VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koledy spojí Česko. Přidejte se k nám

Rychnov nad Kněžnou –  Jeden den, kdy můžete přestat myslet na vánoční tabuli, chybějící dárky nebo neumytá okna. Rychnovský Kolowratský zámek se ve středu po poledni otevře, aby zahájil tradiční adventní trhy, ale také odstartoval novou tradici.

11.12.2012
SDÍLEJ:

S Deníkem zpívaly nejen děti ale i dospělíFoto: Vojtěch Podstavek

Přijďte si spolu s Rychnovským deníkem zazpívat ty nejkrásnější české koledy a staňte se tak jedním z mnoha tisíců lidí, kteří ve stejnou dobu na mnoha místech celé České republiky rozezní náměstí, zámky či farní zahrady. Deník symbolicky propojí celou republiku akcí nazvanou Česko zpívá koledy.

Ta se vloni uskutečnila v rychnovském okrese poprvé, a to na zámku Potštejn. Letos jsme se rozhodli přejít do okresního města, kde bychom rádi založili novou tradici. Přijďte nás podpořit!

„Každoročně jsme pořádali zámecký jarmark o víkendu ve spolupráci s městem. Na nabídku Rychnovského deníku jsme rádi přistoupili a doufáme, že lidé si k nám najdou cestu i ve všední den. Určitě je na co se těšit," říká kastelánka zámku Zdeňka Dokoupilová.

Jarmark bude zahájen již v pravé poledne vyzváněním ve zvonici. Program, v němž se představí hned několik mateřských a základních škol, ZUŠ pěvecký sbor Mezissimo a s ním i jeho přípravka Pramínek II. nebo Livie Kuchařová či Carmina Alta, odstartuje po 15. hodině.

Celým odpolednem vás provede moderátor Jan Dušek. Po oficiálním zahájení akce, přijdou na řadu vystoupení dětí z mateřských, základních škol a ZUŠ Rychnov nad Kněžnou.

První na řadu přijde pásmo  vánočních písní v podání přípravného oddělení Koťata  ZUŠ Rychnov nad Kněžnou. „Sbor navštěvuje 34 dětí hlavně 1. a 2. tříd. Scházejí se dvakrát týdně na zkouškách ke sborové výuce, kde si osvojují od 2. třídy základy hry na klávesové nástroje, intonace a rytmu," říká sbormystryně Kamila Hájková. Při vystoupení se malý zpěváčci doprovodí na rytmické nástroje a nebude chybět ani zobcová flétna.

Děti z mateřinek nebudou chybět

Další se představí děti z Mateřské školy Láň Rychnov nad Kněžnou. Celoročně při školce funguje dětský sbor Cvrčci pod vedením Renaty Dědicová a ta si s předškoláky nacvičila pásmo písniček nazvané Vánoční zvonění.

Chybět nebudou ani předškoláci z MŠ Čtyřlístek, Kytička a Sluníčko. S Kouzlem Vánoc se představí děti z MŠ Klíček. „Půjde o pásmo básniček a písniček. Sboreček u nás funguje celý rok a děti se na vánoční akce moc rády připravují," říká ředitelka Jana Rollová.

Pozdější odpoledne po 16. hodině se na scéně objeví děti ze školní družiny ZŠ Javornická. „Zahrajeme dramatizaci pohádky Princezna na vdávání. V jednotlivých rolích se představí žáčci z první a druhé třídy," prozradila vychovatelka Ilona Krištufová.

Ani druhá základní škola nezůstane pozadu. Ze ZŠ Masarykova své herecké a pěvecké vlohy předvedou hned dva soubory. První budou žáci z 2. C., kteří sehrají dětskou operu O dvanácti měsíčkách pod vedením Taťjany Vrbové.

Poté se na scéně objeví děti ze čtvrtých tříd a 5. B. Ti zazpívají hned několik písniček z pohádky Lotrando a Zubejda. Do vánočního duchu návštěvníky vrátí Ptáčata, přípravné oddělení Rychnovského dětského sboru spolu s flétnovým souborem I flauti matti.

Nejen písně, ale také pohyb

Pohybové zpestření dodá vystoupení opočenských mažoretek Colloredo a po 18. hodině přijde právě ten okamžik, kdy se spojíme v jeden sbor a spolu se souborem Mezissimo z Českého Meziříčí zapějeme ty nejkrásnější koledy.  Kdo by koledy Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny, Dej Bůh štěstí tomu domu a Pásli ovce Valaši neznal nazpaměť, nevadí. V den jarmarku najdete malý zpěvník přímo v Rychnovském deníku. Kromě nich v podání dětí zazní i další pásmo vánočních písní jako jsou Jak jsi krásné neviňátko, Já malý přicházím koledovat nebo Vzhůru bratři milý.

Potkáte i pravého flašinetáře a budete si s ním moci zabroukat tu svou písničku. Svůj stánek zde bude mít i kavárna Láry Fáry občanského sdružení Pferda, která nabídne svou jedinečnou vánočku či cukroví, preclíky nebo svařené víno.

Přijďte, pomůžete dobré věci

Navíc vstupné na akci je dobrovolné, avšak vybrané peníze poslouží dobré věci. Věnovány budou občanskému sdružení Orion, které pomáhá rodinám s hendikepovanými dětmi, na zakoupení relaxačního lehátka. Přijďte se pobavit a tak trochu se zastavit a zasnít! 

Další informace najdete ještě ve středečním vydání Rychnovského deníku.

Program VII. Rychnovských zámeckých adventních trhů aneb vánoční akce Česko zpívá koledy

12.00 - Zahájení jarmarku vyzváněním zvonů v zámecké zvonici
15.00 - Slavnostní zahájení zástupci pořadatelů
15.00 – 17.30 - Vystoupení dětí základních, mateřských škol a ZUŠ z Rychnova nad Kněžnou
17.45  - Vystoupení mažoretek Colloredo Opočno
18.00 - Česko zpívá koledy s Deníkem, Vystoupení dětského pěveckého sboru Mezissimo z Českého Meziříčí
19.00 – 20.00 - Vystoupení Livie Kuchařové a následně rychnovského sboru Carmina Alta
20.15 - Závěr v podání Loveckého Tria Hradec Králové

Během celého odpoledne se bude konat jarmark na nádvoří zámku, kde se představí řemeslníci z celé republiky. 
K zakoupení a obdivování budou vánoční ozdoby, keramika, dárkové předměty, zvonky a zvonečky, k chuti přijdou sladké vánočky, drobné cukroví, trdelníky, preclíky, klobásky a zahřeje tradiční punč či svařené víno. Během dne budou znít koledy z nového vánočního CD rychnovského sboru Carmina a na nádvoří potkáte i pravého flašinetáře.
Nebude chybět ani rychnovská kavárna Láry Fáry, která Vám nabídne své dobroty, ale představí i další výrobky od hendikepovaných spoluobčanů.


Autor: Silvie Špryňarová

11.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení