VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město bojuje s financováním

Rychnov nad Kněžnou - „Zpráva o stavu Unie“ číslo dvě bilancuje uplynulý rok. Leccos se podařilo, ale staré problémy přetrvávají.

4.1.2012
SDÍLEJ:

Vlajka Rychnova nad KněžnouFoto: Archiv

Rychnovský starosta začal již v loňském roce po vzoru amerických prezidentů svým spoluobčanům předkládat zprávu o aktuální situaci v jejich bydlišti. Připomíná v ní také nedávné nebo ještě nerozřešené kauzy kolem pronájmu zimního stadionu a výstavby plaveckého bazénu.

V případě zimního stadionu je postoj vedení města jasný. Jakékoliv pochybení odmítá. To však neznamená, že by kauza již byla bezpředmětná. „Podali jsme podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli zkreslenému zpravodajství o nakládání s městským majetkem,“ uvedl starosta Jan Skořepa.

Kouli na noze v podobě pochybné zakázky na výstavbu plaveckého bazénu zdědilo vedení města po svých předchůdcích. Celkový objem dotace, kterou Úřad regionu soudržnosti Severovýchod označil za neoprávněnou, činí 136 milionů. S největší pravděpodobností se ale bude vracet jen její procentuální část.

Naopak za největší úspěch považuje starosta snížení městských dotací na společnosti Kultura a Školní jídelna a řádné splácení úvěrů.

O dosažených i plánovaných úsporách v oblasti veřejných financí informuje Zpráva o stavu Unie číslo dvě především. Důvod k nim je jasný i bez vznášející se hrozby vracení dotací.

Již na začátku dokumentu, který je uveřejněn na internetových stránkách města Rychnova nad Kněžnou, totiž čtenáře zaujmou klesající hodnoty na straně příjmů. A to jak u daňových a nedaňových příjmů města, tak u dotací na výkon státní správy.

„V kauze pronájmu zimního stadionu jsme podali podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli zkreslenému zpravodajství o nakládání s městským majetkem.“
Jan Skořepa, starosta RK

Dokument vnímá realisticky i zástupce opozice. „Jsou to vesměs obecně dané informace, se kterými jsme byli seznámeni dopředu. Řešení nastíněných problémů není ani tak politická otázka. Musíme se k nim postavit a hledat zejména finanční rezervy ve výdajích, protože finanční situace není jednoduchá,“ řekl zastupitel za KDU-ČSL Josef Solár.

V posledních letech se také ztenčil rezervní fond města. To musí nadále splácet několik úvěrů, které čerpalo na investiční akce. Velkým počinem byla v tomto směru rekonstrukce vodovodu a kanalizace v částech Dlouhá Ves a Roveň.

Náklady největší loňské investice se vyšplhaly na více než jedenáct milionů korun. Vypomohla s ní čtyřmilionová dotace. K rekonstrukci infrastruktury město přistoupilo v souvislosti s opravou tamní komunikace, kterou ale plně hradil ze svého rozpočtu Královéhradecký kraj.

Problémem všech místních samospráv je neustálé snižování dotace na výkon státní správy. Radnice jsou tak nuceny snižovat stavy svých zaměstnanců. Meziroční úbytek dosáhl na Městském úřadě v Rychnově nad Kněžnou počtu 17 osob, i když 6 osob z tohoto čísla přešlo pod Úřad práce, který převzal část agendy obecních a městských úřadů.

Ještě více kontroverzním krokem, který má zajistit městské kase finanční prostředky, je letošní navýšení místního koeficientu u daně z nemovitosti na hodnotu dvě. To bylo odsouhlaseno na zasedání zastupitelstva již v loňském létě.

„Původní odhad předpokládal navýšení příjmů z této daně v objemu 6,7 milionu korun. To číslo se s největší pravděpodobností o trochu změní,“ uvedl starosta Jan Skořepa.

S nepopulárním opatřením se neztotožňuje každý. „Já osobně s tím zvyšováním příliš nesouhlasím. Když se o této věci v loňském roce hlasovalo, zdržel jsem se,“ prezentoval svůj názor Josef Solár, zastupitel za KDU-ČSL.

Dvě stěžejní kauzy města jak to vidí koalice a opozice

VRACENÍ DOTACE ZA DISKRIMINAČNÍ PODMÍNKY V TENDRU NA STAVBU BAZÉNU

Jan Skořepa, starosta:
„Nepodařilo se nám odvrátit hrozbu vrácení přiznané dotace. Nyní je již jasné, že minimálně její část bude muset být vrácena. Nechci odhadovat, jaká část to bude, ale nejhorší varianty by byly téměř likvidační.“

Josef Solár, opoziční zastupitel:
„Když se v takové situaci, ve které se naše město ocitlo, podnikají nějaké kroky, nemůžete dopředu znát jejich výsledek. Přesto si myslím, že vedení města udělalo v této věci maximum.“

PRONÁJEM ZIMNÍHO STADIONU SPOLEČNOSTI PZS

Jan Skořepa, starosta:
„Město v ničem nepochybilo, protože firma vzniká sepsáním notářského zápisu, nikoliv jejím následným zapsáním do obchodního rejstříku. Pro zkreslené zpravodajství jsme již podali podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.“

Josef Solár, opoziční zastupitel:
„Vysvětlení, která v této věci podal starosta, jsou jednoznačná. Jsem v opozici, ale to, jak televizní reportér nastříhal rozhovor se starostou, mi vadí. Zkreslil i záznam našeho hlasování, kde všichni zvedáme ruce jako na povel.“

Autor: Michal Friček

4.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení