VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha rozhovorů a čestné občanství Opočna pro jubilanta a Miloně Čepelku

Opočno – Český básník, prozaik, textař, herec, scénárista, moderátor a cimrmanolog – tím vším je Miloň Čepelka.

22.9.2016
SDÍLEJ:

Miloň Čepelka.Foto: archiv Deníku

On sám o sobě tvrdí, že je od dětství knihomol: „Kdybych tehdy nedostal k svátku, narozeninám nebo k Vánocům knížky (raději řeknu množné číslo), nebyl bych šťastný," poznamenal kdysi při našem setkání.

Z vášnivého čtenáře se brzy „vyklubal" úspěšný autor. První básnickou knížku vydal v roce 1964. Jenomže pak přišly události 1968, tak se, jak se říká, odmlčel: „Zcela vědomě a plánovitě, neboť se mi nechtělo publikovat mezi těmi, co měli ohebnější záda a příliš odolný žaludek. Mně vadilo, že byli zakázáni autoři jako Seifert, Skácel nebo Holan, a říkal jsem si, že mezi ty, kterým společensky špatné ovzduší nevadí, nechci," vysvětlil. Publikovat znovu začal až v roce 1991 a od té doby vyšlo mnoho sbírek básní či próz, pod nimiž je Miloň Čepelka jako autor podepsán. Některé dokonce opakovaně.
Jakousi výjimkou v této řadě je Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech, kniha, která spatřila světlo světa letos. „Nakladatelství Vyšehrad připravilo knižní rozhovory, kde jsem jejich objektem. Kniha se spoustou fotografií má téměř 250 stran," uvedl k obsahu Miloň Čepelka a s úsměvem dodal „Myslím, že svět z toho zůstane štajf."

Bilanční dialogy, jež nejsou jen pohledem do zákulisí českého divadla, ale i pohledem za kulisy samotného Miloně Čepelky, vede se spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana známý publicista Aleš Palán.

Čtenář v knize postupně najde odpovědi na otázky: Kde se vzalo jméno Miloň? Jakou fatální roli sehrál v životě Zdeňka Svěráka? Proč se Šebánek se Smoljakem neměli rádi? Jaké noční můry ho pronásledují? Který hit napsal pro Martu Kubišovou? …Někdy je to docela horor, jindy velká legrace.

Publikace měla svou premiéru na květnovém veletrhu Svět knihy, kde ji do života přivítal Zdeněk Svěrák. O přátelství a spolupráci s Čepelkou, trvající neuvěřitelných šedesát dva let, prohlásil: „Někteří lidé jsou pro jiné ´výhybkáři´, tj. přehodí jejich život na jinou kolej. Mým ´výhybkářem´ je Miloň Čepelka. Kdyby mě kdysi nepřizval do armádní redakce Českosloven­ského rozhlasu, nebylo by Divadla Járy Cimrmana." Nevšední knihu vydal Vyšehrad k letošním Čepelkovým osmdesátinám – narodil se totiž první podzimní den roku 1936 v obci Pohoří na Rychnovsku. Vzápětí, už v pouhých šesti týdnech jeho věku, se ale rodiče přestěhovali do Opočna, jež dnes považuje za svůj domov. Když se tedy v tomto případě spojí datum narození, nová kniha a Opočno, je to důvod k setkání a malé oslavě (pompézní akce prý totiž nemá v oblibě).

Uskuteční se 23. září v komorním prostředí Mariánského kostelíka v Opočně za osobní účasti „hlavního hrdiny", dále publicisty Aleše Palána a zástupců vydavatelství Vyšehrad, kteří budou besedovat nad stránkami Nedělňátka a knihu podepisovat. Vedení opočenské radnice při té příležitosti udělí Miloni Čepelkovi čestné občanství. Stane se tak velice symbolicky přesně v den jeho kulatých narozenin a ve městě, kam se jako domů celý život rád vrací.  (ehl)

Autor: Redakce

22.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení