VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Kostelečtí zastupitelé zastavili ve městě privatizaci bytů

Kostelec nad Orlicí - /aktualizováno/ Privatizace bytového fondu ve městě byla zastavena. Na pondělním veřejném zasedání totiž třináct zastupitelů schválilo revokaci předešlých usnesení, týkající se prodeje bytů v domě čp. 1371 až 1373 v ulici Solnická. Čtyři zastupitelé byli proti, stejně jako přítomní nájemníci.

15.10.2008
SDÍLEJ:

Kostelec nad Orlicí.Foto: Jan Ježdík

Po bouřlivé diskusi zastupitelé na zářijovém veřejném zasedání (8. – 9. 9.) schálili cenu, za kterou bude město zmíněné byty prodávat. Ta činila 80 procent administrativní ceny dle znaleckého posudku Ludvíka Pivničky, a to 8 tisíc korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu. S tím nájemníci nesouhlasili a tvrdili, že jejich byty jsou v havarijním stavu. Po protestní petici pohrozili městu i trestním oznámením. Jejich zástupce Josef Barvínek tvrdil, že došlo k manipulaci s posudkem. Při výpočtu ceny byl použitý nesprávný koeficient, který zvýšil cenu bytů o tři tisíce korun na metr čtvereční podlahové plochy. Díky tomu se nájemníků podařilo opět otevřít otázku ceny, o které se mělo jednat na pondělním zasedání.

„Odbor rozvoje investic po přečtení znaleckého posudku, který byl zaslán obyčejnou poštou, nabyl přesvědčení, zda nebyla chybně stanovena kategorie opotřebení, což nám potvrdili i jiní znalci. Další chyba v posudku pana Pivničky vznikla tak, když znalec při přepočtu upraveného posudku použil původní koeficient cenového rozpětí,“ komentoval pochybění vedoucí odboru Petr Baše s tím, že je jedno, jaká cena byla stanovena. „Až následně totiž zastupitelé rozhodovali, zda prodejní cena bytů bude jedno až třeba sto padesát procent z ceny vyhláškové. Náš odbor měl zájem na tom, aby hájil zájmy města a cena byla určena správně,“ tvrdil Baše.

Další pochybnosti do problému vnesl Josef Barvínek, když požadoval po městu, jako majiteli domu, stavební dokumentaci. Ta je totiž potřebná jako podklad pro vypracování statického posouzení. Zatímco někteří občané argumentovali, že dokumentaci viděli, Petr Baše uvedl, že objekty převzali bez ní.

Zastupitelka Jiřina Furdová, která bydlí v jednom ze vchodů domu v ulici Solnická a z tohoto důvodu ani nehlasovala, vystoupila s tím, že podle zápisů z předchozích prodejů bytů zjistila, že v tomto případě nejde o standardní postup. „Nebyla totiž stanovena výchozí cena bytu, určená pro jednání s nájemníky, jak tomu bylo v minulosti,“ tvrdila. „Ačkoliv v usnesení toto slovíčko, výchozí, chybí, v pracovním textu však bylo a tudíž o tom všichni zastupitelé věděli,“ reagovala kostelecká starostka Ivana Červinková v nekonečné rozpravě, která skončila hlasováním o revokaci všech původních usnesení.

„Jsme zklamáni, že nám byty nechtějí prodat. Od města budeme chtít zaplatit statické posouzení, které jsme si nechali vypracovat za účelem prodeje a hlavně budeme požadovat opravu objektu. A na to město nemá. Myslím si, že si zastupitelé dnes neuvědomili, jaké rozhodnutí udělali,“ komentoval hlasování zástupce nájemníků Josef Barvínek.

Město v další privatizaci nechce pokračovat až do doby, než vypracuje analýzu stávajícího bytového fondu. „Musíme zjistit, v jakém stavu objekty jsou a zda jsme schopni z nájmu realizovat případné opravy,“ dodala starostka.

Autor: Miloslav Dostálek

15.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení