Maturitní zkoušky na středních školách vstoupily do další části. Od včerejška totiž přišly na řadu didaktické testy a písemné práce. Počátek tohoto období se údajně nese v poklidu, totéž se ovšem nedá úplně říci o předchozím počínání několika studentů. Ředitelé škol rychnovského regionu totiž potvrzují, že u profilové části takzvané zkoušky dospělosti někteří z nich neobstáli.

Obsah související s písemnými maturitami, pro které bylo ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v nynějším školním roce vymezeno období od 30. května do 7. června, je až do poslední chvíle pečlivě utajován. „Vše je vždy zapečetěné, zalité v igelitu. Ten otevírá až ve třídě zadavatel, takže nikdo zvenku nemůže přečíst, co je uvnitř,“ vysvětlil Hynek Martinek, ředitel VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou.

Šli to zkusit

Martinek zároveň potvrdil, že na průmyslové škole někteří maturanti neuspěli u profilové části, tedy u té, kterou si každá škola tvoří sama – oproti společné státní části. „Leckdo se v současné době nerad namáhá. Studenti by sice chtěli vysvědčení, ale k maturitě to potom jdou jenom zkusit. Důvod je jednoduchý, prostě se nechtějí učit, odpovědnost je v dnešní době už někde jinde. Netvrdím, že jsou hloupí, řekl bych spíš, že jsou líní,“ posteskl si.

Kromě písemné maturitní části v pondělí na rychnovské průmyslové škole začalo také letní zkouškové období pro studenty prvních a druhých ročníků učebních oborů vyšší odborné školy, trvat má do konce června.

„Třeťáci“ do konce týdne skládají zápočty a zkoušky, aby v polovině června mohly následovat absolventské zkoušky. „To už je o něčem jiném. Tam jsou studenti, kteří dovedou a hlavně chtějí pracovat, na zisku titulu DiS (diplomovaný specialista – pozn. aut.) jim záleží. Ale na to všechno mohou u každého mít vliv státní orgány a třeba i rodiče,“ přemítal Martinek.

Tři studenti zatím neprošli maturitami na rychnovském Gymnáziu F. M. Pelcla. „Jednalo se o profilovou i státní ústní část zkoušky. Ne všichni ovšem byli k samotné maturitě připuštěni, pokud dostali na vysvědčení pětku, nebo nebyli z některého předmětu klasifikováni,“ uvedl ředitel Petr Kačírek.

Maturanti z řad gymnazistů v současnosti rovněž absolvují písemnou část. „Panuje tu pracovní atmosféra. Je to pro nás nové, byť se u nás konala maturitní generálka. Ale přece jenom některé formuláře vyplňujeme poprvé,“ nastínil ředitel.

Obtížná konkurence

S čistým štítem u maturit neprocházejí ani studenti VOŠ, SOŠ a SOU Kostelec nad Orlicí. „Řekla bych, že zatím je to mírně horší než v minulých letech. Zřejmě za to může i stresová mánie kolem toho, která klidu rozhodně nepřispěla. Problémy byly hlavně v profilové části, u státní jsou minimální neúspěchy,“ sdělila ředitelka školy Yvona Bůžková.

Zahájení písemné části zkoušek z dospělosti v kostelecké „zemědělce“ zvládli a doufají, že se jim bude dařit i nadále, podobně jako tomu bylo třeba při pondělním digitalizování prací z českého jazyka.

Vyšší odborná škola ovšem letos v Kostelci skončí. „Naším oborem nemůžeme patřičně konkurovat bakalářským studijním programům, které nabízí třeba Česká zemědělská univerzita. Studenti potom pochopitelně dávají přednost spíš titulu bakaláře než diplomovaného specialisty,“ přiblížila Bůžková. V současnosti probíhající zkouškové období skončí příští týden, aby se nedlouho poté mohlo konat absolutorium.