VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupě čističky je na dobré cestě

Vamberk - Město by se mohlo stát vlastníkem firmy, s níž vede řadu sporů.

23.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Kauza ohledně čistírny odpadních vod pro město Vamberk snad již spěje ke svému rozuzlení. Pokud se neobjeví nečekané problémy, měla by být koncem března podepsána smlouva se stávajícím provozovatelem.

„Posunuli jsme se zase o kousek dál. Zastupitelstvo na svém posledním zasedání schválilo dohodu o budoucí kupní smlouvě. Pokud se nám podaří zajistit úvěr a dobře dopadne audit společnosti a posouzení technického stavu čistírny, měla by být 31. března podepsána kupní smlouva,“ uvedl starosta Jiří Mazúch.

Předmětem prodeje ale nebude samotné vodohospodářské zařízení, nýbrž stoprocentní obchodní podíl ve společnosti Premier Servis, která provozuje čistírnu nacházející se v nedalekých Doudlebách nad Orlicí.

V hodnocení úspěšnosti dalšího vývoje je ale vamberský starosta opatrný a dokud nebude smlouva podepsána, nechce dělat žádné předčasné závěry.

Současná jednání ani jejich očekávaný výsledek nechtěla ani druhá strana příliš komentovat. „Nedovedu říct, kam jednání zatím spějou. Na výsledek si budeme muset počkat,“ uvedl Luboš Pácalt, jednatel společnosti Premier Servis, která je provozovatelem čističky odpadních vod v Doudlebách nad Orlicí.

V záloze tak městu Vamberk zůstane ještě plán „B“, tedy zvažovaná výstavba vlastní čistírny odpadních vod. Tato úvaha před nedávnem jednání kolem současné čistírny rozpohybovala a dostala se až na stůl Nejvyššího správního soudu ve formě návrhu na zrušení územního plánu Vamberku, který podala právě společnost Premier Servis.

Ta oprávněně vnímala plány na zřízení konkurenční čistírny odpadních vod jako své ohrožení. Město Vamberk je totiž jediným odběratelem jejích služeb. Předložené argumenty však senát Nejvyššího správního soudu zamítl jako příliš obecné.

„Samozřejmě je zcela evidentní, že zřízení městské čistírny odpadních vod není v zájmu navrhovatele jako dosavadního poskytovatele služeb v oblasti odvádění a čištění odpadních vod, nicméně jeho obchodní zájmy jsou v řízení o přezkumu napadeného územního plánu zcela irelevantní,“ uvedl ve svém rozhodnutí z loňského října Nejvyšší správní soud.

V případě úspěšného završení současných jednání nebude nejspíš město svůj územní plán měnit. Plocha zamýšlená pro výstavbu čistírny může totiž najít jiné využití s podobným charakterem.

Vedle požadavku na zrušení nového územního plánu města spolu oba subjekty vedou i spory týkající se výše plateb. Představitelé města je považovali za neúměrné a právě tento fakt vedl k úvahám o vybudování zcela nové čistírny odpadních vod.

Soudním sporům by po podpisu kupní smlouvy odzvonilo, jelikož město by se stalo vlastníkem druhé ze stran. Sumu, za kterou by k tomu mělo dojít, ale odmítly obě strany sdělit. Je jasné pouze to, že financování by měl zajistit bankovní úvěr.

Oproti zcela nové čistírně má ta stávající jednu zcela zřetelnou nevýhodu. A to právě tu, že není nová. Její stáří je okolo pětadvaceti let. To by však akutní potřebu dalších financí nemělo vyvolávat.

„Předpokládám, že okamžitě po odkupu by nebylo nutné vynakládat další prostředky. Čistírna je v provozuschopném stavu a přinejmenším pět let by neměla vyžadovat žádné další náklady na opravu,“ dodal starosta Vamberka Jiří Mazúch.

Vlastnictví čistírny odpadních vod, ať už té staré nebo nově postavené, je pro město prioritním cílem. Již dříve vysvětlili zástupci města svůj postoj tím, že soukromá firma jim může diktovat ceny podle svého uvážení a ty se mohou zcela rozcházet s těmi, které platí jiná města.

Ve své podstatě se jedná o hodně letitou kauzu, neboť už v roce 2002 město uvažovalo o koupi čistírny odpadních vod. Z toho sešlo, a tak se začalo s přípravou na výstavbu čistírny nové. Vamberecká radnice podala už v dubnu 2008 žádost o dotaci na výstavbu čistírny odpadních vod a dostavbu kanalizace. Ta byla nejprve akceptována, ale po změně plánu na rozvoj vodovodů a kanalizací Královéhradeckého kraje bylo její vyřízení pozastaveno.
S výstavbou se ale počítalo dál.

Autor: Michal Friček

23.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení