VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec Emauzských domů

Rychnov nad Kněžnou – Stěhovat se bude celkem 66 klientů ze tří azylových zařízení, pětadvacet zaměstnanců přijde o místo

17.12.2010 6
SDÍLEJ:

Konec emauzských domů.Foto: Archiv Deníku

Azylová zařízení pro muže bez domova Emauzy ČR ukončí k 23. prosinci svůj provoz. Jde o Emauzský dům v Rychnově nad Kněžnou, ale i v Praze a v Mostě.

Zablokované bankovní účty a tím daná platební neschopnost občanského sdružení Emauzy ČR přivedla jeho zástupce k nutnosti ukončit provoz všech tří azylových domů. „K 23. prosinci uzavíráme Emauzský dům, nebude tu ani jeden obyvatel ani jeden zaměstnanec,“ oznámil konec Emauz vedoucí provozu Emauzského domu Petr Schoř.

Kam s nimi?

Stěhovat se tak bude celkem 66 klientů ze tří azylových zařízení a 25 zaměstnanců přijde o místo. Rychnovský Emauzský dům má kolem 25 obyvatel.
Tuto středu přišel vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou František Vogl do Emauz nabídnout klientům způsoby řešení této situace: „Obecně řečeno se klienti rozdělili do tří skupin. Menší skupina získá nové ubytování v Broumově, kde funguje azylový dům Diakonie Broumov, větší skupina se vystěhuje do prostor v rychnovských kasárnách a ostatní do míst jejich trvalého bydliště,“ vysvětlil František Vogl.

Právě vedoucího odboru sociálních věcí městského úřadu viní z nastalé situace vedoucí provozu azylového zařízení Petr Schoř.

„K tomto konci došlo především kvůli negativnímu přístupu města, které se stará jen o bohaté, jmenovitě vedoucího sociálního odboru Františka Vogla. Město nám odmítlo poskytnout dotace, přestože jsme pro něj udělali hodně, příkladně jsme ubytovali tři rodiny, oblékli jsme potřebné osoby, rozdávali nábytek,“ tvrdí Petr Schoř.

Příčina konce


„Situace Emauz ČR není zapříčiněna nějakým nezájmem ze strany našeho odboru o klienty a jejich těžkou situaci v místním Emauzském domě, natož neochotou zajistit pro chod Emauzského domu v Rychnově nad Kněžnou příslušný příspěvek na rok 2010, jako tomu bylo v letech předchozích. Podmínka přiznání příspěvku na rok 2010, totiž úspěšné zapojení do Individuálního projektu Královéhradeckého kraje na dva roky, se nakonec ukázala jako důvodná, protože o. s. Emauzy v tomto výběrovém řízení neuspělo, a to vlastním zaviněním, nikoliv vnějšími vlivy. Stejně tak požadovaný příspěvek na úpravu sociálního bytu na č. p. 510 z prostředků města Rychnova nad Kněžnou jsem za náš odbor prosazoval v radě i zastupitelstvu města, ale návrh smlouvy na jeho poskytnutí, který náš odbor ani nepřipravoval, zástupci občanského sdružení nakonec odmítli,“ obhajoval postup města Rychnov nad Kněžnou František Vogl. „Co jsem ve vyjádření pana Schoře nenašel a očekával bych to z vyjádření statutárních představitelů o. s. Emauzy, je fakt, že současná situace, kdy navenek jsou ohroženy zájmy klientů, není zapříčiněna všemi okolo sdružení, ale jen a pouze dlouhodobými (i soudními) spory dvou skupin uvnitř sdružení, které nejsou schopny se dohodnout,“ podotkl dále František Vogl k výtkám, které Petr Schoř uveřejnil v komentáři k článku o Emauzích ČR na webu Rychnovského deníku.

Šíření paniky


Zmíněný soudní spor o oprávnění zastupovat občanské sdružení Emauzy ČR nyní čeká na dořešení u nejnižší instance po zrušení předchozích rozsudků Nejvyšším soudem. Radomír Rais, který vede činnost azylových domů poslední dva roky jako místopředseda sdružení, viní ze situace Hanu Bláhovou, jež zastávala funkci předsedkyně dříve: „Končíme, protože nemáme prostředky. Za to může Hana Bláhová, která dělá všechno pro to, aby šířila paniku a zapříčinila, že nám banka pozastavila účty.“

Rozsudek


„Protože se stále považuji za předsedkyni sdružení, byla má povinnost informovat o rozsudku Nejvyššího soudu příslušné instituce, když to Radomír Rais neudělal sám. Pan Rais měl zjevně v úmyslu rozhodnutí Nejvyššího soudu ignorovat, a dokonce zapírat, ale to v právním státě není možné. Soudy nerozhodují pro legraci, ale proto, aby se lidé jejich rozhodnutími řídili. Pan Rais se snaží svalovat vinu za současný stav Emauz na kdekoho kolem, ale ve skutečnosti je vše přímým důsledkem jeho protiprávního jednání, které začalo přepadením Emauz před rokem a půl a pokračovalo po celou dobu jeho řízení organizace např. záhadnými podpisy ve veřejných zakázkách, nesmyslným zadlužováním organizace atd. Kdo působení pana Raise a spol. v Emauzích alespoň trochu sledoval, nemohl očekávat nic jiného než to, k čemu v současné době dochází, tedy krach celé organizace,“ sdělila Hana Bláhová.

Autor: Iva Růžičková

17.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení