VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komenského zachránili před skartováním

Dobruška - Dílo komerčně nezajímavého Komenského zachránili před skartační stoupou.

30.3.2011
SDÍLEJ:

Dílo komerčně nezajímavého Komenského zachránili před skartační stoupouFoto: Václav Pavel

„Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme a cokoliv se tu koná, všech se týče. Jan Amos Komenský.“

Tak začíná pořad Vivat Comenius, koncert pro klasickou kytaru, orffovský instrumentář a lidský hlas, s nímž do města v pondělí přijela dvojice autorů a interpretů – Alfréd Strejček a Štěpán Rak.

Text pochází z díla Obecná porada o nápravě věcí lidských, které 20. století určilo k likvidaci.

Rukopis díla, jež sám Komenský považoval za převratný a zásadní počin pro celý svět, se ztratil a byl nalezen až v roce 1935 v sirotčinci v německém městě Halle. V roce 1957 věnovala německá vláda rukopis díla Československu. „Ve skladě tu je 5 tisíc výtisků Komenského Obecné porady o věcech lidských a má se to skartovat. Chcete je?“ Tato věta nezazněla v roce 1948. Ani po srpnu 1968. Poslední výtisky Komenského díla zachránil touto větou spisovatel Karel Funk šest let po sametové revoluci, v roce 1995.

„Skutečně to bylo určeno ke skartaci, Karel mi zavolal, koupili jsme se Štěpánem všechny výtisky,“ potvrzuje Alfred Strejček. Co se stalo Komenskému téměř osudným? Nebyl komerčně zajímavým. Vivat Comenius získal cenu UNESCO, byl uveden ve 32 zemích. Všechny použité texty jsou z díla, které bylo určeno ke skartaci. „Všech 5000 zachráněných výtisků jsme zdarma nabídli Ministerstvu školství. Tento úřad, tehdy pod ministrem Ivanem Pilipem, reagoval až za týden - ano, když to na své náklady rozvezete po gymnáziích, můžete jim to nabídnout,“ vzpomíná Štěpán Rak na šokující přístup ministerstva. Zda by dnešní ministerstvo reagovalo jinak, to lze těžko odhadnout. Dobrušské publikum ve zcela zaplněném kostele sv. Václava reagovalo na oba protagonisty a myšlenky Jana Ámose Komenského jednoznačně - nadšeným potleskem vestoje.

(dm)

30.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení