„Poslední údaje za rychnovský okres vykazují 1.674 nemocných na  100.000 obyvatel. V této lokalitě tak došlo ke snížení o přibližně pět procent oproti předchozímu týdnu. Dosud jsme na Rychnovsku zaznamenali i dvě těžká onemocnění," uvedla Eva Beranová, vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny, s tím, že nejvíce nemocných je ve skupině školních a předškolních dětí.

To potvrzuje i dětská praktická lékařka. „Převažují děti školního věku, často ty, které se vrátily z lyžařských výcviků. Tam byly v delším kontaktu se svými vrstevníky," popsala svou zkušenost Marie Musilová z Opočna.

Ulehne celá rodina

Přísun nových pacientů je ale podle jejích slov hodně střídavý. V úterý jich bylo podstatně méně než v pondělí, ve čtvrtek byla situace zase o něco horší. Nemoc ale rozhodně nezůstává jen mezi dětmi. Většinou totiž dochází k tomu, že po prvním onemocnění v rodině brzy padnou na lůžko i ostatní rodinní příslušníci.

Komplikovaných případů ale prozatím zaznamenala lékařka z Opočna jen minimum. „Měli jsme několik těžších průběhů, kdy čtyřicítky trvaly i čtyři dny. Pacientů, kterým se ke chřipce přidal ještě třeba zápal plic, ale bylo minimum," uzavřela Marie Musilová.

Ta podle svých slov sahá k antibiotikům až jako ke krajní možnosti. Většině nemocných prý zabere přípravek „kaloba", který posiluje obranyschopnost. Tam, kde neúčinkuje stoprocentně, alespoň zmírňuje průběh nemoci. K prevenci ale lze využít celé řady přípravků, jakými je například preventan, echinacea nebo celaskon. Důležitý je zvýšený přísun vitaminů a tekutin.

Dost nemocných je však i mezi dospělými. „Oproti minulému týdnu je nárůst asi trojnásobný. Denně přijde asi dvacet lidí s chřipkou," uvedla Božena Čižinská, která provozuje ordinaci v Doudlebách nad Orlicí a v nedalekých Chlenech.

Podle její zkušenosti si chřipka příliš nevybírá. „U starších osob nasazujeme antibiotika ihned. Mladší se snažíme léčit běžně prodejnými léčivy. Pro všechny je ale důležitý hlavně klid na lůžku," zdůraznila lékařka, která se již mezi svými pacienty setkala i s komplikacemi.

„Ve čtyřech případech se ke chřipce přidal ještě zánět pohrudnice. Po nasazení antibiotik se ale stav pacientů rychle zlepšil," uzavřela Božena Čižinská s tím, že v těchto případech šlo o mladší ročníky.

Jinde už počty nemocných kulminovaly v minulých dnech. „Denně přicházejí dva až tři nemocní s chřipkou, ale není to tak hrozné jako před týdnem. Další vývoj se dá jen obtížně odhadovat. Záležet bude hlavně na tom, zda bude mrznout, nebo bude venku vlhko," řekl Karel Jakoubek, praktický lékař pro dospělé z Rychnova nad Kněžnou.

Onemocněli ve špitále

Z důvodu chřipkové epidemie platí nadále zákaz návštěv v rychnovské nemocnici, a to až do odvolání. „V současnosti u nás není hospitalizován žádný člověk s těžkým průběhem chřipky, ale je pravda, že řada pacientů, kteří se léčí s jinými problémy, chřipkou onemocněla," uvedl David Shihata, zástupce ředitele rychnovské nemocnice, s tím, že zákaz návštěv bude nejspíše platit ještě celý příští týden.

Nemoc se ale nevyhýbá ani zdravotnímu personálu. „Zvýšenou nemocnost jsme pocítili i u našich zaměstnanců. Zatím se ale nejedná o nic mimořádného, takže například odklady operací v tuto chvíli nehrozí," uzavřel David Shihata.

Podle jeho slov je nyní nemocnost nejvyšší mezi středním zdravotním personálem. Sestřičky jsou totiž v častějším kontaktu s nemocnými než lékaři.

Vývoj chřipky 
za poslední roky

Leden už bývá tradičně měsícem, kdy dochází k nárůstu akutních respiračních onemocnění a chřipky.

Přehled nemocnosti

ROK 2011
nejvyšší nemocnost 5 týden
počet 1906 př. na 100 000 obyv.
závažná chřipka 1 případ
úmrtí 0

ROK 2012
nejvyšší nemocnost 13 týden
počet 1497 př. na 100 000 obyv.
závažná chřipka 0 případ*
úmrtí 0*

ROK 2013
aktuální nemocnost 3 týden
počet v tomto týdnu 1674 př. na 100 000 obyv.
závažná chřipka 2 případy
úmrtí 0

* především vzhledem k několikatýdennímu povánočnímu mrazivému počasí
Zdroj: Krajská hygienická stanice HK