VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Končící žně slibují letos dobrý výnos

Rychnovsko - Přes nestálé letní počasí bude u většiny plodin hektarový výnos mírně nadprůměrný. Většina podniků na Rychnovsku má sklizeno.

30.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Pech

Letošní žně vrcholí a na mnoha místech již mají sklizeno. Přichází tak čas bilancování za uplynulou sezonu. Podle údajů z ministerstva zemědělství a jemu podřízených institucí vyplývá, že sklizeň je mírně nadprůměrná a přes nepřízeň počasí, doprovázející větší část končícího léta, se letos daří sklízet úrodu o něco rychleji než v loňském roce.

Potvrzují to i ohlasy od zemědělců hospodařících na Rychnovsku. Jeden z největších producentů zemědělských komodit v okrese, firma ZEAS Podorlicko, již oznámil ukončení sklizně. „Zhruba od uplynulého pátku již máme sklizeno. Výnosy jsou o něco vyšší než vloni. U jednotlivých plodin se to samozřejmě liší, ale v průměru to činí asi tak deset procent,“ uvedl agronom Radek Hejzlar. Tato společnost pěstuje z větší části krmné obiloviny.

Podle slov agronoma letošní počasí produkci vyhovovalo, ale nepříznivě zasáhlo samotný průběh prací. „Žně byly mokré a museli jsme proto více dosušovat. To poněkud navýší celkové náklady,“ dodal Radek Hejzlar s tím, že ani letošní povodně neměly na jejich hospodaření výraznější vliv. Vodou byla zasažena jen část ploch u Hrošky, kde však již byla úroda sklizena.

Podobné výsledky potvrdili i producenti z vyšších poloh, ačkoliv tamní stížnosti na počasí již byly výraznější. „Máme téměř sklizeno. Úroda bude asi průměrná, ale u některých plodin o něco vyšší. Povodně nás nijak nezasáhly, ale letošní počasí bylo katastrofální,“ uvedl Josef Frydryšek, předseda Zemědělského družstva Zlatý Potok v Sudíně.

Žně hodnotí veskrze pozitivně i tam, kde byly částečně zasaženi velkou vodou z letošního července. V zemědělském družstvu Dobruška již mají nějaký čas sklizeno. „Výnosy jsou letos vyšší všeobecně. U nás to odhaduji tak na patnáct procent,“ shrnul Miloš Pazderka, ředitel ZD Dobruška.

K rozmarům počasí poznamenal, že letos museli zvolit jinou strategii. „Nečekali jsme až úroda uschne, mlátili jsme a následně sušili ve velkém. To zvýšilo náklady, ale zase se nám to vrátilo na kvalitě. Asi 85 procent pšenice je v potravinářské kvalitě, což nebývá běžné,“ vysvětlil ředitel.

Do letošní sklizně však zasáhlo počasí i jinak, když vydatné deště způsobili rozlití řek z koryt. „Hospodaříme i na vzdálenějších pozemcích u Třebechovic, tam nám voda zaplavila několik luk. Ty jsou pak znečištěné a nedají se využít ke krmným účelům,“ dodal Miloš Pazderka. Zároveň poznamenal že v tomto ohledu měli i štěstí, když sklidili řepku z pole, které bylo následující den zaplaveno.

Hodnocení zemědělců potvrdila i Agentura pro zemědělství a venkov v Rychnově nad Kněžnou. „Úroda je asi o deset procent vyšší, přičemž z obilovin se na Rychnovsku nejvíce pěstuje pšenice ozimá, ječmen ozimý a jarní a tritikale. Na 3600 hektarů byla oseta řepka,“ řekl vedoucí agentury Tomáš Diblík s tím, že povodní byly zasaženy řádově jednotky hektarů a stát proto nepřistoupil k finančnímu odškodňování pěstitelů.

Hektarové výnosy některých plodin

Srovnání hektarových výnosů u některých plodin za loňský rok a očekávané výnosy z letošní sklizně. Údaje se vztahují k celému území České republiky.


Komodita Loňský výnos t/ha Letošní výnos t/ha
Pšenice ozimá 5,4 6,0
Pšenice jarní 4,4 5,0
Ječmen ozimý 4,7 4,8
Ječmen jarní 4,2 5,2
Žito 4,5 5,0
Oves 3,3 4,0
Řepka 2,9 3,0

Zdroj: Sekce agentur pro zemědělství a venkov ministerstva zemědělství

Autor: Michal Friček

30.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevření nového useku D11 u Hradce Králové
AKTUALIZOVÁNO
17

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka
7

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení