VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měl by se podle Vás znovu zavést trest smrti?

Rychnovsko - VÍKENDOVÁ POROTA DENÍKU: Ptali jsme se známých osobností Rychnovska, zda by měl být podle jejich názoru obnoven trest smrti a v jakých případech by měl být využíván?

30.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ archiv

MARIE OTAVOVÁ, Ředitelka společnosti Kultura RK

Vzhledem k definitivnosti trestu smrti je třeba obrovské obezřetnosti v jeho udělení, může zde dokonce i v současnosti hrozit v některých zemích hrozba justičních omylů, tak neblaze proslulých u nás ve 40.-50. letech. I když někteří příznivci trestu smrti ho považují za jediný spravedlivý trest, na rozdíl od odpůrců, kteří připomínají právo každého člověka na život, já chápu udělení trestu smrti jako zcela výjimečný trest, který by se měl uplatnit pouze u masových genocid, u fanaticky vykonávaných vražd, kde společenská nebezpečnost je vysoká a předpokládá chladnokrevně záměrně připravované vraždy. Bohužel je v současném světě zcela  nereálné uvažovat o tom, že by lidé dospěli sami  k tomu, aby se vyhnuli válkám, genocidě, náboženským svárům a jiným deliktům. Proto  i když je pro mne trest smrti něčím velmi tvrdým, myslím, že by měl být trestem například pro Andrease Brejwika, jehož společenská nebezpečnost je obrovská. Doufejme, že se podobní lidé neobjeví u nás.
Verdikt: ANO

PAVEL ŠTĚPÁN, Vedoucí Společenského centra v Dobrušce

Otázka přichází příznačně v době  rozkrývání tzv. „metanové tragédie." 25 mrtvých!  Ale ovšem není horší trest pro odsouzeného si odpykat 20-25 let za mříží vězení než mu  okamžitě ukončit život? A co známé případy justičních omylů? A to nebudu komentovat nezávislost některých našich soudních orgánů. Dle mého názoru je  dlouhodobé odnětí svobody (i doživotní) tím nejlepším prostředkem, jak odsouzeného jedince řádně potrestat!
Verdikt: NE

FRANTIŠEK KINSKÝ, hrabě a majitel zámku v Kostelci n. O.

Ve Starém zákoně stojí oko za oko, zub za zub, i zákon šaria je založen na stejném principu, ale..... mezitím již uběhlo několik století a postoj společnosti k trestu smrti se změnil. Omlouvám se tímto všem, kteří se osobně setkali s násilným trestným činem u svých blízkých, který skončil smrtí a pachatel byl dopaden.Rozumím té strašné bolesti ze ztráty blízkého člověka a pak i rozumím přání po odplatě a nejvyšším trestu pro zločince. Rozumím, ale přesto s trestem smrti nesouhlasím. Trest smrti je absolutním trestem, neopakovatelným a neopravitelným v případě omylu a navíc trestem v případě potřeby, například politické objednávky, zneužitelným. Neříkejme si, že ty doby jsou již za námi. Ano jsou, tady a teď. Ale jinde v Evropě? Jinde ve světě? Takže moje odpověď je jednoznačná – již nikdy nezavádět.
Verdikt: NE

Verdikt poroty je rozporuplný. Spíše však převládá názor, že trest smrti je něčím snadno zneužitelným.  Také je verdiktem konečným, bez možnosti nápravy.

Autor: Redakce

30.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení