VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj podpoří sanaci zdroje vody

Kostelec n. O. – Město Kostelec nad Orlicí jako obec s rozšířenou působností má na svých bedrech realizaci projektu s názvem „Třebechovice pod Orebem – realizace průzkumu a aktualizace analýzy rizik lokality znečištěné atrazinem".

3.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

AtrazinAtrazin sloužil jako herbicid účinný na dvouděložné plevele. Používal se v zemědělství (mj. 
u kukuřice). Primárním vstupem atrazinu do prostředí bylo jeho rozprašování na zemědělské plodiny a následný splach z polí.

Atrazin v půdě může vstupovat do rostlin, pomalu se rozkládat, odpařovat, nebo se vyplavovat do povrchové nebo podzemní vody.

Atrazin je málo toxický pro zdraví člověka a nekumuluje se 
v tělech organismů. 
Může však ohrozit některé citlivé vodní ekosystémy.
Ministerstvo životního prostředí ČR

Přestože lokalita Bědovice je součástí města Třebechovice pod Orebem, nachází se zasažená lokalita již na území spadajícím právě pod Kostelec nad Orlicí. S nezbytným spolufinancováním projektu, který je z větší části hrazen z Operačního programu životního prostředí, pomůže městu Královéhradecký kraj.

„Zdroj v Bědovicích je pro východočeskou vodárenskou soustavu velice významný. Tamní měkká voda je výjimečně kvalitní a jen těžko nahraditelná. Královéhradecký kraj proto věnuje této problematice patřičnou pozornost a rozhodl se městu Kostelec nad Orlicí pomoci s úhradou sanačních prací provedených v rámci druhé etapy projektu," vysvětlil důvody zapojení krajské samosprávy radní pro oblast životního prostředí Jan Tippner.

Celkové náklady projektu byly veřejnou soutěží sníženy na částku mírně přesahující jeden milion korun. Z krajského rozpočtu bude uvolněno 213 tisíc korun, které pokryjí zajištění technického dozoru, administraci projektu, povinnou publicitu a vypracování projektové dokumentace. Finanční prostředky budou uvolněny ze zvláštního účtu, který je pro podobné situace zřízen podle zákona o vodách.

Autor: Miroslav Sixta

3.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení