VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelečtí turisté vyrazili z Očelic do Pohoří

Kostelec nad Orlicí – Při pohledu na mapu v okolí Českého Meziříčí se zdá, že krajina neslibuje nic zajímavého.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Kostelečtí turisté vyrazili z Očelic do PohoříFoto: Otto Šabart

Už mnohokrát jsme se přesvědčili, že všude, kam člověk v Čechách přijde, je něco, co stojí za to zhlédnout, nebo si poslechnout, co tam bylo, a co se tam v minulosti stalo.

Nejinak tomu bylo 27. března při dalším výletě kosteleckých turistů právě do okolí zmíněného Českého Meziříčí. Dvacet výletníků vystoupilo na vlakové zastávce v Očelicích, aby nejdříve navštívili Městec nad Metují.

Název této obce je odvozen od slova Městský, a z toho Městec ve středověké češtině znamenalo malé město. Nedaleko se nachází obec Klášter nad Dědinou, kde stál klášter Svaté Pole, cisterciáni pravděpodobně na konci 13. století tržní osadu Městec na místě brodu přes Dědinu založili. Klášter a kostel zanikl když ho v roce 1420 vypálili husité. Majetek kláštera přešel do šlechtických rukou a v roce 1635 při konfiskaci Trčkovského panství a jeho převodu na rod Colloredů přešel do opočenského panství.

V místech silného pramenu je pusto

Městečko mělo velký čtvercový rynek, který se zachoval do dnešní doby. V době slávy tam mělo čtyři hospody k šenkování piva, masný krám a prosperující statky. Požáry, hladomory a války se podepsaly na úpadku městečka na dnešní malou obec, která je součástí Očelic a žije v ní přibližně čtyřicet obyvatel.

Ve vesnici jsme viděli několik neobydlených domů, zpustlých statků a zemědělských budov. Je to smutné. Cesta ke studánce vedla přes most říčky Dědiny k nedalekému Vranovu. Na levé straně zářil ve slunci kostel ve Vysokém Újezdu a vpravo se objevil lužní les s vysokými a starými stromy. V malém lesíku stojí torzo stavby, na které je nápis Terezien quele. Před delším časem tam býval silný pramen, ale dnes je tam pusto. Na louce kdysi stála tvrz pánů z Vranova a malá ves, dnes po nich nezůstalo nic. Stojí tu však dvůr stejného jména, nyní v majetku potomků Colloredo Mansfeld. Je opuštěný, bez oken a beznadějně pustne. Stihl ho osud neudržovaného socialistického majetku spravovaného JZD a dalšími institucemi, jeho budoucnost je neutěšená.

Lužním lesem Mochov jsme se dostali ke stejnojmenné hájovně, u které stojí část kmene smrku z Orlického Záhoří (Trčkova). Ten dorostl do výšky 41,5 metru a žil 171 let. Stojí tam také sloup se znaky rodu Colloredo Mansfeld. U pomníku významného lesníka H. Koniase uprostřed lesa jsme se vyfotografovali a pokračovali nejkratší cestou do Českého Meziříčí.

Na zelené louce rostou domy

Cestu lemovaly poměrně rozsáhlé porosty invazní křídlatky, vzrostlé a mohutné listnaté stromy a nalezli jsme menší palouk s bledulemi. Les se rozkládá na území, kde teče několik potoků a řeka Dědina, je zde proto hodně vláhy, a proto je lužní. Je to údajně nejsevernější lužní les v Čechách.

Na otevřené krajině před Českým Meziříčím nás provětral silný studený vítr, a tak jsme rádi zasedli na kávu a zákusek v místní cukrárně.

České Meziříčí se nachází na soutoku Zlatého potoka a Dědiny. První doklady pocházejí z roku 1384, avšak archeologické důkazy jsou staré statisíce let a patří k nejstarším archeologickým nalezištím východních Čech. Nejvýznamnější stavbou je kostel svaté Kateřiny z let 1748 postavený R. Colloredem na místě původního dřevěného a patřící k nejkrásnějším stavbám venkovské církevní architektury v kraji. Významný je cukrovar, který vznikl na jaře roku 1871 založením akciové společnosti Společný rolnický cukrovar, byl několikrát modernizován a je stále v provozu. Nyní je v obci asi 520 domů a počet obyvatel se pohybuje kolem 1550. Na okraji obce na zelené louce pod hřbitovem se staví nové rodinné a bytové domy.

My jsme po odchodu z cukrárny obešli kostel, navštívili místní hřbitov, prohlédli si sochu T. G. Masaryka a hlavní ulicí kolem cukrovaru jsme došli na konec vesnice. Odtud to už bylo jen kousek k zastávce ČD Pohoří. Tam jsme při čekání na vlak ještě na severu viděli věže Bohuslavic nad Metují, na obzoru panoráma Orlických hor, věž na kopci Sendraž a opočenský zámek.

Už v 15 hodin odpoledne jsme se loučili na zastávce v Kostelci nad Orlicí, spokojeni s průběhem výletu. Vyfoukaní a po 14 kilometrech chůze příjemně unavení.

Výlet připravila, vedla a komentář k místům a událostem poskytla paní Jana Culková.

Otto Šabart

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení