VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášter už jednou lehl popelem, 
nyní je šest let zcela opuštěný

Opočno – Kapucínský klášter se stal i tématem promítání letopisecké komise. „Promítání o opočenských domech nazvané Opočenské proměny bylo krokem do neznáma, zkusili jsme, jaký bude zájem. Návštěva byla výborná, takže budeme pokračovat," hodnotí akci pořadatelé.

18.12.2013
SDÍLEJ:

V KRONICE můžeme najít zápis, že roku 1673 Ludvík Colloredo s manželkou Marií Eleonorou založili v Opočně klášter konventu kapucínského. Klášter byl dokončen v roce 1677, chrám o rok později.Foto: Archiv let. komise

To, že prezentace příběhů domů začala klášterem, není náhodné. „Nejprve chceme zmapovat současné centrum města s radnicí. Klášter je nejstarší dominantou náměstí, byl tedy první na řadě," vysvětlila Dana Marková z letopisecké komise, která historii kláštera pro prezentaci připravovala.

Z jejího vyprávění je vidět, že ve svých počátcích to klášter vůbec neměl jednoduché.
Některé z milníků v jeho historii:

1673 až 1677

Podle kroniky města Opočna začala stavba kláštera a klášterního kostela v roce 1673, dokončena byla roku 1677. Stavbu provedl italský stavitel Bernard Minelli. Ve své kráse stál klášter necelých šedesát let, osudným se mu stal rok 1733.

1733

Kronika uvádí, že dne 1. máje 1733 po skončení kázání lehl klášter popelem při požáru, který „pod střechou klášterní prádelny byl založen." Jak oheň vznikl, se nezjistilo.

1761 až 1763

V těchto letech byl dle kroniky ke klášternímu kostelu přistavěn kostelík sv. kříže s křížovou cestou.

Kapucíni byli v klášteře až do roku 1946. Nikdy na ně nezapomenou tehdejší kluci, nejvíc vzpomínek prý mají na jednoho, který jezdil na motokole. Kluci mu ho mohli občas vyčistit, to byl pro malé „montéry" nezapomenutelný zážitek.
Kapucíny vystřídal v roce 1946 sirotčinec vedený školskými sestrami. V roce 1951 zde začal fungovat Svatojanský ústav pro hluchoněmé a slabomyslné ženy, o něž pečovaly řádové sestry. Péči postupně přebíraly civilní zaměstnankyně, podle jejich vzpomínek odešla poslední řádová sestra v roce 1983.
V roce 2007 se klientky přestěhovaly do Domova Dědina, od té doby je objekt prázdný.
Historii kláštera má letopisecká komise zpracovanou poměrně dobře, ale stále ještě v ní zůstávají bílá místa. „Vlastně už jen jediné. Nevíme, jak dlouho zde fungoval sirotčinec, ale snad to zjistíme. Pátrá totiž i starosta Štěpán Jelínek. Sice z jiných důvodů, ale Opočno naštěstí není tak velké, aby se naše cesty nesetkaly.Starosta nám minulý týden téměř vyrazil dech. Získal totiž pro město kroniku Svatojanského ústavu, který začal v klášteře fungovat v roce 1951. Uvidíme, snad při pročítání této kroniky narazíme na informaci, co se stalo se sirotčincem," doufají členové komise.

Pozdrav od sestry TheodoryStarosta Opočna Štěpán Jelínek se osobně setkal s poslední žijící sestrou z řádu Kapucínů, která v opočenském klášteře působila od šedesátých let. Snažil se totiž mimo jiné dohledat i informace o movitém majetku, který byl tehdy součástí kláštera. Sestra dnes žije v Českých Budějovicích, ale na Opočno ráda vzpomíná.
Když se starosta rozjel za pamětnicí Svatojanského ústavu, jel tak trochu do neznáma. Ale setkání prý bylo úžasné. „Sestra Theodora je při svých 90 letech plná života. Chodí sice o holi, ale neuvěřitelně čile, ani schody jí nedělají problémy. A paměť? Tu by jí mohly závidět i mnohem mladší ročníky," mluví o své návštěvě starosta.
Vzpomínky na Opočno má prý Sestra Theodora stále živé. O tom, že jsou to vzpomínky krásné, svědčí určitě i její rozhodnutí věnovat městu zmíněnou kroniku Svatojanského ústavu.

Dana Marková

Autor: Redakce

18.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení