VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kronikáři z okresu si vyměňovali zkušenosti

Dobruška - Po několika letech odmlky se sešli kronikáři okresu Rychnov nad Kněžnou. V malém sále Společenského centra v Dobrušce, kde se setkání uskutečnilo, se „zapisovatelé" místních dějin museli cítit opravdu „jako doma", neboť tam právě nyní probíhá výstava Dobrušské kronikářství.

3.6.2015
SDÍLEJ:

ARCHEOLOŽKA Martina Beková z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou na setkání okresních kronikářů popsala výsledky archeologických průzkumů na DobrušskuFoto: Dana Ehlová

Za jednoho z pořadatelů, kterým bylo dobrušské Vlastivědné muzeum, řekl vedoucí této instituce Jiří Mach: „Dříve se setkání pořádalo každoročně. Letošní se koná po několika letech a jeho spolupořadatelem je Státní okresní archív. Proto byli pozváni kronikáři z celého okresu." Zároveň zdůraznil, že hlavním smyslem akce, jíž se zúčastnila zhruba polovina zástupců devadesáti obci, které by na Rychnovsku měly vést kroniku, byla výměna zkušeností.

Archeologie na Dobrušsku

Vzápětí po přivítání účastníků starostou Dobrušky Petrem Tojnarem se rozběhla první přednáška archeoložky Martiny Bekové z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou na téma výsledky archeologických průzkumů na Dobrušsku.

Poměrně časté stavební akce v místech původního osídlení s sebou přinášejí také přítomnost archeologů, kteří postupně skládají střípky příběhu o historii města i regionu. Díky posledním nálezům, objeveným před několika dny na pozemku u domu čp. 10 na náměstí F.L.Věka, měli tito odborníci znovu možnost „nahlédnout do zdejšího života" před více než šesti stoletími.

Výklad historičky doplněný fotografiemi dále stručně zdokumentoval vykopávky a objevy v Dobrušce za několik posledních let z lokalit u nové polikliniky, čp. 14 a z budovy muzea a synagogy na Šubertově náměstí.

„Kromě toho si kronikáři vyslechli přednášku Bohumíra Dragouna z Muzea Orlických hor o barokních památkách v Podorlicku. Zajímavé informace zazněly i z úst vedoucí badatelny Státního archivu v Rychnově," popsal průběh Jiří Mach, který vystoupil na téma Vlastivědné muzeum a kronikáři.

Kroniky městské, církevní a spolkové

Vraťme se ještě k výstavě nazvané Dobrušské kronikářství. Obsah zajímavého průřezu dobrušským kronikářstvím i kronikářů popsal Jiří Mach, autor expozice: „Vedle nejstaršího kronikáře Zikmunda Vonáška, který jako městský písař činil do městských knih záznamy kronikářského charakteru, tam jsou jak obecní kroniky (v Dobrušce se vede kronika od 19. století), tak kroniky církevní, spolkové (třeba Vlasty nebo Dobroše) a dokonce i soukromé, např. pana Vašíčka z Bystrého nebo Václava Matouše. Ten se osobně zasloužil o zpřístupnění kronik z 19. století už tím, že je přepsal, navíc sám vedl i svou vlastní kroniku rodiny Matoušů. Výstava ukazuje také obrazové kroniky Aloise Beera a připomíná největší osobnosti mezi dobrušskými kronikáři Roštlapila, Pišla, Ježka."

Dana Ehlová

Autor: Redakce

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení