Vyplývá to z předpovědi, kterou koncem každého týdne vydává Český hydrometeoroligký ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.
„Termín aktivita klíštěte lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě,“ vysvětlují klimatologové na adrese www.chmi.cz.

Na tomto serveru lze najít aktuální předpověď, informace o specifice života „zrádného“ roztoče a způsoby ochrany před ním a nemocemi, které někdy přenáší. Stránky doporučují i krajští hygienici.

Stupně aktivity klíštěte obecného

Stupeň 1: malé riziko
• Doporučení : Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolit oblečení z hladké světlé látky, občas prohlédnout zejména kalhoty a případně odstranit přichycená klíšťata (totéž i v dalších stupních rizika). Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Stupeň 2: mírné riziko

• Doporučení : Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Stupeň 3: středně velké riziko
• Doporučení : Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Stupeň 4: velké riziko
• Doporučení : Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Stupeň 5: nejvyšší riziko
• Doporučení : Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Zdroj: ČHMÚ