje se v blocích, často se střídají činnosti, metody i netradiční formy výuky,“ komentovala iniciativu rychnovské Základní a Praktické školy Kolowratská Iveta Zemaníková.

Jak doplnila, cílem je osvojení některých elementárních dovedností a návyků, které dětem umožní získat určitou míru soběstačnosti, najít vhodnou formu komunikace s okolím a napomáhat rozvoji jejich motoriky. Důraz je kladen na tzv. „bazální stimulaci“, která vychází z poznání, že aktivita dítěte s těžkým postižením je často omezena na nejelementárnější životní výkony, spojené jen s vlastním tělem.

Specifické je také prostorové řešení rehabilitační třídy a vybavení výukovými a rehabilitačními pomůckami. Žáci mohou využívat tzv. „snoezelenu“- multifunkční místnosti vhodné k aktivizaci všech smyslů, a to pomocí např. barevných a pohyblivých světelných efektů pro zrakovou stimulaci, relaxační hudby pro sluchovou stimulaci, aromaterapie pro stimulaci čichovou atd. Speciální výchovou a citlivým přístupem se snažíme o vytváření pocitu bezpečí, který přispívá ke spokojenějšímu životu těchto dětí.

Vždyť i ony mají právo být šťastné. „Tímto bych ráda poděkovala všem sponzorům za finanční příspěvek na nákup koberce do této třídy,“ dodala Iveta Zemaníková. (zr)

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení