VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města chtějí zlepšit hlavně svou infrastrukturu

Rychnovsko - V Týništi a jeho okolí by měla přijít na řadu kanalizace, ale oprava nádražní budovy ze strany Českých drah je v nedohlednu.

6.1.2012
SDÍLEJ:

VIZUALIZACE KONEČNÉ PODOBY panelového sídliště v Dobrušce s přilehlým okolím vypadá velice lákavě. Město ale plánuje na letošní rok i opravu muzea a výstavbu úpravny vodyFoto: MÚ Dobruška

Rozvoj měst je limitován vlastními zdroji a přísunem dalších finančních prostředků. Na nejistý letošní rok je však plánována řada rozvojových projektů nejen ve včera zmiňovaných městech.

DOBRUŠKA

V Dobrušce plánují vylepšit podmínky tamních žáků a snížit náklady na provoz vzdělávacích zařízení. S pomocí dotace by tak mělo dojít na zateplení budovy Základní školy Františka Kupky. Výměna oken, dveří a zateplení fasády by mělo vyjít asi na deset milionů korun. Dalších pět milionů bude potřeba na opravu budovy muzea na nedávno zrekonstruovaném Šubertově náměstí.

„Jednou z našich priorit je probíhající výstavba úpravny vody. V tomto projektu chceme pokračovat i za situace, kdy na něj nedostaneme dotaci,“ řekl starosta Petr Tojnar. Vedle toho město hodlá letos dokončit regeneraci panelového sídliště Orlická.

Dobruška by se ráda propojila s nedalekým Opočnem pomocí cyklostezky. Příprava její realizace se ale potýká s řadou problémů, především majetkoprávních. Na letošek se tak počítá maximálně s přípravou podkladů. Samotné práce na dvoutřetinovém úseku, který má zajišťovat větší z měst, by začaly až příští rok.

OPOČNO

Také Opočno realizovalo řadu velkých investic již v minulých letech. Přesto si na letošek naplánovalo rekonstrukci kanalizace a vozovky v historické části města. Zateplení se pak dočká Kodymův národní dům. Bude provedena výměna oken v zadní části budovy a zateplení fasády a půdy. Kotelna by se měla plynofikovat a ustoupit tak od dosavadního spalování koksu.

Na rozdíl od svých partnerů v Dobrušce měli Opočenští se zajištěním pozemků potřebných pro stavbu své části cyklostezky méně práce. Z velké části má totiž vést po stávajících místních komunikacích. Je tedy možné, že tento úsek se stihne postavit již letos.

Radost zřejmě udělá letošní rok motoristům. „Chystáme rozšíření parkovacích míst na náměstí asi o dvacet. Současná stání pro autobusy jsou totiž předimenzovaná. O zpoplatnění neuvažujeme a vzhledem k dotaci, která byla na opravu náměstí čerpána, to ani není možné,“ uvedl Štěpán Jelínek, starosta Opočna.

Do nového roku si ale město přineslo starý problém v podobě zaneseného rybníku Broumaru. Náklady na jeho odbahnění totiž vysoce převyšují možnosti městského rozpočtu. „V současnosti intenzivně jednáme s pronajímatelem. Snad se podaří nalézt dotační titul, ze kterého by bylo možné prostředky čerpat. V letošním roce by se však stihla pouze projektová dokumentace,“ doplnil starosta.

ROKYTNICE V ORLICKÝCH HORÁCH

Bezpochyby největší investiční akcí v hlavním městě Orlických hor je v letošním roce přestavba bývalé sýpky na nové muzeum. O této stavbě jsme na stránkách Rychnovského deníku průběžně informovali a v polovině prosince byl za účasti hejtmana slavnostně poklepán symbolický základní kámen. Kromě této stavby tak není až na jednu výjimku na letošek žádná velká investice plánována. „Obdrželi jsme dotaci na vybudování bezbariérového přístupu do zdravotního střediska. Rozpočtovaná částka je necelý milion korun,“ uvedl starosta Petr Hudousek. Podle něj není současná situace města jednoduchá, protože stát výrazně ořezal příjmy samospráv.

SOLNICE

Solnici letos žádné velké investice nečekají. „Vzniknou kanalizační sítě v okrajových částech města, což by se mělo vejít do dvou milionů korun,“ řekl starosta Ladislav Kubíček s tím, že kromě toho se počítá jen s opravou některých komunikací a přilehlých chodníků. V úvahu přichází i vznik odstavných ploch pro auta.

TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ

Letošní rok prý bude v Týništi rokem oprav. „Provedeme řadu menších akcí, které jsme po dva roku kvůli větším investicím odkládali. Vesměs půjde o práce do dvou milionů korun,“ řekl Jaroslav Matička, starosta Týniště nad Orlicí.

Přesto se chystají i mnohem nákladnější aktivity. Pokud by dobrovolný svazek obcí Křivina získal potřebnou dotaci, spustila by se intenzifikace čističky odpadních vod v Týništi a oprava kanalizace ve městě samotném i nedalekých Albrechticích a Štěpánovsku. Odhady nákladů vysoce přesahují částku padesáti milionů korun.

Mezi třiceti a čtyřiceti miliony bude stát potřebná rekonstrukce kulturního centra. „Po uzavření hotelu Orlice, nemáme ve městě víceúčelový sál. Je tak nutná přestavba toho stávajícího,“ vysvětlil Jaroslav Matička.

V pokračování oprav nádraží neočekává starosta žádný posun. Prioritu má prý v rámci kraje nádraží v České Skalici.

Plány měst v oblasti kultury přineseme v zítřejším vydání Rychnovského deníku.

Autor: Michal Friček

6.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení