Zatímco Praha rozfofrovala stamiliony za městskou opencard, východočeské Kopidlno nemá ani na to, aby postavilo spojovací krček mezi základní školou a sportovní halou.

Jsou to malé a pro každé menší městečko či vesnici přitom zásadní starosti, se kterými se neumí vypořádat. Jak by také mohly, když třeba právě Kopidlnu zbývá z 28milionového rozpočtu po zaplacení nutných provozních výdajů na chod města pouhých pět milionů na investice. A za to je dnes pár set metrů nového chodníku.

To by se nyní konečně, po letech nářků starostů, mělo změnit. Vláda dolaďuje, jak by mělo nově vypadat přerozdělování vybraných daní zpátky do obcí a měst. Bitá na něm budou pravděpodobně čtyři největší česká města, všechna ostatní sídla si naopak polepší. A nejvíc ta menší od 200 do 10 tisíc obyvatel, která na dosavadním systému naopak tratí nejvíc.

Třeba zmíněné Kopidlno s 2250 obyvateli dostávalo od státu ročně v přepočtu na obyvatele 7000 korun. Nově by to mělo být o dva a půl tisíce víc.

„Situace menších měst je dnes taková, že peníze na větší investice nemají, ale zároveň nedosáhnou ani na dotace. Je to začarovaný kruh,” řekla starostka Kopidlna Hana Masáková.

Změnu k lepšímu by podle vlády měla pocítit všechna východočeská města i obce. Nejméně přibude Hradci Králové a Pardubicím - v jejich případě zanedbatelných maximálně 15 milionů korun. Ale čím menší sídlo, tím větší přilepšení. Třeba pro Vraclav u Vysokého Mýta se sedmi stovkami obyvatel by bylo předpokládaných 7,1 milionu příjmů ze sdílených daní zvýšení oproti dnešku o téměř dva miliony. A to už je znát.

„Byl bych šťastný jako želva. Konečně bychom měli peníze na normální chod obce, opravy chodníků, nemusel bych při sebemenší investici obracet každou korunu. Malé firmičky by dostávaly práci a živnostníci by už nekončili na úřadech práce, kde jen stát stojí další peníze,” řekl zdejší starosta Oldřich Koblížek.

Kvůli navýšení příjmů z rozpočtového určení daní (celorepublikově o 14 miliard) by radnice na oplátku přišly o dotace. Peníze na ně určené by totiž šly právě na úhradu navýšení sdílených daní. Ale to starostům nijak nevadí. Radši budou mít každý rok své jisté v rozpočtech.

„Stejně jsou dotace rozdělovány podle toho, kdo koho na tom správném místě zná, je v tom obrovská netransparentnost,” prohlásil starosta Dobrušky Petr Tojnar.

Kde na to stát vezme?

- budou zrušeny veškeré dotační tituly a stát z nich přesune sedm miliard korun právě do navýšení rozpočtového určení daní pro menší města. Podle koalice to bude „antibyrokratické a protikorupční opatření”;
- dalších 1,5 miliardy korun stát přesune z neinvestičních výdajů ministerstva školství (příspěvek na žáka) přímo do rozpočtů obcí. To má pomoci starostům při vyjednávání s okolními obcemi o tom, jaké neinvestiční náklady budou okolní obce hradit na jednoho žáka v dané škole;
- stát přidá obcím pět miliard korun také z výnosu daně z příjmů fyzických osob. To je má motivovat, aby vytvářely prostředí pro podnikání a zaměstnanost;
- spor je zatím o tom, kde vzít posledních potřebných pět miliard, zda je skutečně sebrat Praze, Brnu, Ostravě a Plzni.