VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v tísni nemusí pod most

Rychnovsko - V polovině podzimu máme většinou podobné problémy, například koupit dětem zimní boty, oblečení, výbavu pro zimní sporty a dále postupné přípravy na Vánoce. Pro určitou část obyvatel však první podzimní mrazík znamená problém – ztíženou možnost jak najít nocleh.

8.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

I ve zdánlivě neřešitelné krizi existuje východisko. Poskytovatelé sociálních služeb mohou za určitých podmínek pomoci překonat období bez přístřeší a výdělku.

Na rychnovském Městském úřadě je evidováno 128 osob včetně dětí bez trvalého pobytu, většinou jsou odhlášeny z trvalého bydliště pronajímatelem bytu nebo příbuzným, který se obává exekuce. Mezi žadateli, kteří využívají služeb sociálního odboru, převažují muži. „Jde o poměr dvou žen na desítku mužů,“ upřesňuje vedoucí Odboru sociálních věcí František Vogl. Město má k disposici 4 sociální byty v Pečovatelském domě, určené především pro matky s dětmi. Čekací doba se pohybuje v řádech měsíců, v akutním případě týrané ženy, která potřebuje útočiště ze dne na den, je možnost tzv. krizové intervence, kdy je jí poskytnuto lůžko v azylovém domě. Sociální odbor poskytne východisko v podobě poskytnutí bytu či odkázání na azylový dům v Žamberku, Náchodě či Hradci Králové čtyřem až pěti žadatelkám za rok.

Variantou pro ženy v neřešitelné situaci může být Domov pro ženy a matky s dětmi v tísni, který byl v Žamberku založen v roce 2006. V loňském roce byla tíživou životní situací nucena využít jeho služeb Marina Malíková, tou dobou těhotná a bez možnosti najít ubytování. „Strávila jsem zde měsíc a půl, poté jsem si našla jiný pronájem, ikdyž mi tam hodně pomohli, nechtěla bych zůstat déle,“ vypráví dnes již maminka patnáctiměsíčního Floriana. K disposici jsou ženám a jejich dětem herna, tělocvična, klavír, šicí stroj, pc kurs, sociální pracovnice nabízejí dětem navštěvujícím školní zařízení mimoškolní vyžití v podobě různých kroužků a také doučování. V případě těhotných žen se hledí na správnou životosprávu, ubytované ženy musí dodržovat domácí režim. Za ubytování se platí nájemné. V současné chvíli mají v azylovém domě však volný jen jeden pokoj pro maminku s dětmi. Kapacita je deset pokojů.

Mužům bez domova nabízí perspektivu občanské sdružení Emauzy, ovšem za určitých podmínek, což znamená dodržovat pravidla poskytování služeb, aktivně spolupracovat na řešení své situace a přispívat na úhradu ubytování a stravy. Za porušení pravidel s okamžitým následkem ukončení pobytu se považuje agrese, navádění k trestné činnosti či páchání trestné činnosti i kdekoliv mimo objekt, dále je zakázáno vnášet do budovy zbraně či návykové látky nebo je zde užívat. Emauzský dům Rychnov nad Kněžnou má celkovou kapacitu 29 lůžek, z nichž jsou v této chvíli 4 volná. V průměru zde přijmou 2 žadatele týdně. Přicházejí hlavně z okruhu Rychnovska nebo Hradecka. „Záleží vždy na ochotě přijmout pomoc,“ vyjádřila se k tématu mužů bez domova ředitelka občanského sdružení Emauzy Simona Vavřínová.

IVA RŮŽIČKOVÁ

8.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení