Povinné používání zimních pneumatik již platí nějaký čas, přesto se najdou tací, kterých se to zjevně netýká. V rychnovském okrese tuto zimu již řešili osm takových případů.

Při pohledu na kalendář je jasné, že určitě nebyly poslední. Na výmluvu a benevolenci dopravních policistů se motorista nemůže spoléhat.

„Takový řidič má smůlu. Zákon již platí delší dobu, takže dotyčný musí počítat s pokutou,“ uvedl Rudolf Petřík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou. Finanční postih může dosáhnout až dvou tisíc, ale jeho konkrétní výše je na posouzení přítomných policistů.

„Zohledňuje se, zda jde o osobní nebo nákladní vozidlo a také případný další přestupek,“ vysvětlil Aleš Lenfeld z Dopravního inspektorátu. Nejčastěji je tak řidičova peněženka hubenější o tisícikorunu. Pokud by přestupek přešel ke správnímu řízení, může to být i víc. Tak daleko se na Rychnovsku zatím nikdo nedostal.

„V souvislosti s nevhodnými pneumatikami jsme zatím žádný přestupek neřešili. V takovém případě by řidiči hrozila sankce do výše dvou a půl tisíc,“ uvedla Věra Krčmářová ze správního odboru Městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou.

„Řidič jedoucí na letních pneumatikách na namrzlé vozovce má prostě smůlu. Zákon již platí dost dlouho.“
Rudolf Petřík, vedoucí Dop. inspektorátu

Rozdíl oproti řešení na místě tak není příliš patrný. Při správním řízení je ale stanovena minimální hranice, kterou je 1500 korun. Pokud by řidiči předal takto nezpůsobilé vozidlo jiný provozovatel, je sankce ještě vyšší.

Rychnovský okres ale podle slov dopravních policistů nepatří mezi problémové. „Většina území leží v horském nebo podhorském terénu, takže řidiči jsou na používání zimních pneumatik zvyklí. Policisté tak při kontrolách nezaznamenali větší problémy,“ řekl dále vedoucí Dopravního inspektorátu Rudolf Petřík.

Již v době zavádění nového právního předpisu byla hojně diskutovaná jeho aplikace v praxi. Zákon totiž nenařizuje plošné a nepřetržité používání zimních pneumatik na celém území. To se má odvíjet od aktuálních podmínek. Řada lidí tak předpokládala tahanice při prokazování této povinnosti. Problém to prý ale není.

Pokud je vozovka namrzlá nebo se na ní nachází břečka, případně jsou-li teploty pod nulou, věnují policisté této problematice pozornost. Při vyšetřování dopravní nehody je ale kvalita a adekvátnost obutí zajímá vždy.

Dalším velice podstatným faktem, který by řidiči měli vzít v potaz, je přístup pojišťoven. Pokud by vozidlo bez zimních pneumatik způsobilo škodu, nemůže jeho majitel spoléhat na krytí škody ze své pojistky. Pojišťovna totiž může výši plnění patřičně snížit. V takové situaci by dvoutisícová bloková pokuta od dopravní policie byla asi to poslední, co by dotyčného řidiče mělo trápit.

Pokuty za špatné pneumatiky

• Při kontrole mohou policisté uložit pokutu do výše 2000 korun. Její výše se odvíjí od konkrétních okolností. Spodní hranice není stanovena.
• Pokud se případ dostane do správního řízení, je minimální taxa 1500 korun. Horní hranice je o tisíci korunu vyšší.