VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mentálně postižení poznají, že divadlo má svůj smysl

Neratov - Počínaje včerejším dnem v Neratově odstartoval projekt Neratov 2011 - Divadlo má (s)mysl, který organizují studenti DAMU, FAMU a Pražské konzervatoře.

2.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Speciálně pro tento účel vzniklo neformální sdružení nesoucí název Jiné jeviště, které je složeno z budoucích herců, režisérů a scénografů.

Peníze na tuto akci sdružení získalo z Evropské unie, což je povzbudilo k další činnosti s divadelními projekty.

Studenti zde budou po dobu čtrnácti dnů vést spolu s klienty místního chráněného bydlení workshopy, které vyústí v divadelní představení, jež bude prezentováno na místních tradičních Neratovských poutních slavnostech.

Hlavním tématem projektu je spolupráce mladých profesionálních divadelníků s mentálně postiženými lidmi a také oživení minulosti Neratova formou divadelního představení.

Projekt je připravován ve spolupráci se Sdružením Neratov o.s.

„Smyslem pro nás, pro studenty, je vyzkoušet si práci s mentálně postiženými lidmi, protože tím se ve škole nezabýváme. Také nás velmi fascinuje obec Neratov a její historie, protože zde dříve nebyl téměř žádný život. Chceme se proto zabývat i zkoumáním obce. Pro klienty ze Sdružení Neratov vidím hlavně smysl v tom, že se mohou naučit jinému způsobu komunikace,“ vysvětlila smysl celého projektu Kateřina Wechová, členka sdružení Jiné jeviště.

Vznikl náhodou

K tomuto projektu se mladí herci dostali úplnou náhodou. „Přijeli jsme do Neratova a zjistili jsme, že je tady takovéto sdružení. Hned nás to zaujalo. S lidmi ze Sdružení jsme se pak dohodli na termínu, který by byl pro všechny nejlepší,“ dodává Wechová.

Program zatím ještě nemají přesně daný, musí se totiž přizpůsobit plánu klientů ze Sdružení, kteří jsou dopoledne v chráněných dílnách. „Kromě divadelního zkoušení klienti poznají i práci s loutkami, které se sami pokusí vyrobit. Loutky budou měřit až několik metrů. Využijeme je na závěrečné představení,“ poznamenala Wechová.

Své výrobky vystaví

Všechny práce za celé dva týdny pak vystavíme ve velkém vojenském stanu, kde bude možné si je prohlédnout v rámci Neratovské pouti, která začíná 12. srpna.

„První týden věnujeme workshopům a ten následující pak připravíme divadelní představení, které bude vyvrcholením celého projektu. Naším záměrem je to, aby závěrečné představení vzniklo z práce s našimi klienty. Také plánujeme, že by se odehrávalo paralelně na více místech. Konkrétní podoba však vyplyne až v průběhu dalšího týdne,“ uvádí Wechová.

Včerejší zahajovací odpoledne se pak konalo především ve znamení poznávání se. Také bylo třeba postavit stany a připravit technické zázemí. Další dny se už budou věnovat hereckým a jiným workshopům. „Prozatím máme plán takový, že budeme pracovat přibližně tři hodiny odpoledne a dvě hodiny večer,“ vysvětlila Wechová. Záleží však na klientech a na tom, zda a jak to všechno budou zvládat. „Celkově půjde o spolupráci asi třiceti lidí. Naše skupina má čtrnáct členů. Sdružení čítá na 25 klientů, přičemž se ji zúčastní zhruba polovina,“ doplnila.

Jedná se o první ročník tohoto projektu. Organizátoři zatím nevědí, zda se z nějstane tradice, ve které budou dále pokračovat.

Autor: Kamila Císařová

2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení