VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny: informační a kulturní centra

Rychnovsko - Boom internetu, konec knihoven? Zmýlená neplatí. Alespoň prozatím pro knihovny v menších městech, které mají paradoxně jednou výhodu proti velkoměstským institucím. Kromě místa pro půjčování knih se z nich totiž stávají internetové kavárny, přednáškové sály, místa pro autogramiády, autorská čtení, ale i výstavy, setkávání.

7.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Archív

Potvrzují to knihovnice na Rychnovsku, které to nepovažují za konec, ale naopak rozšíření služeb. Některé z nich jsou navíc rády, že samy neustrnou. Vedle nových informačních technologií, znalostí literatury si rozšiřují přehled v mnoha jiných oblastech. A tím pádem i jejich čtenáři, nebo ti návštěvníci, kteří do knihoven původně pro knížky vůbec nejdou.

„Knihovně se s internetem rozšířila možnost služeb. Knihovník je zároveň informační pracovník. Čtenáři je jedno, odkud informaci získá, jestli z nějaké databáze, portálu nebo od nás. Hlavně ji chce rychle. Lidé nemají čas čekat, jestli se kniha sežene, ale potřebují ji hned. Za dobrušskou knihovnu musím říct, že nám návštěvníci přibyli, chodí i „nečtenáři“,“ vysvětluje vedoucí dobrušské knihovny Vladimíra Svobodová.

Studenti přes internet odevzdávají práce, přihlašují se na zkoušky, ne každý ho má doma. V Dobrušce neexistuje internetový klub či kavárna. „Když máme otevřeno v obou odděleních, všech sedm stanic máme vytížených,“ potvrzuje Svobodová. Denně zdejší knihovnou projde stovka lidí, kteří se během roku setkají s dvanácti výstavami a dalšími programy pro všechny věkové kategorie a lidi různých zaměření.

Výhodu je také otevírací doba do 17.30 hodin. Dostanou se sem zaměstnaní lidé, kteří jdou v tuto dobu z práce, studenti, již teprve navečer přijíždějí ze škol. Navíc čtenář může vše ovládat přes on-line katalog z domova: vyřídit si objednávku knihy, její prodloužení, vše si zjistí sám, aniž by do knihovny zbytečně několikrát chodil.

Jak začne instituce žít s nápaditou knihovnicí, potvrzuje i malá častolovická knihovna. Konala se zde noc s Andersenem, pořádají tu programy pro děti, například na Velikonoce se tu peklo cukroví, pletly pomlázky, zdobila vajíčka.

Všechny věkové vrstvy se snaží oslovit i týnišťská knihovna, pořádá programy pro návštěvníky od mateřských škol po seniory. Vedoucí Jarmila Vašátková připouští, že sice odpadají „fanatičtí“ čtenáři, kteří si nosili každý týden stohy knih. Přibývají ale požadavky studentů, například i dospělých, kteří si doplňují vzdělání, využívají výpůjčky mezi knihovnami.

Návštěvnice v Kostelci nad Orlicí v těchto dnech zase může oslovit možnost vyzkoušet si na zdejší výstavě oděvní modely či klobouky.
Vyrovnanou návštěvnost na dětském i dospělém oddělení potvrzuje v Rychnově Yvona Drbohlavová. Pořádají se tu akce pro děti, na které jezdí školáci i z okolí. Kromě Nocí s Andersenem se stala tradicí i vycházka po okolí města s literárním a historickým výkladem. Besedy už musí knihovna z čítárny přesouvat do divadla, protože zájemci naposledy stáli až na chodbě.

#nahled|https://g.denik.cz/58/c4/infografika_knihovny_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/58/c4/infografika_knihovny.jpg|Infografika Rychnovský deník#

Autor: Eva Zerzánová

7.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Daniela Lusková, lídryně královéhradecké kandidátky Realistů.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy na Pardubicku a Královéhradecku pokračovaly dalším kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení