VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha rozhovorů a čestné občanství Opočna pro jubilanta a Miloně Čepelku

Opočno – Český básník, prozaik, textař, herec, scénárista, moderátor a cimrmanolog – tím vším je Miloň Čepelka.

22.9.2016
SDÍLEJ:

Miloň Čepelka.Foto: archiv Deníku

On sám o sobě tvrdí, že je od dětství knihomol: „Kdybych tehdy nedostal k svátku, narozeninám nebo k Vánocům knížky (raději řeknu množné číslo), nebyl bych šťastný," poznamenal kdysi při našem setkání.

Z vášnivého čtenáře se brzy „vyklubal" úspěšný autor. První básnickou knížku vydal v roce 1964. Jenomže pak přišly události 1968, tak se, jak se říká, odmlčel: „Zcela vědomě a plánovitě, neboť se mi nechtělo publikovat mezi těmi, co měli ohebnější záda a příliš odolný žaludek. Mně vadilo, že byli zakázáni autoři jako Seifert, Skácel nebo Holan, a říkal jsem si, že mezi ty, kterým společensky špatné ovzduší nevadí, nechci," vysvětlil. Publikovat znovu začal až v roce 1991 a od té doby vyšlo mnoho sbírek básní či próz, pod nimiž je Miloň Čepelka jako autor podepsán. Některé dokonce opakovaně.
Jakousi výjimkou v této řadě je Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech, kniha, která spatřila světlo světa letos. „Nakladatelství Vyšehrad připravilo knižní rozhovory, kde jsem jejich objektem. Kniha se spoustou fotografií má téměř 250 stran," uvedl k obsahu Miloň Čepelka a s úsměvem dodal „Myslím, že svět z toho zůstane štajf."

Bilanční dialogy, jež nejsou jen pohledem do zákulisí českého divadla, ale i pohledem za kulisy samotného Miloně Čepelky, vede se spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana známý publicista Aleš Palán.

Čtenář v knize postupně najde odpovědi na otázky: Kde se vzalo jméno Miloň? Jakou fatální roli sehrál v životě Zdeňka Svěráka? Proč se Šebánek se Smoljakem neměli rádi? Jaké noční můry ho pronásledují? Který hit napsal pro Martu Kubišovou? …Někdy je to docela horor, jindy velká legrace.

Publikace měla svou premiéru na květnovém veletrhu Svět knihy, kde ji do života přivítal Zdeněk Svěrák. O přátelství a spolupráci s Čepelkou, trvající neuvěřitelných šedesát dva let, prohlásil: „Někteří lidé jsou pro jiné ´výhybkáři´, tj. přehodí jejich život na jinou kolej. Mým ´výhybkářem´ je Miloň Čepelka. Kdyby mě kdysi nepřizval do armádní redakce Českosloven­ského rozhlasu, nebylo by Divadla Járy Cimrmana." Nevšední knihu vydal Vyšehrad k letošním Čepelkovým osmdesátinám – narodil se totiž první podzimní den roku 1936 v obci Pohoří na Rychnovsku. Vzápětí, už v pouhých šesti týdnech jeho věku, se ale rodiče přestěhovali do Opočna, jež dnes považuje za svůj domov. Když se tedy v tomto případě spojí datum narození, nová kniha a Opočno, je to důvod k setkání a malé oslavě (pompézní akce prý totiž nemá v oblibě).

Uskuteční se 23. září v komorním prostředí Mariánského kostelíka v Opočně za osobní účasti „hlavního hrdiny", dále publicisty Aleše Palána a zástupců vydavatelství Vyšehrad, kteří budou besedovat nad stránkami Nedělňátka a knihu podepisovat. Vedení opočenské radnice při té příležitosti udělí Miloni Čepelkovi čestné občanství. Stane se tak velice symbolicky přesně v den jeho kulatých narozenin a ve městě, kam se jako domů celý život rád vrací.  (ehl)

Autor: Redakce

22.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Začínají kurzy pletení z pedigu

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Východní Čechy, Dvůr Králové - Pětiletá samice ohroženého nosorožce dvourohého Eliška zemřela. Příčinou smrti nadějného jedince je podle královédvorské zoo nešťastná náhoda.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení